16:25
Fél 5 előtt meg is dőlt a 250-es szint.
16:00
Az euróval szemben továbbra is tartja magát a forint, a svájci frank árfolyama azonban 4 óra előtt 249 forint fölé emelkedett.
15:30
Az EKB valóban nem változtatott az alapkamaton, a döntést követő kommentárban Trichet "különösen bizonytalannak" nevezte az euróövezeti kilátásokat. Az esetleges különleges kötvényvásárlásokról nem árult el részleteket, ám egyes mondataiból arra is lehetett következtetni, hogy akár folytathatják is a 18 hete jegelt programot. Az euró árfolyama nagyon instabil, kezdetben gyengült, majd újra erősödött a frankkal szemben. A forint viszont egyértelműen erősödni tudott az euróval szemben, miközben veszített a svájci frankhoz képest.
12:00
Piaci szereplők egyöntetűen arra számítanak, hogy az EKB nem változtat csütörtökön délután az irányadó kamatlábán, de sokan várják, hogy az elmúlt napok piaci nyugtalansága után a frankfurti székhelyű szervezet ujjá éleszti 18 hete kihasználatlan kötvényvásárlási programját. A problémás országok finanszírozási nehézségein szakértők szerint csak az EKB segíthet az érintett államkötvények megvásárlásával.
A csütörtöki spanyol államkötvény-aukció sikerrel zárult, a kívánt mennyiséget értékesítette az államkincstár, a befektetők azonban magas hozamokat harcoltak ki.
Az SNB szóbeli intervenciója az 1,11-es szint környékén stabilizálta az EUR/CHF árfolyamát. Karsai Péter, a Commerzbank elemzője szerint a bejelentett intézkedések mindenképpen jelzésértékűek. A lépések ugyan nem hoznak csodát (igaz van még az eszköztárban hathatósabb intézkedés is, csak az a jegybanknak is többe kerülne), de alkalmasak lehetnek a frankkal szembeni étvágy és a piaci turbulencia csökkentésére. Remélhetőleg időben sikerül elejét venni a frank ámokfutásának, mert a globális tőkével szemben az SNB is csak Don Quijote esélyével küzdhet.
A dollár és a jen eléggé kockázatos menedékdeviza az amerikai eladósodás és a japán intervenciós veszélyek miatt, így Karsai szerint még mindig a frank lehet a favorit a kockázatkerülők szemében.
A forint árfolyamának nem tesz jót, hogy a magyar önkormányzatok törlesztési moratóriumot kérnek svájci frankban denominált hiteleikre, ez ugyanis "emlékezteti a befektetőket" a kinnlevőség-állomány kedvezőtlen devizaösszetételére.
10:00
Újabb löketet adott a devizapiaci eseményeknek a japán jegybank hajnali intervenciója. A beavatkozás következtében nagyot gyengült a jen, menedékdeviza-társa, a svájci frank "járulékos veszteségként" szintén veszíteni kezdett erejéből. Az EUR/CHF árfolyam délelőtt 10 óra előtt 1,11-en állt, a dollárért 1,428 eurót adtak a bankközi devizapiacon. Japán jenből 79,73-at kértek a dollárért.
A forint szépen erősödött a reggeli órákban az euróhoz képest, 10 órakor 271,8-on állt az árfolyam, míg hajnalban 273 forint fölött is születtek kötések a bankközi devizapiacon.
A 253 forinton beállított svájcifrank-rekordnál bő 9 forinttal alacsonyabban állt a jegyzés csütörtökön délelőtt, 10 óra tájban 245 alatt állt a jegyzés.
A frank gyengülése miatti nyugalom átmeneti lehet a piacon: a fél 11-kor sorra kerülő spanyol államkötvény-aukcióra nagyon figyelnek a piacok. A nagy kérdés, hogy az EKB vásárol-e spanyol és olasz állampapírokat, vagy pedig sikerül a "normális" keretek között a piaci befektetőkkel finanszíroztatni az országok költségvetését.
Privátbankár