1p
A Liberális Egészségügyi Tanács tíz pontból álló nyilatkozatában az szerepel, hogy a biztosítottak vegyes rendszerben választhatnak az állami biztosító és a magánbiztosítók közöt
A Liberális Egészségügyi Tanács tíz pontból álló nyilatkozatot fogadott el, amely tartalmazza az SZDSZ-nek a biztosítási rendszer átalakítására vonatkozó elképzeléseinek alapelveit, így azt is, hogy a biztosítottak vegyes rendszerben választhatnak az állami biztosító és a magánbiztosítók között - közölte Kóka János pártelnök.

A nemzeti kockázatközösségen és társadalmi szolidaritáson alapuló egészségügyet szeretnének, amely a szolgáltatók és a biztosítók versenyére épül, az állam pedig szabályozással és szigorú felügyelettel garantálja, hogy a biztosítók ne válogathassanak a betegek között - közölte Kóka János, aki az egészségügyi miniszterrel közösen tartott sajtótájékoztatót.

A nyilatkozatból idézve hangsúlyozta: nemzeti kockázatközösségen és társadalmi szolidaritáson alapuló egészségügyet szeretnének, amely a szolgáltatók és a biztosítók versenyére épül, az állam pedig szabályozással és szigorú felügyelettel garantálja, hogy a biztosítók ne válogathassanak a betegek között.

Kérdésre válaszolva elmondta: az SZDSZ javaslata tartalmazza mindazokat a szempontokat, amelyeket a liberálisok és szocialisták közösen figyelembe szeretnének venni, ezért abban bízik, hogy ezt a koalíció tárgyalóalapnak fogadja el.
"A liberális javaslat egy vegyes modell bevezetése, ahol az Országos Egészségbiztosítási Pénztár megváltozott szerkezete mellett, és nem ahelyett, a választás biztosításával, de az átlépés szabadságának megteremtésével, annak kötelezővé nem tételével tesszük lehetővé ezt az új rendszert"
- fogalmazott. Hozzátette: minden egyes kételkedő kérdésre világos, egyértelmű válaszokat tudnak adni, a koalíciós tárgyalóasztalhoz szakmai érvek "nehéztüzérségével" készülnek.

A következő hét végén kezdik az egyeztetést, és a pártelnök abban bízik, hogy legkésőbb május végéig meg tudnak állapodni minden részletben, és szeptemberre az Országgyűlés elé kerülhet a koalíció által támogatott törvényjavaslat, 2008-tól pedig életbe léphet az új rendszer.

Horváth Ágnes ismertette a liberálisok által javasolt kompromisszumos vegyes modell elemeit; a jelenlegi egészségbiztosítási pénztár kettéválna, egyik részéből létrejönne az állami felügyelet alá tartozó Egységes Nemzeti Kockázatközösség Alap (ENKA), amelynek feladata, hogy fejkvótarendszer szerint elossza a befizetett járulékot a biztosítók között, másik feléből egy állami egészségbiztosító jönne létre, amely egy lenne a biztosítók között.

A Fidesz szerint a több-biztosítós modell bevezetésével többet kell majd fizetni az egészségügyi ellátásért, mert a profitorientált magánbiztosítók ki fogják kényszeríteni a járulékemelést - hangsúlyozta korábban Varga Mihály, az ellenzéki párt alelnöke.
Mint mondta, a fejkvótát a biztosítottak száma és a demográfiai mutatók alapján határoznák meg, a biztosítókhoz nem a biztosított járuléka, hanem az utánuk megállapított fejkvóta jutna el. A biztosítókat törvény kötelezné a szerződéskötésre minden jelentkezővel, akik évente dönthetnének arról is, hogy váltanak-e biztosítót - tette hozzá.

Beszélt arról is, hogy elképzelésük szerint a biztosítók szabadon szerződhetnének a szolgáltatókkal, és hogy biztosítottjaik elégedettek legyenek, a legjobb ellátást nyújtó intézményekkel fognak szerződni. Ez vezet az ellátási színvonal növeléséhez - mutatott rá.

A miniszter kérdésre válaszolva hangsúlyozta: uniós tagállamként Magyarországon csak olyan rendszer képzelhető el, ahol szabályozott, hogy mennyi lehet a működési költség, mennyi lehet a profit, ahol arra is kiterjed a szabályozás, hogy a piacra lépőknek be is kell fektetniük, például intézmények felújításába.

Közölte azt is, hogy az új rendszer bevezetésével nem változtatják meg a járulékszintet. A bevezetési költségeket firtató kérdésre elmondta: költségük csupán a piacra lépő biztosítóknak lesz.

Kóka János kérdésre válaszolva elmondta: várhatóan két hét múlva lesz koalíciós egyeztetés a miniszterelnökkel, amelynek keretében az eddigi reformlépéseket értékelik, és szeretné ha megfogalmaznák a következő év világos, pontos, számon kérhető menetrendjét, valamint szorgalmazni fogja, hogy a közpénzek felhasználása és a pártfinanszírozás ügyében is állapítsanak meg menetrendet.

Fidesz: többet kell fizetni a több-biztosítóért
A szegényeknek nem jut majd ellátás?
Horváthot máris megfürdették a Parlamentben
Többen születtek, de többen is haltak meg

MTI
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG