Visszaváltott kettesbe az euróövezet
A lassulást az okozta, hogy az EKB kamatemeléseinek és a világpiaci kereslet lanyhulásának következményei már megmutatkoznak a beruházások és az export növekedési ütemének gyengülésében, és a krónikusan erőtlen lakossági fogyasztás továbbra sem pótolja a többi forrás ütemvesztését.
Az első negyedévben 0,7 százalékos negyedévi és 3,2 százalékos éves GDP-növekedést mértek a keddi felülvizsgálat szerint. A tavalyi utolsó negyedben negyedévről negyedévre 0,9 százalékos, éves összehasonlításban 3,3 százalékos volt a növekedés üteme. Tavaly egész évben az euróövezetben átlagosan 2,7 százalékos volt gazdasági növekedés, hatéves rekord ütemű.
Az Európai Bizottság kedden azt jósolta, hogy a gazdasági növekedés negyedévről negyedévre 0,3-0,8 százalékos lesz a mostani harmadik negyedévben. Az utolsó negyedévre 0,2-0,8 százalékos növekedést vár, a jövő évi első negyedre 0,2-0,9 százalék közöttit. Mindhárom előrejelzés azonos az augusztusival.
A három legnagyobb euróövezeti gazdaság közül a német növekedésének üteme 0,3 százalékra lassult az első negyedévi 0,5 százalékról és a tavalyi utolsó negyedévi 1,0 százalékról, illetve éves összehasonlításban 2,5 százalékra az első negyedévi 3,6 százalékról és a tavalyi utolsó negyedbeli 3,9 százalékról, az EU statisztikai hivatala szerint.
A francia GDP negyedévről negyedévre 0,3 százalékkal bővült. Az első negyedben 0,5 százalékkal, a tavalyi utolsó negyedben 0,4 százalékkal nőtt. Éves összehasonlításban a GDP-többlet 1,3 százalékos volt az első negyedévi 1,9 százalékos és a tavalyi utolsó negyedévi 2,1 százalék helyett.
Az olasz növekedés 0,1 százalékra lassult 0,3 százalékról és a tavalyi utolsó negyedévi 1,1 százalékról, éves összevetésben 1,8 százalékra 2,3 százalékról, illetve a tavalyi utolsó negyedévi 2,8 százalékról.
Az egész EU-ban az átlagos növekedés 0,5 százalékos volt a második negyedben, az első negyedévi 0,7 százalékról és a tavalyi utolsó negyedbeli 0,9 százalékról lassulva. Éves összevetésben az ütem 2,8 százalékra fogyatkozott a második negyedévi 3,3 százalékról és a tavalyi utolsó negyedévi 3,5 százalékról.
Magyarországról negyedévről negyedévre 0,2 százalékos növekedést tart nyilván az EU statisztikai hivatala az első negyedévi 0,4 százalékos és a tavalyi utolsó negyedévi 0,5 százalék után. Éves összehasonlításban 1,8 százalékra lassult a növekedés 2,6 százalékról, illetve 3,1 százalékról.
A forintbefektetők nem nyúlnak a kilincs után
7,6 lett a 7,3-ból - módosult az inflációs várakozás
Csökkent az euróövezet inflációja
MTI