Az Erste elemzői szerint a másodlagos jelzálogpiaci válság nem érintette jelentősen a régió piacait, ám a nagyfokú volatilitás miatt a részvénypiacok inkább "oldalazó mozgást" végeznek majd az idei harmadik negyedévben, és talán azt követően is. A pénzintézet elemzői felülsúlyozásra ajánlják Lengyelországot és Ausztriát, kisebb mértékben pedig Magyarországot is.
Az elemzés kitér arra, hogy a kelet-közép-európai gazdaságokat összességében alig érintette a globális gazdasági visszaesés. Az Erste elemzése szerint "bár valószínűsíthető", hogy enyhe lassulás következett be a második negyedévben, ez inkább ciklikus okokra vezethető vissza. Úgy tűnik, a konjunktúra-ciklus csúcspontján már túl vagyunk, tehát az elkövetkező negyedévekben a gazdasági növekedés tovább lassul.
Ennek több oka is lehet: a kamatemelések éreztetni kezdik hatásukat, a merev munkaerőpiacok pedig természetes akadályt képeznek az átlagot meghaladó növekedés folytatása előtt, végezetül a magas energia- és élelmiszerárak csökkentik a vásárlóerő reálértékét."
A felzárkózási folyamat jelenti az elengedhetetlen alapot ahhoz, hogy ezek a gazdaságok továbbra is a fejlett piacok átlagát meghaladó növekedést produkáljanak - mondta Henning Esskuchen, az Erste Bankcsoport közép-kelet-európai tőkepiaci elemzője, hozzátéve: az infláció kulcskérdés a világ minden részén.
"Mivel inflációtól sújtott gazdaságok közül kell választanunk, nemcsak azért tesszük a voksunkat a kelet-közép-európai piacokra, mert az infláció itt megfelelő mértékű belföldi kereslettel és gazdasági növekedéssel párosul, ennél komolyabb indok, hogy a kelet-közép-európai jegybankok kezében még a jelenlegi helyzetben is maradt eszköz a nehézségekkel való megbirkózásra."
Az Erste elemzői úgy vélik: míg az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed és az Európai Központi Bank is arra kényszerül, hogy a gazdaság életben tartása és a külső tényezők által gerjesztett infláció elleni harc között egyensúlyozzon, nagy kérdés marad, hogy az alapkamat-emelések mekkora mértékben hatnak a belföldi inflációra. Ezzel szemben Kelet-Közép-Európában erőteljes belföldi kereslet és nagymértékű hitelexpanzió jelentkezik, az alapkamat emelése pedig pontosan ezekre a tényezőkre hat.
Többnyire pozitívan értékeli a jelenlegi gazdasági helyzetet Kelet-Közép-Európában az Európai Gazdaságkutató Intézet (ZEW) és az Erste Bank legfrissebb konjunktúra-indexe, a válaszadók a kilátásokkal kapcsolatban azonban ismét óvatosan nyilatkoztak.
A felmérésben részt vevők kétharmada (65,5 százalék) megfelelőnek értékeli Kelet-Közép-Európa jelenlegi gazdasági helyzetét, ugyanakkor egy válaszadó sem tartja rossznak. Sőt, 35 százalékuk egyenesen jónak ítéli a gazdasági környezetet, szemben az euróövezettel, ahol csak 15 százalék gondolja azt, hogy a jelenlegi helyzet jó lenne, és 82 százalék tartja megfelelőnek.
A felmérés külön kérdése ezúttal a nyersanyagárakkal kapcsolatos várakozásokra vonatkozott. A megkérdezettek többsége nem meglepő módon arra számít, hogy a nyersanyagárak tovább emelkednek.
Az Erste Bank elemzői szerint a részvénypiacok jelentős volatilitás mellett továbbra is oldalazó mozgást végeznek: "továbbra sem látjuk annak jeleit, hogy a piacok komolyabban talpra tudnának állni a harmadik negyedévben, ráadásul ez a helyzet állandósulhat is az év hátralévő részére."
Az ingatlanpiac harmadát elvitte a válság
Már nem csak a dollár az úr
Az EKB nem emel - egyelőre
Kockázatos az élet Európában
MTI