1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A világgazdaság - nem utolsósorban a felzárkózó térség lendülete miatt - viszonylag épségben át fogja vészelni az amerikai gazdaság lassulását, esetleg már el is kezdődött recesszióját - írja a Standard & Poor"s. Az olajár megosztja az elemzőket: van, aki 73 dollárt vár, van, aki 104-et
A világgazdaság, nem utolsósorban a felzárkózó térség lendülete miatt, viszonylag épségben át fogja vészelni az amerikai gazdaság lassulását, esetleg már el is kezdődött recesszióját, áll a Standard & Poor"s hétfőn Londonban közzétett elemzésében, amely szerint az amerikai megtorpanás következményei most "sokkal kevésbé kritikusak", mint tíz évvel ezelőtt lettek volna.

A világ legnagyobb hitelminősítője, amely a fejlett és a felzárkózó piaci hatásokról a legutóbbi hetekben készített tanulmányait összegezte hétfői jelentésében, azt írta: "a legjobb hírek a felzárkózó térségből érkeznek", ez az országcsoport a komoly amerikai gyengülés ellenére, és a hitelpiaci felfordulásról "tudomást sem véve", szilárd ütemben növekszik tovább. Az S&P szerint Kína GDP-értéke tavaly 11,5 százalékkal, az elmúlt öt év éves átlagában 10,6 százalékkal emelkedett; a ház azzal számol, hogy az idei kínai növekedés a globális  lassulással együtt is 9,3 százalék lesz.

A hitelminősítő előrejelzése szerint Kelet-Európa gazdasága a 2006-ban mért 7,0 százalékos és a tavalyi 6,7 százalékos növekedés után az idén is még 6,0 százalékkal növekszik. Az euróövezet és az Egyesült Államok gazdasági növekedése egész évre számolva azonban egyaránt egy teljes százalékponttal 1,7 százalékra, illetve 1,2 százalékra lassul az idén, de jövőre és 2010-ben rendre 2,0 és 2,3, illetve 1,9 és 3,0 százalékra gyorsul vissza.

A Standard & Poor´s előrejelzése szerint az euróövezeti jegybank (EKB) az idén két kamatcsökkentést hajt végre jelenlegi 4,00 százalékos refinanszírozási kamatminimumáról; az első májusban vagy júniusban várható. Az EKB vezetői viszont egyelőre minden alkalmat megragadnak annak sulykolására, hogy a jelenlegi inflációs körülmények között nem lehet csökkenteni a kamatot, és szerintük a GDP oldaláról sincs ilyen sürgetés, mert a gazdasági növekedés csak valamicskével a hosszú távú potenciál alá lassul az idén.

A Standard & Poor´s elemzése szerint a dollár, amely tavaly február óta 12 százalékkal gyengült a többi vezető valutához képest, egyelőre folytatja a lejtmenetet, a jelzálogpiaci válság és a tavalyi hatalmas, 752 milliárd dolláros amerikai folyómérleg-hiány súlya alatt. Az S&P szerint azonban a dollárárfolyam az év közepétől valószínűleg stabilizálódik, ahogy a Federal Reserve befejezi,  az EKB pedig - szerinte - elkezdi a pénzügypolitikai enyhítést.

Az amerikai gazdaságról a Standard & Poor´s azt írta: 70 százalékosra teszi az esélyét az idei recessziónak, amely szerinte valószínűleg már el is kezdődött. A ház az idei első félévben várja a GDP-érték reálcsökkenését éves összevetésben, a másodikban már növekedéssel számol. Ha nem is lesz hivatalos visszaesés, "a legtöbb amerikai mégis úgy fogja érezni, hogy van", fogalmaznak a hitelminősítő londoni elemzői.

Az idei amerikai recessziót más nagy londoni házak is jelentős eséllyel jósolják. Az Economist Intelligence Unit (EIU), a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző és -előrejelző cége márciusi globális jelentésében azt írta: számításai szerint az amerikai gazdaság 2008 egészében mindössze 0,8 százalékkal fog növekedni az előző prognózisban szereplő 1,5 százalék helyett, és a tavalyi 2,2 százalék után. Az EIU meredeken visszavette a 2009-es amerikai növekedésre szóló előrejelzését is, az eddigi 2 százalékról 1,4 százalékra.

Az idei 0,8 százalékos amerikai növekedési jóslatban az elemzés szerint benne van az a most már tényszerűként kezelt feltételezés, hogy az amerikai gazdaság az év folyamán valamikor recesszióba süllyed (az EIU korábbi havi előrejelzéseiben ez a lehetőség rendre 40 százalékos valószínűséggel szerepelt).

A ház ennek alapján azt várja, hogy a Federal Reserve folytatja agresszív kamatcsökkentő kurzusát, és már ebben a hónapban a jelenlegi 3,00 százalékról fél százalékponttal, a második negyedévben további negyed százalékponttal csökkenti irányadó szövetségi napikamatcélját. Az EIU szerint ha a gazdasági lassulás még a vártnál is meredekebb lesz, nagy a valószínűsége annak, hogy a Fed az idén 2 százalék alá csökkenti alapkamatát.

A Standard & Poor´s hétfői elemzésében az olajárakról az áll: még néhány éve is sok közgazdász úgy vélte, hogy 70 dollár feletti árszint világgazdasági recessziót okoz. A világgazdaság azonban - ha nem is karcolás nélkül, de a vártnál jóval kisebb károkkal - ennél jóval magasabb olajárakat is átvészelt, jórészt azért, mert a gazdag országok olajfüggése csökkent. A legutóbbi nagy árkiugrás idején, 1981-ben az energiaköltségek az amerikai GDP-érték 14 százalékát tették ki, ma 8 százalékát.

Az egy főre jutó energiafelhasználás az Egyesült Államokban, Európában és Japánban gyakorlatilag stagnált az elmúlt 35 évben, miközben a jövedelmek több mint megkétszereződtek, áll az elemzésben. A Standard & Poor´s szerint a nyersolaj árfolyama a jelenlegi, 102 dollár körüli szintről az év végére 73 dollár környékére süllyed, de a hitelminősítő elismeri, hogy bizalma e saját előrejelzésében "gyenge".

Más nagy londoni házak nem is értenek egyet ezzel. A Barclays Capital, a City egyik legnagyobb, rendszeres olajpiaci előrejelzéseket is közlő befektetési csoportja legutóbbi prognózisában azt írta: számításai szerint a nyugati féltekén irányadó amerikai könnyűolajféle, a West Texas Intermediate (WTI) mindenkori legközelebbi kontraktusainak átlagára az idén egész évben 97,70 dollár, a globális alaptípusnak tekintett északi-tengeri Brent könnyűolajé 96,40 dollár lesz. A cég szerint az átlagon belül éppen az év végén várható ugrásszerű drágulás: a ház a negyedik negyedévre 104,00 dolláros WTI- és 102,40 dolláros Brent-átlagot vár.

Bush homokba dugja a fejét
Lepadlózva: szánalmas számok Amerikából
Európa nem tudja elkerülni a lassulást
Válságos valóság: még nem látszik az alagút vége
London: kamatemelésbe kergetnék az MNB-t
Az EU szerint nekünk nem kell segélycsomag

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG