
A 300 tagú képviselőház többi tagja tartózkodott, köztük az ellenzék vezető ereje, a szocialisták is, akik az ülés előtt megpróbálták összegyűjteni 180 képviselő támogatását, hogy a parlament írjon ki népszavazást a nyugdíjrefomról, mondván - ahogy Alekosz Alavanosz, a Baloldali Koalíció vezetője fogalmazott - "óriási szakadék tátong a kormány álláspontja és a társadalom akarata között". Végül nem sikerült a referendum kiíráshoz elegendő támogatót felsorakoztatniuk maguk mögé, annyit viszont elértek, hogy a parlament jövő héten rendkívüli ülésen foglalkozik a népszavazás kérdésével.
A reform elemei nem egyszerre, fokozatosan lépnek hatályba. |
A görög nyugdíjrendszer - amellett, hogy az öregedő népesség miatt évről évre többet kell költenie -, rendkívül széttöredezett és egyenlőtlen. Szakértők a 15 éven belüli összeomlását jósolták arra az esetre, ha addig nem történik változtatás. Egyes előrejelzések szerint a nyugdíjalapok éves hiányának mértéke idővel elérhette volna a 400 milliárd eurót, a mediterrán ország bruttó hazai termékének majdnem kétszeresét.
A szakszervezetek, amelyek azt hangoztatták, "vége a gondviselő államnak", és azt jósolták, az intézkedések a legalacsonyabb jövedelmű réteg életkörülményeinek romlásához vezetnek, december óta három, egész Görögországot megbénító általános sztrájkot szerveztek, de a kormány hajthatatlannak bizonyult.
Az egészséges ember rossz üzlet a biztosítóknak
Gyurcsány előrehozta a nyugdíjkorrekciót
Kompenzálnak: soron kívül emelik a nyugdíjakat
Ismét megbénult Görögország
2007 nem volt a legjobb év a nyugdíjpénztáraknál (hanganyag)
MTI