.jpg)
Az EIU meredeken visszavette a 2009-es amerikai növekedésre szóló előrejelzését is, az eddigi 2 százalékról 1,4 százalékra.
Az idei 0,8 százalékos amerikai növekedési jóslatban az elemzés szerint benne van az a most már tényszerűként kezelt feltételezés, hogy az amerikai gazdaság az év folyamán valamikor recesszióba süllyed (az EIU eddigi havi előrejelzéseiben ez a lehetőség rendre 40 százalékos valószínűséggel szerepelt).
Az EIU elismeri, hogy amerikai növekedési előrejelzései jóval elmaradnak a szélesebb konszenzustól. A ház indoklása szerint azonban minden összehasonlító tanulmány arra mutat, hogy az amerikai lakóingatlanpiaci megingások rendszerint súlyos gondokat okoznak a gazdaság egészében.
A cég felidézi, hogy a jegybank szerepét ellátó Federal Reserve már egy 2005-ös tanulmányában megállapította: számos országban "rendszerint recesszió követi" az ingatlanpiaci árak tetőzését. Márpedig a mostani amerikai lakóingatlanpiaci visszaesésnek - amely a nem elsőrendű (subprime) jelzálogadósi kör törlesztési képességével kapcsolatos piaci aggodalmak nyomán kezdődött - "távolról sincs vége", és még időt vesz igénybe, amíg hatásai teljesen átszűrődnek egyéb szektorokba, különösen a magánfogyasztásba - áll az EIU márciusra szóló londoni elemzésében.
A ház ennek alapján azt várja, hogy a Federal Reserve folytatja agresszív kamatcsökkentő kurzusát, és márciusban a jelenlegi 3,00 százalékról fél százalékponttal, a második negyedévben további negyed százalékponttal csökkenti irányadó szövetségi napikamatcélját.
Az EIU szerint, ha a gazdasági lassulás még a vártnál is meredekebb lesz, nagy a valószínűsége annak, hogy a Fed az idén 2 százalék alá csökkenti alapkamatát.
A ház szerint az euróövezetben "maradt annyi lendület", hogy viszonylag jól átvészelje az amerikai lassulást és a romló piaci körülményeket. A cég mindazonáltal visszavette idei euróövezeti növekedési prognózisát is, 1,9 százalékról 1,7 százalékra, a tavalyi évre becsült 2,5 százalék után.
Az EIU szerint az euróövezeti jegybank (EKB) az inflációs nyomásra hivatkozva az idén valószínűleg megpróbálja változatlanul tartani alapkamatát, de ha a gazdasági lassulás az előrejelzettnél nagyobb mértékű lesz, nagy az esélye annak, hogy végül az EKB is enyhítésre kényszerül.
London: kamatemelésbe kergetnék az MNB-t
USA: esik az index, aggódnak a fogyasztás miatt
Az EU szerint nekünk nem kell segélycsomag
Kettős veszély leselkedik ránk
Ha romlik a helyzet, a Fed vágni fog
168 milliárd: "védőoltás" a gyengélkedés ellen
MTI