A helyszínen készült felvételek tanúsága szerint a keffijét (palesztin kendőt) viselő aktivistát két rendőr vitte el az Euróvíziós Dalfesztivál malmöi helyszíne előtt rendezett tüntetésről, amelyen több ezren vettek részt:
A Daily Beast szerint a rendőrség azt közölte, hogy „több nem engedélyezett gyülekezésen” számos embert őrizetbe vettek. Az a közleményből nem derült ki, hogy Thunberg köztük volt-e, illetve vádat emeltek-e ellene.
A világ egyik legismertebb klímaaktivistája szerint Izrael népirtást követ el a Gázai övezetben, ezért az Euróvíziós Dalfesztivál szervezőinek ki kellett volna tiltani az eseményről az előadójukat, Eden Golant.
„Nem fogjuk elfogadni, hogy egy jelenleg népirtást elkövető ország platformot kapjon önmaga tisztára mosásához. A világ nem hallgathat egy népirtásról. Mindenki, aki tud, emelje fel a hangját Izrael bűnei és a megszállás ellen” - írta a Twitteren, arra utalva, hogy a gázai hadműveletek áldozatainak többsége nő és gyerek, Ciszjordánia és Kelet-Jeruzsálem pedig a nemzetközi jog értelmében megszállt terület.
A zsidó államot Dél-Afrika már beperelte a Nemzetközi Bíróságon népirtás vádjával. Izrael visszautasítja a vádakat.
Az izraeli versenyző végül részt vehetett a versenyen (és az ötödik helyen végzett, a győztes a svájci Nemo Mettler lett - a szerk.). A fesztivált szervező Európai Műsorsugárzók Uniója (EBU) azzal indokolta döntését, hogy a fesztivál egy „politikamentes zenei esemény”, nem pedig „kormányok versenye”. Ugyanakkor miközben Izraelt engedte indulni, addig Oroszországot már 2022-ben kitiltotta a fesztiválról az Ukrajna elleni katonai agressziója miatt, ami a demonstrálók szerint képmutatás és kettős mérce.
Az izraeli-palesztin konfliktus történelmi, kulturális és jogi hátteréről, valamint annak jövőjéről is kérdeztük a Klasszis Klubban N. Rózsa Erzsébet Közel-Kelet szakértőt: