
A kormányzat „Csillagszóró Hadművelet” elnevezéssel mozgósította valamennyi, a fogyasztók érdekeinek, egészségének védelmére hivatott hatóságot annak érdekében, hogy az ünnepi készülődés, bevásárlás zavartalan legyen, a magyar fogyasztók jó minőségű, megbízható áruhoz jussanak, és eközben ne csaphassák be őket. Ne reméljük azonban, hogy a hatóságok saját felelőtlenségünk ellen is meg tudnak védeni bennünket, fogyasztókat. Maga a fogyasztó is sokat tehet azért, hogy az ünnep jól kezdődjön, és ne érje bosszúság otthon, amikor a főzéshez kezdene.
Hogy készüljünk a vásárlásra?
Tudjuk, mit veszel idén karácsonykor |
Hol vásároljunk?
Az étkezéshez, ételkészítéshez vásárolt alapanyagokat, élelmiszereket mindig megbízható helyről, üzletben, piacon szerezzük be. Soha ne vásároljunk ellenőrizetlen helyen, alkalmi árustól, még zöldséget, édességet se! Gyanakodjunk, ha egy árut túlságosan olcsón kínálnak, vagy az utcán, aluljáróban akarják ránk tukmálni. Csak jó minőségű árut fogadjon el, és ne vásároljon meg szükségtelen, vagy gyanús terméket.
Sokat elárul az értékesítőhely tisztasága, a vásárló által is megítélhető higiénés állapota, az eladók ruházata is. Szóljon rá nyugodtan az eladóra, ha kézzel fogja meg a felvágottat, a csomagolatlan árut, ha dohányzik, vagy ha a haját igazítja.
Nézze meg a termék jelölését!
Vásárláskor mindig nézzük meg a termék jelölését. Ha szükséges, vigyünk szemüveget, akár nagyítót is. A jelölésen rajta kell lenni legalább a termék megnevezésének, összetételének, előállítójának vagy forgalmazójának, minőségmegőrzési/fogyaszthatósági idejének. Megtalálhatja az összetevők között az adalékanyagok felsorolását, és az esetleges allergizáló hatású anyagok feltüntetését. Ha a termék hűtést igényel, a tároláshoz javasolt hőmérséklet is fel van tüntetve. A jelölésnek magyar nyelven is szerepelnie kell. Az összetevők csökkenő sorrendben vannak feltüntetve, amelyből következtetni lehet azok arányára. Lejárt terméket ne vásároljon meg! Figyeljen arra is, hogy nincsenek-e a címke adatai átjavítva, letakarva.
Féljünk-e az „E” számoktól?
E-jeles elemek: félelmet kelt e rengeteg |
Figyeljen a csomagolásra!
A csomagolás is sokat elárul. Sérült, szennyezett csomagolású készítményt ne vásároljunk meg, még akkor sem, ha kedvező áron kínálják. Ha a mélyhűtött termék csomagolása belül zúzmarás, a termék egy tömbbé összefagyott, ne vegyük meg, mert valószínűleg felengedett és visszafagyasztott termékről van szó. Olyan terméket se vegyünk meg, melyet gyanúnk szerint eredeti csomagolásából kibontottak, vagy csomagolása hiányos, nem fedi be az egész terméket.
Figyeljen a termékre!
A húsok, halak frissességét gyakorlott háziasszony is meg tudja ítélni színe, szaga, állaga, tapadóssága alapján. Ha a termék állaga nem friss, szaga, színe eltér a szokásostól, ne vegyük meg. Egész nyugodtan ellenőrizze az eladó által becsomagolva átnyújtott terméket is még a vásárlás helyszínén, ha szükséges.
Darált húst csak igazán megbízható helyről vásároljunk, ahol nem előre, hanem kérésre darálják le a húst, de legjobb, ha a húst otthon daráljuk.
A beiglihez, egyéb süteményhez a mákot, diót nézzük meg, nincs-e benne szennyezettség, törmelék, molyosodásra utaló jel. Ha igen, ne vásároljuk meg!
Zöldség-gyümölcs esetén a frissességet szintén szemrevételezéssel meg lehet állapítani. Az esetleges növényvédő-szer maradékok ellenőrzését a hatóság végzi, ezt a fogyasztó nem tudja megítélni. Aszalt gyümölcsök, különösen füge esetén molyosodás, penészedés előfordulhat, ennek szemmel látható jeleire legyünk figyelemmel!
Édesség esetén gyakrabban előfordul a minőség-megőrzési idő eltüntetése, átírása, átcímkézése, előző évi szezonális édesség értékesítése. Segítsen a hatóságoknak azzal, hogy mindig ellenőrzi a jelölést és a lejárati idő feltüntetését. Ha terméket választ, vegye fontolóra, hogy a tej- illetve étbevonó masszából készült termék és a valódi csokoládé minősége - és persze az ára - között is különbség van.
Ügyeljen a pénztárcájára!
Nem csak közvetlen értelemben (a Karácsony a zsebtolvajok szezonja is), hanem közvetve is. Ne feledje: a vásárló a pénztárcájával szavaz, és az ünnepi bevásárlás, a kereskedelem van a fogyasztóért, nem pedig fordítva!
Váljon tudatos vásárlóvá!
A kormányzat, a hatóságok, a tisztességes előállítók, forgalmazók fokozott erőfeszítéseket tesznek az ünnep előtti időszakban a forgalmazott termékek minőségének, biztonságának, megbízhatóságának elősegítésére. Csatlakozzon a kezdeményezéshez, saját és családja érdekében.
Ne feledje, őrizze meg a termékek nyugtáját (vásárlási "blokkját") mert csak így van lehetőség bármilyen későbbi reklamációra, intézkedésre. Blokkot mindenhol, minden vásárlás alkalmával kötelesek adni, kérés nélkül, számlát pedig kérésre kötelesek adni! Ha olyan jellegű hiányosságot észlel, mely hatósági intézkedést igényel, jelezze közvetlenül az illetékes helyi élelmiszerellenőrző hatóságnak - tanácsolja a Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal.
Félmilliárdnál tart a Csillagszóró hadművelet
Hova menjünk berúgni? Ne Kispestre
Számla, eredet-igazolás? Minek az!
Lecsaptak az ellenőrök a Vörösmarty téren
Sokan megégették magukat a Csillagszóró akcióban
Tíz tonna romlott élelmiszer