Véres csata várható a húspiacon
A XI. Nemzetközi Agrárpiaci Kilátások konferencián Budapesten az árak további alakulását illetően elhangzott, hogy 2017-re a legfejlettebb országokat tömörítő Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD), illetve a FAPRI (Food and Agricultural Policy Research Institute) prognózisa szerint a kukorica ára tonnánként 160-200 dollárra csökkenhet, ezzel szemben a közelmúltban 2010-re 250 dolláron is kötöttek üzleteket a chicagói tőzsdén.
Hasonló a helyzet a búza esetében, ahol a 2017-es 230-260 dolláros előrejelzés mellett 2010-re 300 dollár felett is kötöttek üzletet. A napraforgó ára középtávon 600 dollár lehet, a repcéé 540 dollárra csökkenhet. (A Budapesti Értéktőzsdén a kukorica ára a legközelebbi lejáratra tonnánként 45.590 forint, a búzáé 43.700 forint, a napraforgót 110.630 forinton, a repcét 106.500 forinton jegyzik.)
Lakásvásárlás akár 0% önerővel, június 30-áig jelentősen csökkentett egyszeri költséggekkel! |
Az AKI hosszú távú előrejelzése szerint 2013-ban Magyarországon búzából 4,6 millió, kukoricából 9 millió tonna termés várható. Kedvező világpiaci körülmények mellett és a hatékonyság növelésével elérhető a 6 millió, illetve a 11 millió tonna is - tette hozzá. Tavaly búzából 4,4 millió, kukoricából 8,3 millió tonnát takarítottak be.
Az AKI előrejelzése szerint Magyarországon a napraforgótermelés várhatóan nem nő, tavaly 1,2 millió tonna termett, a repcéé 2013-ban 400 ezer tonna lehet, de kedvező külpiaci és keresleti viszonyok között elérheti az 1 millió tonnát is. Repcéből 2007-ban 334 ezer tonnát takarítottak be.
Popp József, az AKI főigazgató-helyettese arra hívta fel a figyelmet, hogy a hústermelésben az EU versenyhátrányban van az USA-val és Brazíliával szemben a magas árak miatt, így kiszorul a nagy importőrök, Japán, Korea és Oroszország piacáról. Az árak közötti különbség várhatóan tovább nő, így az olcsó amerikai és brazil árak miatt az EU 2017-re baromfiból is nettó importőrré válik. Ez azt is jelenti, hogy az EU tagországok között is kiéleződik a piacokért folyó verseny, ami nem jó hír magyar termelők számára.
Magyarországon a baromfihús-kereskedelemben elsősorban a pulyka-, a liba- és a kacsahús exportja biztosíthatja a nettó export többletet, mivel a csirkehús-külkereskedelem volumenben nullszaldós, igaz értékben nettó exporttöbbletet mutatott.
Az élősertés és a sertéshús külkereskedelmében a sertésállomány csökkenése miatt ismét nettó importőrré válhat az ország.
Még tíz évig biztos drága marad az élelmiszer
Ördögi: a menekülő pénzek miatt drágul az élet
Világválságot okozhat a rizs
Hozzá kell szoknunk a drága élelmiszerekhez
Kapaszkodjon: évekig nem áll meg a hullámvasút
MTI