Veres: Nem öncélú az MVM átalakítása
Daróczi Dávid kormányszóvivő arról tájékoztatott, hogy a miniszterelnök a szerdai kormányülésen beszámolt arról a döntéséről, miszerint felkérte a pénzügyminisztert, hogy tegyen lépéseket az árampiac valódi liberalizálására.
Veres János elmondta: az MVM szervezeti átalakítására számos "szofisztikált" megoldás van, de ezeket nem részletezte. Hozzátette: a tulajdonosi jogok gyakorlójaként csak olyan javaslatot terjeszt elő a döntően állami tulajdonú MVM átalakítására, ami nem vezet vagyonvesztéshez.
A miniszter emlékeztetett arra, hogy az MVM árampiaci domináns szerepével és a 2008. január elsejétől teljes mértékben megnyitott villamosenergia-piaccal kapcsolatos tanulmányok nyilvánosak és az interneten megismerhetők.
Az "első körös" döntéseket negyven napon belül meghozzák - mondta Veres János. Az MVM igazgatósága a jövő héten ülésezik és dönt a közgyűlés összehívásáról.
Ezzel párhuzamosan megkezdik annak vizsgálatát, hogy a szabályozással miként lehetne az MVM jelentős piaci súlyát mérsékelni és a szabályozási eszközökkel a kínálatot növelő körülményeket teremteni. Mindezt azért, hogy a nagyobb verseny eredményeként legalább szinten maradjon, vagy inkább csökkenjen az áramár.
A Pénzügyminisztériumban vizsgálják az élelmiszerárak és az olajár-emelkedés inflációs hatását - mondta Veres János. A kialakult makrogazdasági helyzetben folynak a számítások, ezért most nem látja indokoltnak számszerű adatok közlését - válaszolta a miniszter arra a kérdésre, hogy változtatnak-e az idei inflációs prognózison. Hozzátette, hogy a kormány után az újságírókkal közli majd a számokat.
A PM a tavaly novemberben nyilvánosságra hozott aktualizált konvergenciaprogramban az idei inflációt a korábban prognosztizált 4,5 százalékról 4,8 százalékra emelte, jövőre 3,0 százalékos inflációval számol.
Fidesz: Az újabb áremeléseket akarják leplezni
Az árampiaci liberalizáció kudarcát a rossz előkészítés okozta, az árak emelkedéséért a kormány a felelős - mondta Fónagy János sajtótájékoztatóján.
"Mostani intézkedéseivel a Magyar Villamos Művek (MVM) privatizálását és a közeljövőben várható újabb áremeléseket akarja a kormány és a miniszterelnök leplezni" - hangsúlyozta a Fidesz szakpolitikusa. Fónagy János azt mondta, nem az MVM tehető felelőssé a kormányzati politika kudarcáért és az áramár emeléséért.
A képviselő hozzátette: a kabinet elhatározta az MVM "feldarabolását", részleges vagy teljes privatizálását, valamint ennek érdekében vezetőinek menesztését. Az ellenzéki képviselő kiemelte: a villamosenergia területén jelentős állami jelenlétre van szükség, az MVM-et kizárólagos állami tulajdonban kellene tartani.
Megszületett a bérmegállapodás
Az MVM csoportnál aláírták a 2008. évi bér- és szociális juttatásról szóló megállapodást, a dokumentum 7,5 százalékos keresetfejlesztést ír elő, valamint intézkedik a szociális juttatások reálértékének megőrzéséről - közölte az MVM.
A megállapodás aláírásával - a villamosenergia-iparág jelentős cégcsoportjai közül elsőként - az MVM Csoporthoz tartozó vállalatoknál - közöttük a Paksi Atomerőműnél, az MVM Trade-nél, az OVIT-nál - megteremtődtek a munkabéke feltételei.
Az ágazati munkaadói oldalnak, a Villamosenergia-ipari Társaságok Munkáltatói Szövetségének tagja az MVM csoport mellett a német RWE és az E.ON, valamint a francia EdF magyarországi érdekeltsége, a külföldi tulajdonban lévő cégek azonban egyelőre nem hajlandók méltányolni a munkavállalói elvárást, velük egyelőre nincs megállapodás.
Véget ér az MVM egyeduralma!
Az Elmű jócskán rávert 2006-ra
Veres: Nem tervezünk ingyen osztogatást
MTI