.jpg)
A jegybank és a kormány "különböző álláspontot vall" a forint ingadozási sávjának sorsáról, de - mondta az MTI-nek Londonban - a sáv ez idő szerint marad.
Nem nagyon ugrálhat a jegybank
Létkérdés, hogy Magyarország mikor, milyen körülmények között és milyen sorrendben csatlakozik az eurózónához; ez drámai módon meghatározhatja az ország fejlődését - jelentette ki Bokros Lajos volt pénzügyminiszter, a Közép-Európai Egyetem vezérigazgatója az MKB Bank által rendezett konferencián.
A volt pénzügyminiszter szerint a többi volt szocialista országhoz képest helyzetünk az elmúlt években romlott, az új európai tagállamok közül Magyarország az egyetlen, amely a maastrichti kritériumok közül egyiket sem teljesíti, sőt 2000 óta egyre távolodik e célkitűzések teljesítésétől.
Az árfolyamsáv léte Bokros Lajos szerint nem igazán korlátozza a monetáris politika mozgásterét, eltörlése nem kívánatos, és a sáv mozgatása sem szükséges. Úgy vélekedett: hiteles gazdaságpolitika esetén is a forint némi leértékelődése lenne jó. A középárfolyam felértékelése szerinte nem kívánatos, leértékelése pedig egyáltalán nem látszik szükségesnek. A költségvetési kiigazításról szólva úgy vélekedett: a kormány rövid távon komoly eredményeket ért el, a hiány csökkentése azonban nem elég, az újraelosztás terjedelmét is szűkíteni kellene, amihez elsősorban a költségvetési kiadások mérséklése szükséges.
A Magyar Nemzeti Bank alelnöke szerint a monetáris politika számára nagy kihívás, hogy egyszerre van érezhető inflációs nyomás és növekedési probléma, ugyanakkor a jegybanknak az árfolyamsáv eltörlése nélkül is megvan a megfelelő mozgástere.
Karvalits Ferenc szerint, amennyiben a monetáris politika gyengének bizonyulna, és a recesszió miatt aggódva többletlikviditást engedne a rendszerbe, azzal a veszéllyel kellene szembesülnie, hogy ezáltal tartósan magas inflációt generál. Ha azonban a jegybank az inflációtól tartva nagyon szigorú monetáris politikát folytat, hogy minél hamarabb elérje az árstabilitás szintjét, adott esetben akár recesszióba is lökheti az országot. Keskeny pályán kell lavírozni - tette hozzá.
Rámutatott: a historikus adatok alapján a monetáris oldalról történő élénkítés nagyon hamar beépül a piaci szereplők várakozásaiba, a reálgazdasági oldalon gyors kiigazítás következik és a rendszerbe került likviditás inflációs nyomásként jelenik meg. A monetáris hatóságok ezért saját eszközeikkel közvetlenül nem próbálják a növekedést serkenteni, már csak azért sem, mert az árstabilitás önmagában jelentősen mértékben képes javítani a növekedés kilátásait - mondta.
Milliárdokat hoz a konyhára a forintok kivonulása
Már nem bíznak a forintban?
Kamatcsökkentés: 6,50% belátható időn belül
MTI