1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Most már "aggasztó hírek" érkeznek a három balti köztársaság makroszintű gazdasági stabilitásáról, az infláció kicsúszott az ellenőrzés alól és a pénzügypolitika a helyi árfolyamrendszerek miatt tehetetlen
Most már "aggasztó hírek" érkeznek a három balti köztársaság makroszintű gazdasági stabilitásáról, az infláció kicsúszott az ellenőrzés alól és a pénzügypolitika a helyi árfolyamrendszerek miatt tehetetlen

A Moody´s Investors Service nemzetközi hitelminősítő napi európai hitelfolyamat-elemzéseinek legfrissebb összeállítása szerint Litvániában a múlt havi éves fogyasztóiár-infláció 10,8 százalékkal 11 évi csúcsra gyorsult, és mindhárom balti köztársaságban háromszor gyorsabb az inflációs ütem az euróövezetinél, amely - 3,3 százalékos rekord februári szintjével - szintén messze meghaladja az euróövezeti jegybank (EKB) 2 százalékos célját.

A baltiak azonban az euróövezetnél jóval nehezebben tudják kordában tartani a inflációt, aminek elsődleges oka az, hogy az elmúlt évek hitelkiözönlése hatalmas költekezési hullámot indított el. A belső hitelkintlevőség Lettországban a legutóbbi adatok szerint a GDP-érték 80 százalékát teszi ki; Észtországban 76,2, Litvániában 46,9 százalék ez az arány - áll a Moody´s elemzésében.

A pénzügypolitika nem jut szerephez sem az infláció, sem a hitelözön megfékezésében; Észtországban és Litvániában valutatábla-rendszer működik, Lettország pedig közvetlenül az euróhoz kötötte fizetőeszközét.

A szigorodó hitelpiaci klíma azonban gyakorlatilag monetáris megszorításként hat: a nagybani bankközi hitelárak az egekbe szöktek, és a bankok most már kezdik áthárítani a magasabb refinanszírozási költségeket az ügyfelekre.

A dráguló hitel máris súlyos gondokat okoz mind a fogyasztói, mind a vállalati adósoknak a már felvett hitelek adósságszolgálati teljesítésében is, áll az elemzésben.

A hitelminősítő szerint a balti térség "mindenképpen kemény menet előtt áll". A lejárt adósságállomány gyors növekedése már a piaci stabilitást fenyegeti, de a különös aggodalomra okot adó tényező az, hogy a hazai gazdaságban kint lévő hitelhalmaz zömét külföldi adósság finanszírozza.

A lakosságnak kizúdított hitelek állománya ugyanis jóval meghaladja a hazai bankokban lévő lakossági betétállományt, és a különbséget külső kötelezettségekkel kellett kipótolni.

A Moody´s idézi a Nemzetközi Valutaalap (IMF) nemrég elhangzott figyelmeztetését, amely szerint a balti térségbe irányuló tőkebeáramlás példátlan mértékű a felzárkózó gazdaságok újabb kori történetében, és ha a szigorodó globális hitelpiaci környezetben bármely fordulat történik a tőkeáramlás irányában, annak "rettenetesen káros következményei" lehetnek.

A Moody´s a kedvező tényezők között említi ugyanakkor, hogy a baltiak bankszektora sok pénzzel tartozik ugyan a külföldnek, de jelentős részben külföldiek - zömmel skandináv anyaintézmények - is birtokolják, és ha romlik a helyzet, "van rá esély", hogy e skandináv tulajdonosok megmentik a balti testvérbankokat.

A balti térség - és vele együtt a gyorsan növekvő délkelet-európai EU-országok - makro-instabilitására már más nagy londoni házak is felhívták a figyelmet. A Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő a térség fizetésimérleg-helyzetéről nemrég Londonban kiadott átfogó elemzésében azt írta: lassan a mexikói és az ázsiai fizetési válságok előtti helyzetre kezd emlékeztetni a három balti köztársaság súlyosan megbillent külső finanszírozási egyensúlya.

A Fitch néhány hete, példátlan lépéssel, egyszerre négy kelet-európai EU-tagállam, köztük két balti köztársaság szuverén adóskockázati besorolásainak kilátását rontotta az addigi stabilról leminősítést valószínűsítő negatívra, az érintett országok igen magas folyómérleg-hiányaira hivatkozva.

A kilátásrontás Bulgária (BBB/BBB plusz), Észtország (A/A plusz), Lettország (BBB plusz/A mínusz) és Románia (BBB/BBB plusz) hosszú távú deviza- és beladósi besorolásaira vonatkozott.

A lépéshez fűzött indoklásában a Fitch Ratings kiemelte: saját becslése szerint Lettországban tavaly 25 százalék, Bulgáriában 19,5 százalék, Észtországban 16 százalék, Romániában 14 százalék, a már tavaly decemberben negatív kilátással ellátott Litvániában 13,7 százalék volt a GDP-érték arányában mért folyómérleg-hiány. Ezek a legmagasabb deficitek a Fitch által kockázati besorolással nyilvántartott 105 szuverén adós között.

Lassult a balti tigris
Rontott a Fitch: Itt van Latin-Amerika?
Megerősítették Lettország adósosztályzatát
Rekord infláció mértek Lettországban tavaly

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG