A kormány a magyar állam érdekében, továbbá az állampolgárok iránt érzett felelősség teljes tudatában támogatta a Magyar Országgyűlés azon döntését, amely az ingatlanfedezetű devizaalapú hitelek rögzített árfolyamon egy összegben történő visszafizetését tette lehetővé a bajba jutott adósok számára - szögezi le a Kormányszóvivői Iroda közleménye. A kormányzati kommunikáció a Moody´s Investors Service nemzetközi hitelminősítő elemzésére reagált.
"Magyarország alapvető érdeke, hogy az ország devizakitettségéből származó jelentős pénzügyi hátrányok már a közeljövőben megszűnjenek, továbbá a közel 1 millió család életét alapjaiban befolyásoló devizahitel-válságot megfelelően kezelje" - írja a közlemény.
Ha lemarad, kimarad? Ha végtörleszteni akar, jobb lesz sietni Az MNB egyfajta adósságelengedésnek tartja és tartalékai terhére biztosítaná az árfolyam stabilitását, a Bankszövetség az Alkotmánybírósághoz fordul, a Banki Hitel Károsultjainak Egyesülete pedig tele van kételyekkel a végtörlesztéssel kapcsolatban. A vártnál jóval nagyobb az érdeklődés a lehetőség iránt. Részletek>> |
A kormány álláspontja határozott abban, hogy egy esetleges országleminősítés okai nem vezethetők vissza Magyarország jelenlegi gazdasági-pénzügyi helyzetére, hiszen a kormány minden körülmények között tartani fogja korábbi vállalásait, ennek megfelelően - Európában egyedülálló módon - az államadósság jövőre is továbbcsökken 1 százalékkal (73 százalékról 72 százalékra), valamint az idei és a jövő évi GDP arányos költségvetési hiány is jóval a 3 százalékos szint alatt marad - szól a közlemény.
Felhívják a figyelmet: fel kell tőkésíteni a bankokat - a tulajdonosoknak
Felhívjuk a figyelmet arra, hogy az európai bankrendszerrel kapcsolatban Mark Allen, az IMF regionális vezetője a közelmúltban akként vélekedett, miszerint a bankrendszer akkorára nőtt, hogy az már nem szolgálja se a világ jólétét, se a reálgazdaság növekedését. Hasonló kritikai véleményt fogalmazott meg az IMF jelenlegi vezetője, Chistine Lagarde, aki szerint a bankok tőkehelyzete a kulcs az euroválság fertőzöttségének megoldásához. Álláspontja szerint sok európai intézménynek van jelentős mennyiségű, kockázatosnak minősülő államkötvénye, ami mögött már nincs valós fedezet. A bankok ezért egyre jobban bizalmatlanok egymással szemben, egyre nehezebb adnak hitelt a piaci szereplők számára. Az IMF vezérigazgató úgy véli, hogy egyedüli megoldásként a pénzügyi válság tompítására csak az lehet, ha a bankokat a közeljövőben sürgősen feltőkésítik tulajdonosaik - írja a közlemény.
Privátbankár