Az adócsökkentésből és a kormány által finanszírozott programokból álló csomag elfogadtatása kulcsfontosságú Obama jövő évi újraválasztásának szempontjából egy olyan szövetségi törvényhozásban, amelyben a szenátusi többség demokratáké, a képviselőházat viszont a republikánusok ellenőrzik. A munkanélküliségi ráta 9,1 százalékos, ami miatt elemzők szerint kudarcot vallhat az elnök duplázási kísérlete.
Az elnök úgy fogalmazott, hogy az Egyesült Államok válságban van, ezért a honatyáknak véget kell vetniük a "cirkusznak" és tenniük kell valamit a gazdaság megsegítése érdekében. A munkahelyteremtő csomag egyaránt csökkenti a munkavállalók és a vállalkozások adóit, és infrastruktúra-fejlesztési programok révén építőmunkásoknak és tanároknak kíván munkahelyeket teremteni. Az előterjesztések között szerepel az amerikai munkavállalók és kisvállalkozók bért terhelő járulékának felére csökkentése, valamint az új munkahelyeket teremtő vállalkozásoknak nyújtandó adókedvezmény.
"Azonnal el kell fogadniuk ezt a munkahelyteremtő programot" - mondta a szövetségi képviselőknek Obama.
Az elnök által előterjesztett intézkedések között a legjelentősebb, 240 milliárd dolláros tétel a bért terhelő járulék csökkentése. A csomagban szerepel továbbá a munkanélküliségi biztosítás 49 milliárd dollár költségkihatású meghosszabbítása, az iskolák 30 milliárdért való korszerűsítése és 50 milliárdnyi befektetés infrastrukturális projektekbe. Az elnök a piac élénkítése érdekében szeretné továbbá megkönnyíteni az ingatlantulajdonosok számára a záloghitelek újrafinanszírozását.
A csomag életképessége az első reakciók szerint kétséges. Elfogadtatása esetén a gazdaság élénkülése Obama kezére játszhat a választási küzdelemben, de az elnök - elvben legalábbis - abból is profitálhat, ha a csomag elakad a kongresszusban, mert akkor a törvényhozást okolhatja a nehézségek miatt.
A jegybankelnök továbbra sem árult el semmit Csökkenéssel zártak csütörtökön a New York-i értéktőzsde vezető mutatói, miután a befektetőket egyáltalán nem nyugtatta meg Ben Bernanke, az Egyesült Államokban a jegybank szerepét betöltő Fed elnöke egy minneapolisi tanácskozáson elmondott beszédével. Az S&P 500-as mutató 12,72 ponttal, 1,06 százalékkal 1185,81 pontra gyengült. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 19,80 ponttal, 0,78 százalékkal csökkent és 2529,14 ponton zárt. Az indexek három napi csökkenés után szerdán emelkedtek, csütörtökön azonban visszatértek a lejtőre. Nyitáskor elsősorban a vártnál rosszabb heti munkanélküliségi adat rontotta a hangulatot, közép-európai idő szerint 20 óra körül pedig azért fokozódtak a veszteségek, mert Ben Bernanke a pénzügyi piacokon feszült érdeklődéssel várt augusztus végi beszédéhez hasonlóan csütörtökön is olyan előadást tartott, amelyben nem tett utalást arra, hogy a Fed miként tervezi a gazdaság élénkítését. Erről a Fed nyíltpiaci bizottsága a szeptember 20-án kezdődő kétnapos ülésén dönt majd. A befektetői hangulatot nem tudta megfordítani a külkereskedelmi mérleg júliusi alakulásáról szóló statisztikai jelentés, amely szerint történelmi csúcsra emelkedett az amerikai vállalatok exportja, holott elemzők szerint ez a gazdasági növekedés folytatódását jelzi. |
Az NBC és a The Wall Street Journal közös felmérése szerint Obama, aki a lakosság körében már csak 40 százalék körüli támogatottságoz élvez, már nem favoritja a 2012-es politikai erőpróbának, ezért magához kell ragadnia a kezdeményezést a republikánusokkal folytatott ádáz ideológiai küzdelemben.
Obama 2009-ben - amikor a kongresszus mindkét háza még a demokraták kezén volt - 800 milliárd dolláros gazdaságélénkítő csomagot fogadtatott el.
MTI, Privátbankár