Moldova elnöke, Maia Sandu szerint példátlan külső beavatkozás történt a vasárnapi elnökválasztáson és az uniós csatlakozásról szóló népszavazáson. Az előzetes eredmények szoros második fordulót jósolnak, miközben a referendum eredménye még nem végleges, mivel a jellemzően uniópárti diaszpóra szavazatai befolyásolhatják a végkimenetelt, számolt be a Reuters.
A szavazatok több mint 92 százalékának összeszámolása után a referendumon a szavazók 52 százaléka nemmel voksolt, míg 47 százalék mondott igent arra, hogy az alkotmányba illesszék-e azt a záradékot, amely az uniós csatlakozást célként határozza meg. A hírügynökség szerint bár a szavazatok állásában nagy különbség látható, az elemzők azon az állásponton vannak, hogy az uniópárti oldal még győzhet, mivel a diaszpóra szavazatai még nem érkeztek be.
Sandu szavazatok 38 százalékát szerezte meg az elnökválasztáson, míg fő riválisa, a korábbi főügyész, Alexandr Stoianoglo 28 százalékot ami előrevetíti a november 3-i második fordulót, amire akkor kerül sor, ha egyik jelölt sem éri el az 50 százalékot.
300 ezer szavazatot vehettek meg?
Nyilatkozatában Sandu azt mondta a moldovaiaknak, hogy „egyértelmű bizonyíték” van arra, hogy bűnözői csoportok, amelyek külföldi, Moldova érdekeivel szemben álló erőkkel működnek együtt, megpróbáltak megvásárolni 300 ezer szavazatot, amit ő „példátlan méretű csalásnak” nevezett.
„Az volt a céljuk, hogy aláássák a demokratikus folyamatot. Az volt a szándékuk, hogy félelmet és pánikot keltsenek a társadalomban... Várjuk a végső eredményeket, és határozott döntésekkel fogunk reagálni” – fogalmazott.
A moldovai választások előkészületeit számos vád árnyékolta be, amelyek szerint Ilan Shor, Oroszországban élő szökésben lévő oligarcha beavatkozott a folyamatba. Shor – akit korábban távollétében csalásért és lopásért ítéltek el – tagadta a vádakat, ahogyan Moszkva is.
A moldovai rendőrség szerint Shor legalább 130 ezer szavazót próbált megvásárolni, hogy nemmel szavazzanak az EU-csatlakozásról szóló népszavazáson, és támogassák az általa favorizált jelöltet. Shor a közösségi médiában nyíltan felajánlotta, hogy fizet azoknak a moldovaiaknak, akik meggyőznek másokat is, hogy egy bizonyos módon szavazzanak. Azzal érvelt, hogy ez jogos módja pénze elköltésének.
A választás előtti napokban a moldovai hatóságok leállították azokat az online forrásokat, amelyek szerintük félretájékoztatást terjesztettek, és nyomozást indítottak Shor szövetségesei ellen.