Amint arról tegnap beszámoltunk, a külügyminiszteri tisztséget is betöltő alkancellár szerint Ausztria bankjait "létükben fenyegeti" a magyar devizahitelesek gondjainak megoldására kidolgozott magyar kormányzati elképzelés. Az ORF tudósítása szerint Spindelegger azon a véleményen van, hogy az Európai Bizottságnak kell megvizsgálnia, az Európai Bíróságnál el lehet-e érni egy, részben külföldi bankok kárára való adósságelengedési előírással szemben ideiglenes biztosítási intézkedést, vagyis átmeneti tilalmat.
Orbán Viktor hétfőn azt mondta: a bankok semmilyen plusz költséget nem számolhatnak fel a végtörlesztésnél. A kormányfő szerint kockázatmegosztásról van szó, hiszen az érintettek nagy része 150-160 forintos árfolyamnál vette fel a svájci frank hitelét. Vagyis 180 forintig az ügyfél, afelett a bank állja a cechet. |
Martonyi János hétfőn nyilatkozta, hogy tehermegosztásról, kockázatmegosztásról van szó a hitelnyújtó bank és a hitelfelvevő ügyfél között, és a kormány majd kidolgozza a feltételrendszert, a parlament pedig dönteni fog arról. A külügyminiszter hozzátette, hogy a bankok éveken át jelentős kampányt folytattak a devizaalapú hitelek mellett. Megjegyezte, nem hiszi, hogy az osztrák bankok számára egzisztenciális kérdést jelentene a magyarországi hitelállomány nagyságrendje.
Osztrák sajtóértesülés szerint hétfőn Maria Fekter osztrák pénzügyminiszter levélben tiltakozott Matolcsy György nemzetgazdasági miniszternél. Fekter úgy fogalmazott, a kormány javaslata veszélyezteti Kelet- és Közép-Európa egészének pénzügyi stabilitását és sérti a jogrendet. Az Osztrák Nemzeti Bank (OeNB) úgy fogalmazott, a javaslat "olyan helyzetet teremt, amely aligha egyeztethető össze a belső piaci szabályokkal". Az OeNB szerint a megoldás jogbizonytalanságot okoz, és befektetőket elriaszthat el.
Brüsszeli aggodalmak
Korai még végleges véleményt nyilvánítani a hétfőn bejelentett magyar tervekről, de az Európai Bizottságnak első ránézésre aggodalmai vannak azzal kapcsolatban, hogy a terv a devizahitelek egyösszegű, a mostani piacinál alacsonyabb árfolyamú törlesztésének elfogadására kötelezné a bankokat - mondta az Európai Bizottság egyik szóvivője a testület keddi brüsszeli sajtótájékoztatóján kérdésre válaszolva.
Amadeu Altafaj Tardio szerint miközben egy ilyen intézkedés valóban csökkentheti a háztartások válságnak való kitettségét, negatív hatása lehet a bankrendszerre. A szóvivő emlékeztetett arra, hogy fenntartásait fejezte ki a tervre vonatkozóan a Magyar Bankszövetség is. Amadeu Altafaj Tardio beszélt arról is, hogy a bizottság rendszeres kapcsolatban áll a magyar hatóságokkal a tervezett intézkedések tárgyában.
Matolcsy György azt mondta: számít arra, hogy a végtörlesztésről szóló jogszabályok az Alkotmánybíróság (Ab) és az Európai Bíróság (EB) elé kerülnek, de majd az onnan érkező válaszok fényében dönt a kormány a válaszlépésről.
MTI, Privátbankár