1p
A magyar bankrendszer régiós összehasonlításban is fejlett, de átláthatóságát növelni kellene - mondta Simor András egy budapesti konferencián.
A magyar bankrendszer régiós összehasonlításban is fejlett, de átláthatóságát növelni kellene - mondta Simor András jegybankelnök az Európai Parlament Magyar Néppárti Delegációja által szervezett budapesti konferencián pénteken.

PSZÁF: ne féljen a magyar bankoktól!

Az MNB elnöke kiállt a teljes listás lakossági hitelnyilvántartás, azaz a pozitív adóslista létrehozása mellett, amit - az eddigi próbálkozások során - az adatvédelmi biztos eddig mindig kifogásolt. A jegybankelnök szerint megoldást jelentene, ha a nyilvántartásban csak azok az adósok szerepelnének, akik maguk is hozzájárulnak a közzétételhez.

A bankrendszer fejlettségét az is mutatja, hogy a visegrádi államok közül Magyarországon a legmagasabb a hitelállomány GDP-hez viszonyított aránya - mondta. Hozzátette: a magyarországi bankpiac pozitív megítélését nagyban segíti, hogy nemzetközi összehasonlításban is magas a bankok tőkére, illetve eszközállományra vetített jövedelmezőségi mutatója (ROE,ROA).

Több szempontból is pozitívnak nevezte, hogy az anyabankokat tekintve sokszereplős a szektor, a tulajdonosi koncentráció alacsony.

Ugyanakkor hozzátette, hogy más a kép a hiteltermékek és szolgáltatások alapján, míg a vállalati termékek esetében nagyjából kiegyensúlyozott a piac, a lakossági termékeknél, különösen a hiteleknél viszonylag nagy a koncentráció. Néhány nagybank uralja a lakossági piacot, amelyek meghatározóan érvényesítik kamataikat, illetve díjtételeiket, ezért a banki verseny feltételein a jövőben javítani kell - mondta Simor András. Megjegyezte: "mérsékelni kellene Magyarországon a bankváltás költségeit, mivel ez gyakran visszariasztja az ügyfeleket attól, hogy egy új, jobb bank szolgáltatásai után nézzenek".

Járai Zsigmond, volt jegybankelnök a világméretű jelzálogpiaci válsággal összefüggésben kifejtette: ugyan a magyarországi bankrendszer közvetlenül nem érintett, közvetve azonban a krízisnek számos negatív hatása lehet a bankrendszerre és a gazdaságra egyaránt. Ezek közé sorolta a hitelintézetek emelkedő forrásköltségeit, ami előbb-utóbb drágítja hitelezést és kedvezőtlenül hat a gazdaság szereplőire is.

Hangsúlyozta: csökkenteni kell a magyar gazdaság sebezhetőségét, szigorú államháztartási politikára van szükség és le kell faragni a közkiadásokat. Ellenkező esetben lassú gazdasági növekedés mellett növekvő államadóssággal, emelkedő inflációval nézhet szembe az ország - mondta.

Járai Zsigmond véleménye jóval kedvezőtlenebb volt a magyar bankrendszerről, a profithajszát okolta a banki szolgáltatások magas költségeiért és úgy vélte, hogy a világ fejlettebb részével összehasonlítva, a teljes termékpaletta alapján a magyar bankszektor elmaradottnak tekinthető.

A másodlagos jelzálogpiaci válság már eddig is drágította a bankok forrásköltségeit, a jövőben ez a folyamat felerősödhet, ami végső soron beszűkítheti a magyarországi hitelezést - figyelmeztetett.

Járai Zsigmond szólt arról is: a 80 százalék feletti külföldi tulajdon miatt az ügyfeleknek, de a felügyeletnek is kevés a rálátása az anyabankokban zajló folyamatokra. Példaként ismertette: az egyik legjelentősebb, csődbe jutott amerikai befektetési bank 6 százalékos tulajdonosa annak a biztosítónak, amelyben ő is tulajdonos. Korábban azt hitték, ez a bank stabil lábakon áll, kiderült, hogy nagy összegű kockázatos portfólióval rendelkezik.

Véleménye szerint erősíteni kellene a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF), a Magyar Nemzeti Bank (MNB), illetve a Pénzügyminisztérium (PM) együttműködését az ellenőrzésben, sőt nem tartotta kizártnak a PSzÁF és az MNB összevonását sem.

Soha nem látott nyereség Londonban
A forintot nem érdekli a válság: erősödött
New York: felfutás a válság kellős közepén
"Még robbanhat egyet a globális pénzpiac"

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG