Az MTI friss tudósítása szerint Zurabisvili kijelentette: a parlamentnek nincs joga megválasztani az ő utódját.
„Nincs legitim parlament, ebből fakadóan egy illegitim parlament nem választhat új államfőt. Így nem kerülhet sor új elnök beiktatására, és a mandátumom érvényben marad mindaddig, amíg egy legitim módon megválasztott parlament meg nem alakul” – szögezte le Zurabisvili.
Nem ismerik el a választás eredményét az ellenzékiek és az EP sem
Georgiában október 26-án tartottak parlamenti választást, amelyet a hivatalos adatok szerint az eddig is kormányzó Georgiai Álom – Demokratikus Georgia párt nyert meg, de az eredményt az ellenzék vitatja. A megmérettetésen második helyen végzett ellenzéki párt, a Koalíció a Változásért szerdán nyilatkozatban mondott le képviselőinek mandátumáról a törvényhozásban azzal a céllal, hogy „delegitimálják” a parlamentet.
Az Európai Parlament nemrég kiadott állásfoglalása szerint a választások tisztességtelenek voltak, számos súlyos választási jogsértést, köztük a választók megfélemlítését, a szavazatok manipulálását, a választási megfigyelők és a média befolyásolását illetve az elektronikus szavazógépek manipulációját látták bizonyítottnak, az EP így elutasítja a választások eredményének elismerését.
Az MTI összefoglalója emlékeztet: Szalome Zurabisvili elnököt 2018-ban hatéves időtartamra választották meg a polgárok közvetlen szavazással. A héten az új parlament jóváhagyta a december 14-re kitűzött elnökválasztást, illetve az új államfő beiktatásának december 29-i időpontját. A kaukázusi országban most első alkalommal nem általános választáson vagy népszavazáson választják meg az államfőt, hanem egy 300 választópolgárból álló kollégium fog dönteni róla.
Az államfő az AP amerikai hírügynökségnek nyilatkozva azt mondta: Georgia épp egy „kvázi orosz állammá” alakul át, és a kormánypárt ellenőrzést gyakorol az ország jelentősebb intézményei felett.
Mégsem akarnak csatlakozni az Európai Unióhoz?
Georgiában tömegtüntetések kezdődtek, miután Irakli Kobahidze kormányfő csütörtökön bejelentette: a kormányzó Georgiai Álom-Demokratikus Georgia párt 2028 végéig felfüggeszti az európai uniós csatlakozásról szóló tárgyalásokat, és visszautasítja az uniós támogatásokat. Szombaton este ismét – már a harmadik napja – tiltakozók ezrei vonultak az utcákra a fővárosban, Tbilisziben a parlament épülete elé uniós és georgiai zászlókat lengetve.
FRISS: Összecsapások törtek ki a rendőrség és kormányellenes tüntetők között az éjszaka folyamán a georgiai fővárosban
A tiltakozók immáron harmadik éjszaka gyülekeznek, miután a kormány úgy döntött, hogy felfüggeszti az európai uniós csatlakozási tárgyalásokat. A helyi média szerint a rendőrök vízágyút és könnygázt vetettek be a tömeg ellen, míg egyes tüntetők petárdákat dobtak a rendőrökre. Az egyenruhásoknak csak vasárnap reggelre sikerült a tüntetőket a parlament épületétől kiszorítaniuk. A tüntetők később a fővárosi Tbiliszi Állami Egyetem közelében alakítottak ki útakadályt. A sebesültek és őrizetbe vettek számáról vasárnap reggelig nem érkezett hivatalos információ.
A rendőrség szerint 107, a kormányfő szerint legkevesebb 150 tüntetőt vettek őrizetbe a tiltakozó megmozdulásokon csütörtökön és pénteken.
Az amerikai külügyminisztérium bejelentette szombaton, hogy felfüggeszti a stratégiai partnerséget Georgiával az uniós csatlakozási folyamat felfüggesztése miatt – írja az MTI.
„Elítéljük a túlzott erő alkalmazását a jogszerűen demonstráló emberekkel szemben, akik az alkotmányuk elárulása ellen tiltakoznak – az EU védőgát Oroszországgal szemben” – írta Matthew Miller szóvivő az X-en.
Orbán Viktor szerint egyébként szabad választáson Európa-párti erők nyertek
Ha egy ország inkább Oroszországgal akar szorosabb kapcsolatot ápolni, mint az Európai Unióval, akkor természetesen van magyar szála is a történetnek. Emlékezetes: az EU-ban nagy felháborodást váltott ki, hogy Orbán Viktor az elsők között gratulált a győzelemhez a Georgiai Álom – Demokratikus Georgia pártnak, akkor, amikor még semmit sem lehetett hivatalosan tudni az eredményekről. Két nappal később pedig már magasrangú magyar küldöttség érkezett az országba, élén a miniszterelnökkel.
„A hétvégi választás után első kormányfőként látogatok Georgiába, egy konzervatív, keresztény és Európa-párti országba” – írta akkor Orbán Viktor. A látogatás során közölte: szerinte szabad és demokratikus választás történt, a kormányzópárt pedig elkötelezett az uniós integráció mellett, és „vicces” mindezt megkérdőjelezni – szerinte az évtized végére a legfelkészültebb tagjelöltként csatlakozhat az ország az Európai Unióhoz. Kérdés, hogy ezt a várakozását még mindig tartja-e a magyar miniszterelnök – most, hogy Georgia már nem is tárgyal az EU-hoz való csatlakozásról.