
Egy csoport tökéletesen egészséges önkéntes valóság-tudatát a kísérletek során sikerült úgy manipulálni, hogy úgy érezzék: elhagyták saját testüket. Az agyat érő érzékelt jeleket egy virtuális valóságot szimuláló (VR) szemüveggel úgy zavarták meg, hogy az önkénteseket rávegyék: „költöztessék át” tudatukat egy virtuális testbe. A kísérlet résztvevői tanúsították, hogy saját (fizikai) testük mögött ülve, hátulról látták magukat.
Az illúzió olyan erőteljes volt, hogy az önkéntesek érzékelhető rettegéssel reagáltak arra, amikor virtuális megfelelőjüket fizikai ráhatás fenyegette. Az eredmények alapján elképzelhető, hogy van tudományos magyarázat az ilyen jellegű testen kívüli élményekre, melyeket általában paranormális jelenségnek titulálnak.
Ehrsson szerint a felfedezés azért fontos, mert általa megérthető az az alapvető mechanizmus, amely létrehozza a fizikai testen belüli lét érzetét. Ez fontos előrelépést jelent: az öntudat az alapvető szemlélet szerint ugyanis a saját test élményén alapszik.
Az új felfedezés a videojátékok terén is egy új korszakot nyithat, de a szórakozáson a lehetséges alkalmazás messze túlmutat. Ehrsson szerint önmagunk kivetítése egy virtuális karakterbe nem más, mint a teleportáció egy formája. Virtuális másunk segítségével fizikai testünktől távoli helyek ingereit is érzékelhetjük, és megfelelően reagálhatunk rájuk. A tudós szerint egy sebész ily módon képes lehet egy távoli műtétet úgy elvégezni, mintha ténylegesen ott lenne a helyszínen.
A tudósok azt azonban még mindig nem tudják pontosan, hogy a rendszerint valamilyen traumához - például autóbalesetekhez - kapcsolódó testen kívüli élményeket mi váltja ki. Ezek ugyanazokhoz az agyi funkciókhoz köthetőek epilepsziásoknál, drogfüggőknél vagy szélütést elszenvedőknél. Ehrsson szerint a szenzoros jeleket összezavaró agyi diszfunkciók felelősek a testen kívüli élmények klinikai eseteiért.
Bármikor beüthet egy halálos világjárványHogyan keletkezik a buborék?
Szenzációs tudomány: megfejtették a lebegés titkát
55 évig hordott agyában ceruzát egy német nő
AFP, Science