
Ez azonban az amerikai jelzáloghitel-piaci válság hatására bekövetkező piaci átrendeződés és az ezzel összefüggő átárazódás természetes következménye. Ugyanakkor középtávon ezekben a szegmensekben még jelentős fejlesztési potenciál van.
Mindez nem jelenti a már fejlesztés alatt álló projektek félbemaradását, inkább az újonnan tervezett projektek indításában okozhat akár több éves csúszást. A bevásárlóközpontok területén ma is több fejlesztés van napirenden, nagyrészt olyan területeken, ahol nem épült még bevásárlóközpont, vagy nem volt kellő mértékű a lefedettség.
A fejlesztők tehát hosszú távon továbbra is látnak lehetőséget a hazai bevásárlóközpont- és irodapiacon. Régiós összehasonlításban ugyanis megállapítható, hogy Budapest a bevásárlóközpontokat tekintve még mindig kifejezetten alulfejlesztettnek számít.
Az ezer főre jutó mintegy 425 négyzetméternyi kereskedelmi terület csaknem 35 százalékos lemaradást jelent Prágához képest, de még Varsóval összehasonlítva is több mint 20 százalékos az eltérés.
Bécsben pedig - nagyságrendileg azonos népesség mellett - ezer főre több mint 700 négyzetméternyi modern kereskedelmi terület esik. Nem kérdés tehát, hogy bőven van még hely a felzárkózásra.
A folytatódó kereskedelmi fejlesztéseket tovább erősíti több, kevésbé számszerűsíthető folyamat is. Egyrészt az első generációs bevásárlóközpontok elavulása, korszerűtlenné válása utat nyit az új, minőségi anyagokat felhasználó és a környezetbe jobban illeszkedő épületek számára.
Másrészt az újabb fejlesztések számos olyan divatmárkát, kávézó- vagy étteremláncot is idevonzanak, amelyek a régió több országában már megjelentek, de Budapestet valamilyen oknál fogva eddig elkerülték.
Budapesten a modern irodaterület nagysága a HB Reavis becslései szerint mostanában haladta meg a 2 millió négyzetmétert. Ezen a területen is jelentős tartalékai vannak a fejlődésnek.
A jelenleg igen erőteljes fejlődés alatt álló román fővároshoz képest ez jelentős méret, ám ha ezt összehasonlítjuk a közép-kelet európai régió másik két fejlettebb ingatlanpiacával, akkor kiderül, hogy a budapesti irodaterület nagysága akkor sem értékelhető túlzottnak, ha a gazdasági fejlettség mértékét jól mutató egy főre eső GDP nagyságát is figyelembe vesszük.
Irodapiacunk fejlett, nyugat-európai nagyvárosokkal való összehasonlítása egyenesen nagyságrenddel való lemaradást mutat. |
m2/fő), amely korántsem annyira koncentrált országos gazdasági központ, mint Budapest (0,82 m2/fő).
Egy, az átmeneti gazdaságokra jellemző specialitás is erősítheti az olcsó irodák iránti keresletet: mikro- és kisvállalkozások sokasága működik jelenleg lakásokból kialakított irodákban.
Az irodapiac fejlődése, a növekvő kínálattal összhangban felgyorsuló szegmentáció hatására az ár/érték arányok megváltoznak: a ma még sokszor "A" kategóriás áron értékesített, valójában "B" kategóriás épületek a "helyükre" kerülnek, kiszorítva ezzel az alacsonyabb minőségű irodákat a "B" kategóriás piacról.
Ez a hatás természetesen végiggördül a piacon, amelynek eredményeként megnő az alacsonyabb minőségű, de megfizethető irodák mennyisége. Ez pedig egyre inkább alternatívát jelent majd a megerősődni vágyó, ma még lakásokban működő kisvállalkozások számára.
A jövőbeli várható tendenciákat illetően az már most körvonalazódik, hogy a Váci úti irodafolyosó mellett újabb "irodacsomópontok" születnek Budapesten, így várhatóan egyre több irodaház épül majd fel a Lágymányosi-híd budai oldalán, az Üllői út - Könyves Kálmán körút - Hungária körút által határolt területen, valamint a törökbálinti-budaörsi agglomerációban.
A globális trendeknek megfelelően az előttünk előtt álló 10 évben várhatóan Magyarországon is teret nyernek majd a komplex, multifunkcionális fejlesztések, amelyek általában az iroda-és lakófunkciók mellett kiskereskedelmi területet is magukban foglalnak.
Lakáseladás: van, aki még a szexet is bedobja
Nem lehet akármilyen lakást rásózni a vevőkre
Nem fontos az energiafogyasztás a bérlőknek
Átlag feletti az irodáink hozama
Árban alaposan rávertek a magyar irodapiacra
Szeretlek is, meg nem is - nagy pláza-körkép
Szeretlek is, meg nem is - nagy pláza-körkép II.
HB Reavis