1p
Olaszország az euróövezet harmadik legnagyobb gazdaságaként az elmúlt évtizedben átlagosan csak évi 1,5 százalék növekedést tudott felmutatni, ami mellé még egy rendkívül magas GDP arányos államadósság is társult
Olaszország az utóbbi években gazdasági növekedés terén jelentősen elmaradt a fejlett országoktól, az alacsony növekedés mellé még egy rendkívülien magas államadósság, és egy versenyképtelen vállalati szektor is párosult. Ezeken a problémákon kívül az olasz gazdaságnak a magas munkanélküliséggel és a régiók közötti fejlettségi szakadékkal is szembesülnie kell.

Olaszország gazdaságában 1996-2007 között átlagban mindössze 1,5 százalékos GDP növekedést regisztráltak, ami a többi uniós ország átlagával összehasonlítva kifejezetten szegényesnek tűnik. Olaszország nem csak a fejlett államok teljesítményétől marad el jócskán, de az EU15 és az EU27 átlagtól is rosszabbul teljesít. Már a válság előtt is kedvezőtlen növekedési adatok jellemezték az olasz gazdaságot, a romló tendencia 2002-ben elkezdődött és várhatóan a jövőben is folytatódni fog. A sebezhetőséget jól jelzi, hogy amíg 2008-ban a Lehman-csődöt követően az olasz gazdaság növekedése gyorsabb ütemben csökkent, mint a többi tagállam esetében, addig az eurózóna 2010-es fellendülésekor sem tudtak az átlag fölé kerülni, és az olasz gazdaság csak csekély mértékű növekedést volt képes elérni.


Reál GDP növekedési üteme
Forrás: Eurostat/Privátbankár

Olaszország felhalmozott adóssága miatt az utóbbi időben előtérbe került a görög és spanyol fizetésképtelenség mellett az olasz államcsőd lehetősége is. A növekvő adósságdinamika mellett a lehetséges államcsőd esélyét növeli a gazdaság lassú növekedési üteme, amely várhatóan az elkövetkező években nem fog javulni. A kedvezőtlen gazdasági növekedés elsősorban a lassuló exportdinamikának és a kevésbé hatékony, versenyképtelen ipari szektornak köszönhető.

A növekvő államadósság mégsem jelent problémát?

Váratlanul leértékelte, egy fokozattal "A+/A-1+"-ról "A/A-1"-re rontotta Olaszország szuverén adósbesorolását a Standard & Poor´s - a piac nem számított ilyen lépésre. Részletek >>>
Olaszország GDP-arányos államadóssága 2010-ben elkérte az ország éves GDP-jének 119 százalékát. Ezzel az eredménnyel Olaszország az egyik leginkább eladósodott ország lett az eurózóna tagállamai között. Az egyetlen bizakodásra okot adó tény, hogy az adósság nagy része nem a külfölddel szemben áll fenn, jelentős része a hazai állampolgárok kezében van. Az IMF számításai szerint az államadósságnak csak 47 százaléka összpontosul külföldieknél, ez az arány jóval kedvezőbb, mint más európai országban (lásd Magyarország esetét, ahol a külső eladósodottság a számottevő).

Olaszország Németországhoz hasonlóan egy exportorientált gazdaság, exportjának bővülése azonban elmarad a németországi adattól, és a válságot követően a kivitel szűkülése volt megfigyelhető. Ennek következtében az utóbbi években az import értéke meghaladta az exportét, és a külkereskedelmi mérleg deficitessé vált.


Export mennyiségének változása (millió euró)
Forrás: Eurostat/Privátbankár

A két ország exportvolumene közötti eltérés a 2000-es évek elején nem volt annyira számottevő, de az évtized végére Németország jelentős mértékben lehagyta Olaszországot, s mára úgy tűnik, hogy az olasz gazdaság hátránya behozhatatlannak tűnik. A 2009-es mélypont ellenére a német gazdaság exportjának további bővülése várható, miközben Olaszországban 2012-re az exportbővülés várhatóan épphogy vissza tud majd térni a válság előtti szintre.

Versenyképtelen vállalati szektor

Az olasz vállalatok nagy részének problémáját a versenyképesség és a produktivitás hiánya jelenti, az olasz kis-és középvállalatok nem képesek versenyre kelni a nemzetközi multinacionális vállalatokkal. Elsősorban ezen tényezők miatt nem képesek az olasz exportra termelő vállalatok néhány kivételtől – Fiat, Ferrari, Benetton - eltekintve sikereket elérni. Ipari termelékenységet tekintve az IMD statisztikái alapján Olaszország a középmezőnyben teljesít az európai országok között, azonban az eurózóna országai közül egyedül Portugália és Szlovákia teljesít nála rosszabbul. A kis- és középvállalkozások produktivitás tekintetében jelentős elmaradásban vannak német testvéreikhez képest.

Az olasz GDP 2,20 százaléka a mezőgazdaságból, 25,9 százaléka az iparból származik a legnagyobb súlyt pedig a szolgáltatások adják: az arány a 72,1 százalékot is elérte 2010-ben. A munkaerő jelentős része, mintegy 70 százaléka a szolgáltató szektorban dolgozik, amely elsősorban a turizmusra épül. A válság hatására a turizmus jelentősen visszaesett Olaszországban is, amely ugyancsak csökkentette a gazdaság növekedési lehetőségeit, és a szolgáltató szektort is rendkívül kedvezőtlenül érintette. A szolgáltató szektor nagy aránya miatt a termelő egységek nem járulnak hozzá számottevő mértékben a gazdasági növekedéshez. Nagymértékű gazdasági növekedést a szolgáltató szektorra alapozva, produktivitási problémákkal küzdő termelő szektorral nem egyszerű feladat elérni, és amint a növekedési adatokból jól látható, nem is képes rá az olasz gazdaság.

Észak vs. dél

A jelenlegi adóssággal kapcsolatos problémákhoz nem kis mértékben járult hozzá a nagymértékű adóelkerülési hajlandóság is. A versenyképesség vizsgálatakor Olaszország a második helyen teljesített az európai országok között adóelkerülés, adócsalás tekintetében, ez a roppantul kedvezőtlen arány nagy terhet jelent az olasz államháztartás számára. Mindezek mellet a Nyugat-Európai országokhoz viszonyítva Olaszországban jelentős a korrupció mértéke is.

A korábbi években tapasztalt gazdasági növekedés elsősorban az infrastrukturális fejlesztéseknek volt köszönhető. Az olasz kormány most növekedés hiányában a költségvetési egyenleg egyensúlyba hozatalát a klasszikus eszközökkel próbálja elérni: megszorító csomagot hoztak létre, melynek keretein belül adóemelést, adókedvezmények szűkítését, önkormányzatok költségvetésének csökkentését tervezik. A megszorítások mellett azonban a gazdaság élénkítését is céljául tűzte ki a csomag, elsősorban a kutatás-fejlesztés, az idegenforgalom és a vállalkozások támogatása, valamint a munkahelyteremtés elősegítését szeretnék elérni.


Régiónkénti munkanélküliségi ráta alakulása
Forrás: Istat/Privátbankár

Az olasz gazdaságra nézve jelentős problémát jelent a régiók közötti egyre jobban mélyülő fejlettségi szakadék, az ország gazdaságát elsősorban a fejlettebb északi régiók húzzák. Ezzel összefüggésben további problémát jelent a nagy mértékű belső vándorlás a déli területekről az északi tartományokba, aminek az oka az ország déli területére jellemző tartósan nagy arányú munkanélküliség.

 

Privátbankár - Nagy Zsófia

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG