
A nemzetközi pénzügyi válság miatt napjainkban a makroökonómiai környezet kevésbé előnyös. A régió gazdasági növekedése továbbra is magas, de a kockázatok nemzetközi szintű újraárazása lassíthatja a tőkebeáramlást, és szigorúbb hitelezési feltételekhez vezethet − ez a két tényező pedig negatív hatással lehet az ingatlanszektorra. „Úgy véljük, hogy a növekedési trendek némileg visszafogottabbá válnak majd, de hirtelen visszaesés nem várható" – mondta Debora Revoltella, a közép- és kelet-európai régióért felelős vezető közgazdász.
A lakóingatlan-tulajdonlás magas arányú, de az ingatlanok minősége lemaradásban van
Lakásvásárlás akár 0% önerővel, június 30-áig jelentősen csökkentett egyszeri költséggekkel! |
„Vizsgálataink szerint a lakosság átlagosan 56 százaléka él családi házakban, és csak 44 százaléka lakásokban – összegezte az eredményeket Revoltella. – Ezzel együtt jelentős eltérések tapasztalhatók a régióban." A lakosság több mint 70 százaléka él családi házakban Boszniában (75%), Szerbiában (71%) és Magyarországon (70%), viszont a lakások dominálnak Oroszországban (84%), Ukrajnában (63%), Lengyelországban (58%) és a Cseh Köztársaságban (53%).
A kínálati hiány a fenntarthatóság hajtóereje
Az idén 15 százalékkal nő az új építésű lakások ára Romániában tavalyhoz képest - derül ki a CBRE/Eurisko ingatlanpiaci cég elemzéséből. A becslések szerint a beépített terület négyzetméterenkénti ára 10-30 százalékkal emelkedik 2008-ban. A jelentés készítői szerint az idén nagy valószínűség szerint csökkennek az indokolatlanul magas lakásárak, de összességében nem beszélhetünk árcsökkenésről, amíg magas a kereslet. |
A minőségi és a mennyiségi kínálat ilyen hiányossága további számottevő keresletet feltételez az új építésű ingatlanok iránt. Összességében a lakosság 19 százaléka tervezi, hogy saját otthont vásárol, és egyharmaduk a következő három éven belül készül erre. A másik egyharmad a következő 10 éven belül képzeli el a vásárlást. Az átlagot meghaladó értékeket mutattak ki az új ingatlanba való befektetési szándékról Románia (25 %), Horvátország (24 %) és Szlovénia (23 %) lakosságánál.
Az új házat/lakást vásárolni szándékozók többsége (88 %) saját lakásaként kívánja használni azt. A befektetési célú ingatlanvásárlás gyakoribb motiváció Szerbiában (9 %), Horvátországban (8 %) és Bulgáriában (7 %). Ezzel szemben második lakóingatlant több horvát (8 %), ukrán (7 %), szlovén és bolgár (6 %) lakos vásárolna.
Nem áll fenn a túlértékeltség veszélye, de néhány területet figyelni kell
Az ingatlanárak jelentős mértékben emelkedtek az elmúlt évtizedben, felvetve a túlértékeltség veszélyét. „Továbbra is úgy gondoljuk, hogy a régió ingatlanárai megfelelnek az egyensúlyi szintnek, bár néhány alszegmensben ettől eltérő trendek is elképzelhetőek" – nyilatkozta Debora Revoltella. A közelebbről is megvizsgálandó területek közé tartozik a bolgár nyaralóingatlanok piaca, vagy a néhány fővárosban, így Bukarestben is megfigyelhető piaci egyensúlytalanságok. A kazah piac kipukkanó „lufijára" pedig az egész régiónak intő jelként kell tekintenie - olvasható az UniCredit csoport összeállításában.
„Összességében a kedvezőtlenebb nemzetközi környezet és a néhány területen tapasztalható egyensúlytalanság ellenére a piac hosszú távon bővülni fog a minőségi és mennyiségi hiány, valamint a strukturális kereslet együttes hatásai miatt" – foglalta össze a várakozásokat Revoltella.
Csak magukra gondolnak a vidékiek?
Hitellel terhelt lakások: mire készüljünk?
Nem csak a luxust adják aranyáron
Lakásvétel: 4 milliónál már ugrik az illeték
Egy félszobával nagyobbak lettek a lakások