1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A részvénypiacok zuhanása vészjelzés, hogy ki kellene gondolni valami egyeztetett akciót, de a davosi Világgazdasági Fórumtól ez ügyben nem sok várható: a legfontosabb személyek ott sem lesznek
A részvénypiacok e heti leolvadása vészjelzés a világ gazdasági döntéshozói számára, hogy ki kellene gondolni valami egyeztetett akciót, de a szerdán kezdődő davosi Világgazdasági Fórumtól ez ügyben nem sok várható, hiszen a legfontosabb személyek ott sem lesznek.

A davosi hangulatot mindenesetre az határozza meg, hogy az európai és az ázsiai értéktőzsdék a legnagyobb napi veszteségeket szenvedik el a 2001. szeptember 11-i amerikai terrortámadások óta. A közvetlen ok a "nem elsőrendű válság" terjedésétől való félelem - miután a múlt év végéről elsőnek beszámoló amerikai nagybankok hatalmas értékleírásokat könyveltek el a múlt héten a jelzálogpapírok elértéktelenedése miatt, de ez csak alkalom a pánikra: a háttérben ott fenyeget az esetleges amerikai recesszió.

Számos elemző szerint a visszaesés - negyedéves összehasonlításban - már el is kezdődött a mostani negyedévben - és vele a világgazdasági növekedés érezhető lassulása. Rövid távon az amerikai Fed keddi rendkívüli kamatcsökkentése nem oszlatja el az aggodalmakat, soká lesz az is, mire a kamatmérséklés ösztönző hatása végigszivárog az egész gazdaságon - egyelőre a kamatcsökkentés is azt bizonyítja az elemzők és a befektetők szemében, hogy nagy a baj.

A tőkepiaci bizalom mélyponton van: a befektetők a központi bankárok, a pénzügyminiszterek és a gazdasági vezetők gyülekezetétől remélnek most segítséget, éppen azoktól, akik évi tanácskozásukra gyülekeznek a svájci üdülőhelyen, Davosban. Ám az Európai Központi Bank, a Bank of England, a Svájci Nemzeti Bank vezetői kedden hallgattak - az EKB vezetői eddig azt hangsúlyozták, hogy az infláció miatt nem lehetséges kamatcsökkentés -, és a legfontosabb döntéshozók közül többen idén nem is lesznek ott Davosban.

Az EKB elnöke, Jean-Claude Trichet ott lesz, de a Fedet csak New York-i részlegének vezetője, Timothy Geithner képviseli. Henry Paulson amerikai és Alistair Darling brit pénzügyminiszter már lemondta részvételét. Így nem várható gyors előrehaladás az idei "Davos" egyik fontos és időszerű témájában, a nemzetközi bankszabályok erősítésében, mindenekelőtt a tőkemegfelelési mutató szigorításában sem.

Eddig egyetlen egyeztetett akció zajlott le: a világ mértékadó központi bankjai december 12-én közös cselekvési tervet hirdettek. Pótlólagos és egymás között is cserélhető forrásokkal, időzítésben és méretben rendkívüli repopályázatokon bővítik a hitelellátást a rövid lejáratú kölcsönök bankközi piacán, értékpapírok szélesebb körét fogadva el fedezetként. Az EKB a maga részéről már korábban, november végén jelezte szándékát pótlólagos likviditás kiadására.

Ezzel a fellépéssel sikerült lejjebb vinni a bankközi kamatokat, és sokáig elkerülni a kamatcsökkentés kényszerét, különösen, mivel Európában a "nem elsőrendű válság" maga is közvetlenül csak a bankközi piacon és az ottani rövid lejáratú kamatok csúcsdöntésein volt érezhető, miközben az M3-as pénzellátás továbbra is rekord közelben van az euróövezetben, nem utolsó sorban a továbbra is hatalmas kiskereskedelmi hitelkínálat miatt, főleg a vállalati hitelfelvevők számára.

Sajnálatos, hogy a "nem elsőrendű válság" keltette aggodalmak időben egybeesnek a nagy központi bankok tavaly befejezett, legutóbbi kamatemelési ciklusának következményeivel. A világgazdaság növekedése mindenképpen lassulásra volt ítélve, de a közben kibontakozott "nem elsőrendű válság" most fölerősíti a lélektani elemet: a "sima landolás" esélyét a pánik "kényszerleszállássá" változtathatja, és ez ügyben nem várható csodaszer Davostól sem.

Tippek pánik esetére: ne vegyél, pláne ne adj el!
Tavaszra jósolták, és akkorra is csak egy felest
MNB-kamatemelés: csak ha minden kötél szakad
Minden szem a Wall Streetre tapad

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG