
Számos elemző szerint a visszaesés - negyedéves összehasonlításban - már el is kezdődött a mostani negyedévben - és vele a világgazdasági növekedés érezhető lassulása. Rövid távon az amerikai Fed keddi rendkívüli kamatcsökkentése nem oszlatja el az aggodalmakat, soká lesz az is, mire a kamatmérséklés ösztönző hatása végigszivárog az egész gazdaságon - egyelőre a kamatcsökkentés is azt bizonyítja az elemzők és a befektetők szemében, hogy nagy a baj.
A tőkepiaci bizalom mélyponton van: a befektetők a központi bankárok, a pénzügyminiszterek és a gazdasági vezetők gyülekezetétől remélnek most segítséget, éppen azoktól, akik évi tanácskozásukra gyülekeznek a svájci üdülőhelyen, Davosban. Ám az Európai Központi Bank, a Bank of England, a Svájci Nemzeti Bank vezetői kedden hallgattak - az EKB vezetői eddig azt hangsúlyozták, hogy az infláció miatt nem lehetséges kamatcsökkentés -, és a legfontosabb döntéshozók közül többen idén nem is lesznek ott Davosban.
Az EKB elnöke, Jean-Claude Trichet ott lesz, de a Fedet csak New York-i részlegének vezetője, Timothy Geithner képviseli. Henry Paulson amerikai és Alistair Darling brit pénzügyminiszter már lemondta részvételét. Így nem várható gyors előrehaladás az idei "Davos" egyik fontos és időszerű témájában, a nemzetközi bankszabályok erősítésében, mindenekelőtt a tőkemegfelelési mutató szigorításában sem.
Eddig egyetlen egyeztetett akció zajlott le: a világ mértékadó központi bankjai december 12-én közös cselekvési tervet hirdettek. Pótlólagos és egymás között is cserélhető forrásokkal, időzítésben és méretben rendkívüli repopályázatokon bővítik a hitelellátást a rövid lejáratú kölcsönök bankközi piacán, értékpapírok szélesebb körét fogadva el fedezetként. Az EKB a maga részéről már korábban, november végén jelezte szándékát pótlólagos likviditás kiadására.
Ezzel a fellépéssel sikerült lejjebb vinni a bankközi kamatokat, és sokáig elkerülni a kamatcsökkentés kényszerét, különösen, mivel Európában a "nem elsőrendű válság" maga is közvetlenül csak a bankközi piacon és az ottani rövid lejáratú kamatok csúcsdöntésein volt érezhető, miközben az M3-as pénzellátás továbbra is rekord közelben van az euróövezetben, nem utolsó sorban a továbbra is hatalmas kiskereskedelmi hitelkínálat miatt, főleg a vállalati hitelfelvevők számára.
Sajnálatos, hogy a "nem elsőrendű válság" keltette aggodalmak időben egybeesnek a nagy központi bankok tavaly befejezett, legutóbbi kamatemelési ciklusának következményeivel. A világgazdaság növekedése mindenképpen lassulásra volt ítélve, de a közben kibontakozott "nem elsőrendű válság" most fölerősíti a lélektani elemet: a "sima landolás" esélyét a pánik "kényszerleszállássá" változtathatja, és ez ügyben nem várható csodaszer Davostól sem.
Tippek pánik esetére: ne vegyél, pláne ne adj el!
Tavaszra jósolták, és akkorra is csak egy felest
MNB-kamatemelés: csak ha minden kötél szakad
Minden szem a Wall Streetre tapad
MTI