Szájer József, a Fidesz európai parlamenti képviselője szerint Hiller István, az MSZP elnöke, és Lendvai Ildikó szocialista frakcióvezető "bűnrészességet vállalt" a kormány és a rendőrség magatartásával, azzal, hogy elutasították az ellenzéki politikus levelében megfogalmazott követelést, miszerint pártjuk lépjen fel a Kossuth téri "vasfüggöny" felszámolásáért. Az MSZP nevében Bárándy Gergely úgy reagált: nem szerencsés az, ha a kormány vagy bármely politikus határozott utasítást ad egy rendőrszakmai kérdésben. Petrétei József igazságügyi és rendészeti miniszternek a rendőrség munkáját kell felügyelnie és nem konkrét utasításokat adni - jelentette ki. A szocialista politikus szerint el lehet gondolkodni azon, hogy a Parlament körüli kordon fenntartása indokolt-e. |
Helyeslik-e a Fidesz képviselőinek kordonbontását?
A magyar lakosság relatív többsége, 44 százaléka helytelenítette a Fidesz lépését, és 35 százalék mondta azt, hogy helyesli a képviselők tettét. Mivel egy újszerű demokrácia-gyakorlási műfajról van szó, a szokásosnál nagyobb a bizonytalanság ebben a kérdésben: 21 százaléknyian nem tudtak ebben a kérdésben állást foglalni. Závecz Tibor kutatási igazgató megjegyezte: a szocialista tábor kilenctizede felsorakozott a párt álláspontja mögé, azaz elutasítják a kordonbontást, míg a Fidesz-tábor héttizede támogatja egyértelműen a lépést.
Tart-e attól, hogy a polgári engedetlenségi mozgalom újra zavargásokhoz vezethet?
A rendőrség tegnap többször is kiürítette a Kossuth teret, péntek óta összesen húsz embert állítottak elő. A rendőrök azokat az embereket szorították ki, akik a korábbi akciót követően visszaszivárogtak a térre. Az akciókat követően a rendőrök visszavonultak a kordonok mögé, a demonstrálók pedig visszasétáltak a Kossuth térre. A nap folyamán rendőrök 5-6 fős csoportokban járőröztek a helyszínen, és szúrópróbaszerűen igazoltatták a demonstrálókat. Becslések szerint 400-500 rendőrt vontak össze.
Erre a kérdésre az emberek 68 százaléka azt mondta, tart attól, hogy erőszakos cselekmények lesznek a fideszes képviselők kordonbontása miatt, egynegyedük pedig elutasította ezt a lehetőséget. Azok között, akik helyeselték magát a kordonbontást, 50 százalék mondta azt, hogy tart a zavargásoktól és 40 százalék utasította ezt el. Az MSZP-szimpatizánsok kilenctizede tart az eszkalációtól; a Fidesz-táborban 48 százalék tart az utcai zavargásoktól, 43 százalék szerint pedig ez nem várható.
Kit tart felelősnek a kialakult helyzetért? A kormányt, a Fideszt vagy az egész politikai osztályt?
A lakosság többsége, 53 százalék válaszolta azt, hogy az egész politikai elit; 22 százalék szerint a kormány, 13 százalék szerint a Fidesz a felelős. Mindkét párt táborára igaz, hogy több mint 50 százalék szerint a másik oldal a felelős.
Sólyom: a Fidesz képviselői jogellenesen léptek
A Kossuth téri események csak ideiglenesen hatottak a tőzsdére
Parázs vita a kordonok körül - ez csak a kezdet?
Fideszes akció a Kossuth-téren: kordonbontás