Ha van ember, aki értékrendjében hasonlóan gondolkodik, mint Donald Trump, az Salvador elnöke, Nayib Bukele. A kriptokirály politikai vezető 2019 óta áll a kis ország élén, 2022-ben pedig – ahogy arról korábbi cikkünkben is írtunk – óriási többséggel választották újra.
A Bukele-éra alatt Salvador egypártrendszerré vált. Ezt azonban mintha senki sem bánná, a szervezett bűnözés elleni kőkemény fellépés elképesztően népszerűvé tette. Az ugyanis vitathatatlan eredmény, hogy a bebörtönzések után egy fontos mutató visszaesett: míg 2019-ben 100 ezer emberre 38 gyilkosság jutott, 2025 elején ez a ráta már csak 0,91 (!) volt. Bukele egyébként maga úgy kommentálta azt, hogy diktátorkodással vádolták meg, hogy ezek szerint „ő a világ legmenőbb diktátora”.
Nayib Bukele fellépését a bűnbandák ellen több emberi jogi szervezet is túlkapások miatt ítélte el, Trump azonban a kezdetektől fogva nagyra értékeli azt. Nem véletlen, hogy Bukele a január 20-i beiktatásra is meghívót kapott, de egyik első nemzetközi vezetőként gratulált a novemberi választási győzelem után is, nyíltan a visszatérő elnök elvbarátjaként pozicionálva magát.
Bevándorlók, reszkessetek!
Trump újraválasztásával nagyot fordult a világ az Egyesült Államokban a papírok nélküli bevándorlók számára. Hiszen az elnök már a legelső rendeleteivel szövetségi szinten veszélyhelyzetet rendelt el a déli határon, ezzel lehetővé téve a militarizált fellépést a migránsok ellen; nem sokkal később pedig megindultak a deportálások is. Elnökségének első másfél napjában, azaz január 21. hajnala és január 22. reggel 9 óra közt a bevándorlási hivatal, az ICE több mint 460 illegális bevándorlót tartóztatott le.
A deportálások felpörgetésével azonban a Trump-adminisztráció egy nem várt problémába ütközött, ugyanis a kitoloncoltakat szállító katonai gépeket több ország sem hagyta leszállni, Mexikó és Kolumbia is visszautasította az érkező gépet. A brazil külügyminisztérium válaszokat követel Amerikától, miután egy nem működő légkondicionálójú gépen érkeztek az ájuldozó bevándorlók, akik leszállásukkor arról számoltak be, hogy az ICE emberei bántalmazták őket, és nem engedték el őket a mellékhelyiségbe a repülőút alatt.
Segít egy jó barát
A kezdeti deportálások körüli balhék fényében tehát egyáltalán nem meglepő, hogy az elnök alternatív megoldásokat kezdett keresni az illegális bevándorlók elszállítására. A CBS forrásai arról számoltak be, hogy folyamatban van egy olyan megállapodás kidolgozása, amely lehetővé tenné az Egyesült Államok számára, hogy Salvadorba olyan migránsokat toloncoljon ki, akik nem onnan származnak.
A „biztonságos harmadik ország” néven is ismert megállapodás felhatalmazná az amerikai bevándorlási tisztviselőket arra, hogy a nem salvadori migránsokat kitoloncolják Salvadorba, megakadályozva őket abban, hogy menedékjogot kérjenek az Egyesült Államokban. A kitoloncoltak így itt kérhetnének menedékjogot. Érdekesség, hogyha mindez megvalósul, akkor egy, az első Trump-adminisztráció idején már létező szerződést elevenítenének fel, amelyet bár megkötöttek, a megvalósításig már nem jutott el. Ha valóban sikerül megállapodni Bukelével, Trump fellélegezhet, ugyanis így sikerülne végrehajtani a deportálásokat akkor is, hogyha anyaországaik visszautasítják az érkező repülőgépeket.
Leszámolás
Bukele korábban már említett kőkemény, bűnözésellenes szemlélete mindenképpen kulcsfontosságú lehet ezen a téren, ugyanis a Salvadorba küldött deportáltak közt lehetnének a Tren de Aragua venezuelai bűnszervezet tagjai is, akikkel történő leszámolás szerepelt az elnök kampányígéretei közt is. Az a rendelet, amely a drogkartelleket külföldi terrorszervezeteknek nyilvánította, rendelkezett a Tren de Aragua tagjairól is, így Trump szemszögéből terroristákat küldene Salvadorba.
Bukele leszámolása az olyan nemzetközileg hírhedt bandákkal, mint például az MS-13, összességében sikeresnek tekinthető. Ráadásul van egy titkos fegyvere, a Centro de Confinamiento del Terrorismo. Az óriásbörtön, ismertebb nevén CECOT 2023 januárjában nyitotta meg kapuit, és bár hivatalosan 40 ezer fő a kapacitása, jelenleg valamivel több mint 14 ezer elítéltnek ad otthont. A mindentől elszigetelt helyen fekvő, nagyon nehezen megközelíthető, rendkívül szigorú börtönt maga Bukele mutatta be a nagyközönségnek – az ezer őrrel, 600 katonával és 250 rendőrrel őrzött létesítmény a foglyoknak a minimumot nyújtja, a személyzetnek viszont több kényelmi funkciót is tartalmaz.
Előfordulhat tehát, hogy a Donald Trump által deportálásra ítéltek végül a CECOT átjárhatatlan falai közt végzik majd; azt ugyanakkor viszont nehéz nem gondolni, hogy Salvador markát súlyos dollármilliók üthetik majd a kitoloncoltak befogadásáért.