
A találkozó résztvevői áttekintették a Visegrádi Alap tevékenységét is, és támogatták annak kiszélesítését Kelet-Európa, valamint a Nyugat-Balkán irányában. "Sok jó, ilyen irányú projektünk, tervünk van - tájékoztatta a távirati irodát Forrai Kristóf, az alap elnöke.
Magyarország: a fontos dolgokra nem jut majd elég figyelem
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szerint "nagyon nagy baj történt", aminek valószínűleg az lesz a következménye, hogy az Európai Unió hónapokon, sőt éveken át belső, intézményi kérdésekkel fog foglalkozni a fontosabb, konkrét problémák helyett. A kormányfő a "fontosabb" témák közé sorolta az élelmiszerárakat, az energetikát és a pénzügyi piacot.
Szlovákia: van fontosabb is, mint a szerződés
Hasonló véleményt fogalmazott meg Robert Fico szlovák kormányfő is. Szerinte a lisszaboni szerződés ugyan fontos, de a közvélemény számára vannak fontosabb dolgok is. "Ezek közül elsősorban az élelmiszer- illetve a nyersanyagárak példátlan emelkedését kell megemlíteni. Úgy vélem, hogy a visegrádi négyeknek közösen szorgalmazniuk kell ezek megoldását" - szögezte le Fico.
Csehország: mást mond az elnök és mást a kormányfő
Mirek Topolánek cseh kormányfő szerint viszont az ír véleményt "nagyon komolyan kell venni, s annak fényében kell keresni a megoldásokat".
"Csehország azzal, hogy a szenátus az alkotmánybíróság elé vitte a lisszaboni szerződést, eldöntendő, nincs-e ellentétben a cseh alkotmánnyal, gyakorlatilag már korábban szintén leállította a ratifikációs folyamatot" - fejtette ki az MTI tudósítójának kérdésére Topolánek.
Václav Klaus cseh elnök véleményét, aki a Lidové Noviny című lapban hétfőn megjelent interjúban úgy nyilatkozott, hogy "a ratifikációs folyamat halott", az európai integrációs folyamat "rossz irányban haladt", s "a brüsszeli székhelyű, nemzetek feletti szuperállam helyett egy új európai modellt kell keresni", Topolánek nem volt hajlandó kommentálni.
Lengyelország: nem lehet megállni
Donald Tusk lengyel kormányfő szerint a ratifikációs folyamatot nem lehet leállítani, s kompromisszumokra van szükség. "A szerződés ír elutasítása beszűkíti ugyan az uniós együttműködést, de kompromisszumos megoldást kell találni a ratifikációs folyamat folytatására" - fejtette ki.
Válságban az Európai Unió
Reformszerződés nélkül megfullad az unió
Magyarország is sajnálkozik
Az ír "nem" sokkolja az uniót
MTI