.jpg)
A kormányszóvivő kérdésre válaszolva hozzátette: ez azt is jelenti, hogy távozik az MVM vezérigazgatója. Megjegyezte, hogy a pénzügyminiszter délelőtt egyeztetett az állami társaság vezetőjével.
Indoklása szerint a kormányzati lépés célja az, hogy belátható időn belül felszámolja a hazai árampiac monopolisztikus jellegét előidéző tényezőket. A lépések ugyanis lehetővé teszik, hogy olyan piaci folyamatok induljanak be, illetve erősödjenek meg Magyarországon, amelyek jobban érvényesítik a fogyasztók érdekeit - tette hozzá.
Daróczi Dávid leszögezte, hogy az indokolatlan állami monopóliumnál csak egy rosszabb van: a magánkézben lévő monopólium. Az erőfölény megöli az igazi versenyt, a verseny hiánya pedig azt eredményezi, hogy a fogyasztók kiszolgáltatottak lesznek, az árak pedig elszakadnak a valóságtól. A kormány mostani lépése ezt akadályozza meg - jelentette ki.
Mint mondta, a változtatásoknak még egy fontos célja van, az Új Tulajdonosi Programmal összefüggésben ugyanis úgy kell átalakítani az MVM-et, hogy az biztonságos gyarapodást nyújtó befektetéssé válhasson azok számára, aki a társaság a részvényeiből jegyeznek majd.
Arra a kérdésre, hogy miért éppen most kezdeményezi a miniszterelnök ezeket a lépéseket, azt válaszolta: most érkeztek meg azok a tanulmányok, amelyeket az árampiaci liberalizáció hatásairól a kormány a Gazdasági Versenyhivataltól és a Magyar Energiahivataltól rendelt.
Szintén kérdésre válaszolva kitért arra: az intézkedés határidejéről, a holding átszervezéséről Veres János pénzügyminiszter ad tájékoztatást a következő napokban.
Veres János pénzügyminiszter szerint a miniszterelnök kérésére a GVH és a MEH által készített tanulmányok a kialakult árampiaci szabályozási környezet megváltoztatásának szükségességét támasztják alá. Konkrétumokról nem kívánt beszélni, annyit mondott, hogy a magyar árampiacon érdemes a piaci viszonyokat jobban érvényesítő helyzetet kell teremteni úgy, hogy ne legyen erőfölény, és a fogyasztók kiszolgáltatottsága csökkenjen.
Az MVM távozó vezérigazgatóját illetően Veres János úgy fogalmazott: Kocsis Istvánt nem terheli semmilyen felelősség, őt továbbra is jó menedzsernek, vezetőnek tartja.
A szervezeti és szabályozási átalakítás célja Veres János szerint a verseny erősítése. Ezzel nem zárható ugyan ki az árak emelkedése, de könnyebben elérhető, hogy csökkenjenek, vagy ne emelkedjenek elviselhetetlen mértékben. A szervezeti átalakulással kapcsolatos kormányzati elképzeléseket, javaslatokat először az MVM jövő heti igazgatósági ülésén, majd az igazgatóság által összehívott közgyűlésen ismertetik - mondta a pénzügyminiszter.
A Szabad Demokraták Szövetsége (SZDSZ) egyetért a miniszterelnök szándékával, és radikális lépéseket vár a villamosenergia piac liberalizációjában, a Magyar Villamos Művek monopolisztikus szerepének lebontásában - mondta Kóka János, az SZDSZ elnöke.
A pártelnök, volt gazdasági és közlekedési miniszter hozzátette: az SZDSZ a korábbi kezdeményezésének megfelelően négy fontos lépés megtételét tartja szükségesnek: a hosszútávú áramvásárlási szerződések felbontását, a jelentős piaci fölénnyel rendelkezők birtokában lévő áram meghatározott profittal költségalapon történő értékesítését, a határkeresztező kapacitások megnyitását a többi piaci szereplő számára és a rendszerirányító Mavir teljes függetlenségét.
Az Energia Klub a jó irányba tett első lépésként értékeli az MVM csoport vezetésének menesztését, mert az szerinte nem szolgálta az ország érdekeit. A környezetvédelmi egyesület kiemeli: ez azonban csupán az első lépése egy érdemi átalakítási folyamatnak, amelynek eredményeként a villamosenergia-piacon igazi verseny jöhet létre, hozzájárulva egyebek között a fenntartható energia szektor kialakulásához is.
Az Energia Klub közleményében emlékeztet arra, hogy már több alkalommal kifejtették, az MVM jelenlegi monopolhelyzete nem szolgálta Magyarország érdekeit.
Gyurcsány megnevezte a szóba jöhető cégeket
Az állam vitte a Drágaságot, felbomlott a Szövetség
Elkelt az Elmű tizede - az állami pénz nyert
MTI