Donald Trump mindig is különleges, a bevett kereteket feszegető, vagy sokszor inkább azokon egyszerűen átgázoló politikus volt, aki egyszerű, sokszor megdöbbentő, de általában hatásos üzenetekkel kommnikál. Egyértelmű, hogy vonzerejének egy része pont ebből jön: el tudta hitetni az amerikai választók egy jelentős részével, hogy ő a változást hozó, „kívülálló” jelölt, aki „lecsapolja a washingtoni mocsarat”, és valóban a nép hangján beszélve, az egyszerű amerikai emberek érdekeit képviseli.
Azonban az idei választás hajrájára fordulva egyre inkább úgy tűnik, hogy Trump még magához képest is kezdi elveszíteni a kontrollt. Pestiesen szólva: kezd elgurulni a gyógyszere. A kérdés, amit egyre több elemző, és talán legalább az ingadozó amerikai választópolgárok egy része is feltesz magának, az az hogy ez még vajon Trump „normális” működésének a része, vagy valóban súlyosbodik a helyzet?
Egy gyerek szintjén kommunikál
A kérdés már csak azért is érdekes, mert Joe Biden köztudottan mentális állapotának az első elnökjelölti vitán a nagyközönség számára is nyilvánvalóvá vált hanyatlása miatt kényszerült visszalépésre a jelöltségtől. De mi van akkor, ha Trumpnál, aki csak néhány évvel fiatalabb Bidennél, most ugyanaz a leépülési folyamat zajlik? Csak éppen nem olyan látványos a dolog, hiszen ő ereje és mentális képességei teljében is gyakran viselkedett furcsán.
Donald Trump esetében önmagában az nem annyira váratlan, hogy egy feltett kérdésre válasz helyett hosszú, nehezen követhető, saját magát dicsőítő eszmefuttatásba kezd valami egészen másról. Ez ugyan némileg aggasztó, ha azt nézzük, hogy a világ legnagyobb hatalmú emberének posztjára pályázó jelölt konkrét válaszok helyett összeesküvéselméletekből, önfényezésből, a tévéből elkapott félmondatokból álló szövegeket ad elő. De ilyesmi négy vagy nyolc évvel ezelőtt is előfordult, mindkét választótábor „beárazta” már az ilyen jeleneteket.
„Trumpnál azért kicsit nehéz a helyzet, mert a politikai kommunikációja igencsak leegyszerűsített. Sokat kritizálják vagy éppen dicsérik azért, mert egy 10-15 éves gyerek szintjén beszél – így olyanok számára is érthető, akik – mondjuk úgy – nem a legműveltebb választói rétegekhez tartoznak. Igazság szerint a beszédei nem változtak nagyon a korábbiakhoz képest”
– véli a lapunk által megszólaltatott külpolitikai szakértő, Yaro Patrice. (Akivel nemrég hosszabban is beszélgettünk a Klasszis Podcast adásában.)
És most: zene!
Mintha azonban sokasodnának és talán súlyosbodnának is a furcsa epizódok. Kedd este például Trump egy pennsylvaniai nagygyűlésén 40 (!) percig a kedvenc számaira táncolgatott és grimaszolt a színpadon. A gyűlés ezen részében egyébként kérdésekre kellett volna válaszolnia, azonban miután kétszer is félbeszakadt a program, mert a közönség soraiban valakinek orvosi segítségre volt szüksége, Trumpnak elment a kedve a dologtól.
„Hallgassunk inkább zenét. Ki a fene akar kérdéseket hallgatni?”
– tette fel a kérdést, majd megkezdődött a bizarr előadás, amelynek során egy ponton például arra kérte a technikai személyzetet, hogy tegyenek fel Pavarottit, miközben a kivetítőre kiteszik azt az ábrát, amelyet akkor mutatott éppen a közönségének, amikor nyáron rálőttek a butleri, szintén pennsylvaniai gyűlésén.
Az alábbi felvételen az egész hosszú jelenet is megnézhető – mindenki eldöntheti, ez mennyire tekinthető még a „normális üzletmenet” részének.
„Az eseményt nézve azt látjuk, hogy valaki egy összeomlás jeleit mutatja. […] Trump tegnap esti gyűlése minden racionális embert arra a következtetésre juttatna, hogy Trump nem áll készen arra az embert próbáló feladatra, amit a világ legcsodálatosabb nemzetének vezetése, gazdasági válságok kezelése, esetleg a külső ellenségek elleni fellépés jelent”
– fogalmaz a The Atlantic szerzője, és nincs egyedül ezzel a véleményével.
