1p
Az európai bankok ingatag helyzete jelenti a fő fenyegetést a világ pénzügyi rendszerére
Az európai bankok ingatag helyzete jelenti a fő fenyegetést a világ pénzügyi rendszerére. Ezek a pénzintézetek arra kényszerülnek, hogy friss tőkét szerezzenek - állítja a Nemzetközi Valutaalap. Az IMF szerint Európa nem kerülheti el az életképtelen bankok szerkezeti átalakítását és a működő bankok feltőkésítését, utóbbinak egy részét valószínűleg közpénzekből.

A világ pénzügyi stabilitásáról készített, szerdán ismertetett jelentésében a valutaalap rámutatott, hogy többet kell tenni az átfogó pénzügyi rendszer megerősítésére. Különösen igaz ez Európára, ahol feszültség uralkodik a költségvetések kiegyensúlyozásán fáradozó államok és a pénzügyi világválság által megtépázott banki szektor között.

A hiányos politikai intézkedések és a bankszektor elégtelen reformjai miatt a globális bankrendszer egyes elemei sebezhetőek maradtak további megrázkódtatásokkal szemben. "Nagyon sok pénzintézet, különösen a leggyengébb európai bankok, kerültek egymással összefüggő nyomások örvényébe, ami fokozza a kockázatokat a rendszer egészére nézve" - állapították meg az IMF szakértői jelentésükben, amelyet évente kétszer készítenek el.

A pénzügyi válság miatt a bankok igyekeztek egyszerre növelni saját eszközeik mennyiségét és minőségét, de a haladás egyenlőtlen volt, az európai bankok általában késésben voltak az amerikaiakhoz képest. Az eurozónában fennálló strukturális sebezhetőségek és gyengeségek továbbra is jelentős kockázati tényezők maradnak, ha nem rendezik azokat átfogóan - mutatott rá a valutaalap, amely szerint a következő hónapokban a legjelentősebb kihívást a bankok és az államok finanszírozása jelenti, különösen az eurózóna "néhány ingatag országában".

A valutaalap megítélése szerint most az európai bankrendszer egész csoportjai vannak elvágva a normális pénzügyi finanszírozástól, ezek az Európai Központi Bank és a repo piac rövid távú hiteleire támaszkodnak, ám ez válságos időben könnyen elapadhat. Bizonyos német bankok, olasz, portugál és spanyol takarékszövetkezetek kerülhetnek emiatt nehéz helyzetbe. Európa nem kerülheti el az életképtelen bankok szerkezeti átalakítását és a működő bankok feltőkésítését, utóbbinak egy részét valószínűleg közpénzekből - vélik a szakértők, akik szerint egy szilárdabb pénzügyi rendszer megteremtése nélkül Európa lemaradhat a gazdasági növekedés terén.

Az IMF szerint a világ pénzügyi rendszerében problémát jelent az amerikai háztartások túl nagy mértékű eladósodottsága és a feltörekvő gazdaságok azon problémája, hogy miként kezeljék a beáramló új befektetéseket a gazdaság túlhevülése nélkül.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG