Korábban már beszámoltunk róla, hogy a magyar tulajdonú bankok kerülhetnek helyzetbe a fix árfolyamú végtörlesztés bevezetésével, hiszen a deviza alapú hitelek kiváltásához ezek a bankok tudnak forintforrásukból olcsó forint alapú hiteleket biztosítani. Ez két fajta veszélyt is hordoz magában, egyrészt a CHF hitelek betörlesztése miatt a forint gyengülni kezdhet, vagyis az MNB kamatot emelhet, ez pedig drágíthatja a jellemzően 9-10%-os THM-el beárazott forinthiteleket. Ezeknek a hitelkonstrukcióknak is van ugyanis kockázata, csak az nem az árfolyamból, hanem a kamatból következik.
A másik negatív hatás az lehet, hogy ha a honi pénzpiac szereplői elszívják egymás elől a fizetőképes ügyeleket - nagy károkat okozva ezzel az egész szektornak. A veszteségeket a bankrendszer úgy tudná mérsékelni, ha senki sem ugrana ki a rajtvonalról, vagyis a piac egyetlen szereplője sem ajánlana ki olcsó forinthitelt.
Eddig úgy lehetett okoskodni, hogy vélhetően ezzel a lehetőséggel élni fog az OTP és az FHB - amelyek részvényei az elmúlt napok eseményei miatt padlót fogtak a BÉT-en -, a miniszterelnök legalább is igen határozottan jelezte, hogy e két bank mögött "ott van az állam".
10,71%-kal kiugrott az egyik "kicsi"
A bankok keze az árversenyben kötött a 6%-os alapkamat valamint a 6,1% BUBOR miatt, a hazai tulajdonú bankokat és főleg a takarékokat viszont nem nagyon érinti a végtörlesztésből eredő veszteség, ami főleg a külföldi leányvállaltú bankok saját tőkéjét erodálja.
A Pannon TakarékBank rekordgyorsasággal állt elő olcsó forinthitelével, melyet kifejezetten a devizaadósoknak ajánlanak. A takarék még egy külön honlapot is létrehozott kalkulátorral és adatbankkal, ami mind-mind a végtörlesztésről szól. A 10,71%-os THM, mellyel a takarék tulajdonképpen kiugrott, nem számít éppenséggel kivételesnek a jelenlegi piacon, ugyanakkor ne feledkezzünk meg róla, hogy a takarékokat nem sújtja a bankadó. A hitelezési gyakorlatukban eddig inkább a nagy bankokat követték a kicsi, helyi következetek, most pedig úttörő szerepre vállalkoznak, ami beindíthatja a kíméletlen harcot az ügyfelekért. Ebből a harcból pedig kevés bank kerül majd ki győztesen - a takarékoknak ez viszont óriási kiugrási lehetőség. Óriási, de kockázatos, hiszen ha a hazai pénzpiac destabilizálódik, azt a takarékszövetkezetek is megsínylik, jócskán.
Privátbankár - Zsiborás Gergő