Ezzel megdőlt a több éves rekord, 2009 tavasza óta nem volt ennél feljebb az euró. Idén október elején is csak 302,7 forint körül volt a csúcs a bankközi piacon. A svájci frank 248,5 forintig erősödött, a dollár pedig elvileg 214,7 forint volt, vagy legalábbis ott voltak rá ajánlatok. A térségbeli devizák közül a lengyel zloty a forinthoz hasonlóan emelkedett 1,5 százalékkal, a többi stagnált vagy kissé erősödött.
A csütörtöki erős, egyes futamidőknél a negyed százalékpontot is elérő hozamemelkedés után az állampapírpiacon némi megnyugvás volt tapasztalható, az ÁKK által számított referenciahozamok nagy része 5-12 bázisponttal csökkent.
London: a deviza alapú hitelek kivezetésének ára van
Nem a leminősítési kockázat, hanem a devizaalapú hitelek leépítésével kapcsolatos pénzügyi folyamatok árfolyamhatásai miatt alulteljesítő a forint a felzárkózó térségen belül - vélekedtek pénteki helyzetértékelésükben londoni felzárkózó piaci elemzők.
Az egyik legnagyobb citybeli befektetési bankcsoport, a Barclays Capital közgazdászai az elemzésben közölték: úgy gondolják, hogy a befektetési ajánlású magyar adósosztályzat elvesztésének kockázatáról elhangzott legutóbbi kormányzati nyilatkozatok mögött "a hitelminősítőkkel folytatott tárgyalások" állhatnak.
A legutóbbi hivatalos nyilatkozatokból ugyanakkor arra is lehet következtetni, hogy a magyar kormány elkötelezetten törekszik a magánszektorbeli devizakötelezettségek további csökkentésére, és ennek érdekében akár további intézkedéseket is hozhat, amelyek költségeinek egy része szintén a bankokra hárulhat. Ehhez devizakiáramlás kapcsolódhat, ahogy a bankok visszafizetik saját devizakötelezettségeiket, amelyek a svájci frankban denominált jelzáloghitelek finanszírozása során keletkeztek, és ez egyértelműen negatív árfolyamhatással jár rövid távon.
A Barclays Capital londoni elemzői szerint a forint alulteljesítése ezért inkább ehhez a valószínűsíthető folyamathoz kötődik, semmint a hitelminősítői osztályzatrontással kapcsolatos közvetlen félelmekhez.
MTI, Privátbankár