A választási eljárási törvény (Ve.) szerint a választókerületeket úgy kell kialakítani, hogy választókerületenként a lakosság száma megközelítően azonos legyen. A jogszabály meghatározza, melyek a választókerületek kialakításának főbb elvei: például, hogy az egyéni választókerület a főváros, megye területén belül legyen, a települési önkormányzat egész területe az egyéni választókerületen belül legyen, az egyéni választókerület székhelye - lehetőség szerint - városban legyen.
Az országgyűlési képviselők választásáról szóló törvény (Vjt.) ezt részletezi, és a törvény mellékletében meghatározza, hogy az egyes megyékben (és a fővárosban) hány egyéni választókerület van (az összesen 176-ból). Másrészt tartalmazza a területi választókerületekben összesen megszerezhető 152 mandátum megyénkénti eloszlását.
Egyben felhatalmazást ad arra, hogy az egyéni és a területi választókerületek sorszámát, székhelyét és területét megállapítsa. Azt, hogy mely település melyik választókerülethez tartozik, még a 2/1990. minisztertanácsi rendelet tartalmazza.
Kiderült a nagy titok: Sólyom megmondta, mikor választunk |
A testület szerint az egyes választókerületekben nyilvántartásba vett választópolgárok számának folyamatos változása, s különösen a belső migráció azt indokolja, hogy a jogalkotó időről-időre vizsgálja felül az egyéni választókerületek határait, valamint az egyes területi listákról megszerezhető mandátumok arányait. Megjegyezték ugyanakkor, hogy a határok túl gyakori változtatása veszélyeztetheti a választási rendszer stabilitását, és - különösen, ha arra nem sokkal a választásokat megelőzően kerül sor - felkeltheti a politikai erőviszonyok megengedhetetlen módosításának gyanúját.
A hét kérdése: Ön elmegy szavazni a parlamenti választásokon? |
Tavaly a választókerületek aránytalansága miatt az Alkotmánybírósághoz fordult a ferencvárosi időközi országgyűlési választás nyomán a Political Capital. A közéleti elemző, közvélemény-kutató cég (melynek egykori igazgatója, Somogyi Zoltán ma már épp az MDF kampányfőnöke) kifogásolta, hogy a ferencvárosi mandátum sorsáról - a névjegyzék szerint - 31.058 szavazó dönt, míg a legkisebb létszámú választókerületekben, Veszprémben valamivel több mint 27 ezer a választásra jogosultak száma.
Az Alkotmánybíróság egyelőre nem döntött ebben a kérdésben.
A Fidesz megszabadulhat az IMF-től
Be vannak sózva a pártok
Megújult a választás.hu
Nem leszek rajta az MDF listán!
Százból 15 MSZP-s a Fideszre szavazna
Holnap megtudjuk, mikor lesz a választás
10 millióból húzta öt évig a Jobbik
MDF-SZDSZ: egyhangú lett a budapesti döntés
MTI, Privátbankár