.jpg)
A hitelminősítő előrejelzése szerint Kelet-Európa gazdasága a 2006-ban mért 7,0 százalékos és a tavalyi 6,7 százalékos növekedés után az idén is még 6,0 százalékkal növekszik. Az euróövezet és az Egyesült Államok gazdasági növekedése egész évre számolva azonban egyaránt egy teljes százalékponttal 1,7 százalékra, illetve 1,2 százalékra lassul az idén, de jövőre és 2010-ben rendre 2,0 és 2,3, illetve 1,9 és 3,0 százalékra gyorsul vissza.
A Standard & Poor´s előrejelzése szerint az euróövezeti jegybank (EKB) az idén két kamatcsökkentést hajt végre jelenlegi 4,00 százalékos refinanszírozási kamatminimumáról; az első májusban vagy júniusban várható. Az EKB vezetői viszont egyelőre minden alkalmat megragadnak annak sulykolására, hogy a jelenlegi inflációs körülmények között nem lehet csökkenteni a kamatot, és szerintük a GDP oldaláról sincs ilyen sürgetés, mert a gazdasági növekedés csak valamicskével a hosszú távú potenciál alá lassul az idén.
A Standard & Poor´s elemzése szerint a dollár, amely tavaly február óta 12 százalékkal gyengült a többi vezető valutához képest, egyelőre folytatja a lejtmenetet, a jelzálogpiaci válság és a tavalyi hatalmas, 752 milliárd dolláros amerikai folyómérleg-hiány súlya alatt. Az S&P szerint azonban a dollárárfolyam az év közepétől valószínűleg stabilizálódik, ahogy a Federal Reserve befejezi, az EKB pedig - szerinte - elkezdi a pénzügypolitikai enyhítést.
Az amerikai gazdaságról a Standard & Poor´s azt írta: 70 százalékosra teszi az esélyét az idei recessziónak, amely szerinte valószínűleg már el is kezdődött. A ház az idei első félévben várja a GDP-érték reálcsökkenését éves összevetésben, a másodikban már növekedéssel számol. Ha nem is lesz hivatalos visszaesés, "a legtöbb amerikai mégis úgy fogja érezni, hogy van", fogalmaznak a hitelminősítő londoni elemzői.
Az idei amerikai recessziót más nagy londoni házak is jelentős eséllyel jósolják. Az Economist Intelligence Unit (EIU), a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző és -előrejelző cége márciusi globális jelentésében azt írta: számításai szerint az amerikai gazdaság 2008 egészében mindössze 0,8 százalékkal fog növekedni az előző prognózisban szereplő 1,5 százalék helyett, és a tavalyi 2,2 százalék után. Az EIU meredeken visszavette a 2009-es amerikai növekedésre szóló előrejelzését is, az eddigi 2 százalékról 1,4 százalékra.
Az idei 0,8 százalékos amerikai növekedési jóslatban az elemzés szerint benne van az a most már tényszerűként kezelt feltételezés, hogy az amerikai gazdaság az év folyamán valamikor recesszióba süllyed (az EIU korábbi havi előrejelzéseiben ez a lehetőség rendre 40 százalékos valószínűséggel szerepelt).
A ház ennek alapján azt várja, hogy a Federal Reserve folytatja agresszív kamatcsökkentő kurzusát, és már ebben a hónapban a jelenlegi 3,00 százalékról fél százalékponttal, a második negyedévben további negyed százalékponttal csökkenti irányadó szövetségi napikamatcélját. Az EIU szerint ha a gazdasági lassulás még a vártnál is meredekebb lesz, nagy a valószínűsége annak, hogy a Fed az idén 2 százalék alá csökkenti alapkamatát.
A Standard & Poor´s hétfői elemzésében az olajárakról az áll: még néhány éve is sok közgazdász úgy vélte, hogy 70 dollár feletti árszint világgazdasági recessziót okoz. A világgazdaság azonban - ha nem is karcolás nélkül, de a vártnál jóval kisebb károkkal - ennél jóval magasabb olajárakat is átvészelt, jórészt azért, mert a gazdag országok olajfüggése csökkent. A legutóbbi nagy árkiugrás idején, 1981-ben az energiaköltségek az amerikai GDP-érték 14 százalékát tették ki, ma 8 százalékát.
Az egy főre jutó energiafelhasználás az Egyesült Államokban, Európában és Japánban gyakorlatilag stagnált az elmúlt 35 évben, miközben a jövedelmek több mint megkétszereződtek, áll az elemzésben. A Standard & Poor´s szerint a nyersolaj árfolyama a jelenlegi, 102 dollár körüli szintről az év végére 73 dollár környékére süllyed, de a hitelminősítő elismeri, hogy bizalma e saját előrejelzésében "gyenge".
Más nagy londoni házak nem is értenek egyet ezzel. A Barclays Capital, a City egyik legnagyobb, rendszeres olajpiaci előrejelzéseket is közlő befektetési csoportja legutóbbi prognózisában azt írta: számításai szerint a nyugati féltekén irányadó amerikai könnyűolajféle, a West Texas Intermediate (WTI) mindenkori legközelebbi kontraktusainak átlagára az idén egész évben 97,70 dollár, a globális alaptípusnak tekintett északi-tengeri Brent könnyűolajé 96,40 dollár lesz. A cég szerint az átlagon belül éppen az év végén várható ugrásszerű drágulás: a ház a negyedik negyedévre 104,00 dolláros WTI- és 102,40 dolláros Brent-átlagot vár.
Bush homokba dugja a fejét
Lepadlózva: szánalmas számok Amerikából
Európa nem tudja elkerülni a lassulást
Válságos valóság: még nem látszik az alagút vége
London: kamatemelésbe kergetnék az MNB-t
Az EU szerint nekünk nem kell segélycsomag
MTI