„Ez a pennsylvaniai kampányesemény tényleg kicsit furcsára sikeredett, de amit a nyilvánosságban látunk, az a klasszikus Trump” – mondja kicsit óvatosabban Yaro Patrice.
Egy Las Vegas-i kampányeseményen pedig arról beszélt Trump, hogy demokrata ellenfelei be akarják tiltani a teheneket és azt, hogy az épületeken ablakok legyenek.
„Előjöttek ezzel, olyanokat akarnak csinálni, hogy nincs több tehén és nincs több ablak a házakon – mondta Trump. – Őszintén, őrültek, és tényleg ártanak az országunknak, nagyon.”
„Egy zavart Trump össze-vissza hadovál” – írta válaszul Kamala Harris a közösségi médiában.
BREAKING: In a stunningly senile and incoherent moment, Donald Trump is talking about how Democrats want to ban cows and windows in buildings. This is deeply unserious stuff. Retweet to make sure every American sees this and knows Trump isn’t well. pic.twitter.com/ceMNQASSsf
— Kamala’s Wins (@harris_wins) October 12, 2024
Félelmetes tervek
Ezek az epizódok azért inkább bizarrak, mintsem félelmetesek. Azonban Trump egyes megnyilvánulásai inkább az utóbbi kategóriába tartoznak.
Néhány napja például arról beszélt, hogy hajlandó lenne bevetni a katonaságot amerikai állampolgárok ellen.
„A nagyobb problémát szerintem a belső ellenség jelenti. Vannak nagyon rossz emberek. Vannak beteg emberek, szélsőséges balos őrültek. És azt hiszem, ők fontosak – és nagyon egyszerűen kellene leszámolni velük, ha szükséges, akkor a Nemzeti Gárda, és ha tényleg szükséges, a hadsereg bevetésével, mert ezt nem hagyhatják megtörténni.”
A szöveg szokás szerint elég zavaros, de ha szigorúan vesszük, akkor bizony azt mondta Trump, hogy a vele élesen szemben álló politikai nézeteket vallókat fegyveres erő bevetésével rendszabályozná meg.
És ez sem egyedi eset, Trump egyre többször beszél a „belső ellenségről”, a fogalomba a szélsőséges balosokon kívül néha a Republikánus Párton belüli kritikusait, az ellene folyó büntetőügyekben eljáró ügyészeket, és természetesen az illegális bevándorlókat is beleértve.
Tegyük hozzá, hogy az amerikai Legfelsőbb Bíróság a közelmúltban hozott döntése értelmében Trump elnökként nem lehetne felelősségre vonható semmilyen, elnöki működésével összefüggésben elkövetett cselekedetéért, kiadott utasításáért. Az, hogy ez pontosan mit is jelent majd a gyakorlatban, nagy kérdés, mindenesetre az ilyen kijelentések keltette nyugtalanságot semmiképpen nem enyhíti.
„Ezek a hadsereg bevetéséről szóló mondatok szerintem nem feltétlenül a szellemi képességeivel állnak kapcsolatban, ezek ilyen ’trumpizmusok’. Sokan azt gondolják, hogy Trump nagyon improvizatív ember, aki mindent maga talál ki. Valójában egy nagyon komoly stáb dolgozik vele is, tanácsadók hadserege veszi körül, és sok esetben valószínűleg tanácsolják neki, amit mond” – mondja erről Yaro Patrice.
Romló állapotban?
De mi történik Donald Trumppal? Akármit is gondoljunk a politikai nézeteiről vagy akár a személyes kvalitásairól, az tény, hogy egy 79 éves emberről van szó, aki egy jóval fiatalabb politikusok számára is embert próbáló kampány hajrájába ért éppen. Ha ez nem lenne elég, az elmúlt hónapokban háromszor kíséreltek meg ellene merényletet, az egyik esetben centiken múlt az élete, de azt is lehet tudni, hogy Irán szinte nyíltan tör az életére.
„Vannak olyan, Trump közvetlen köreiből származó hírek, amelyek szerint rosszabbodik az állapota. Ez több okból lehet. 79 éves, gyakorlatilag 2015 óta, kilenc éve kampányol vagy kormányoz. A merényletkísérletek, a tudat, hogy meg akarják ölni, az ellene folyó eljárások, az ellene hozott ítéletek. Én személyesen nem találkoztam még vele, nincs összehasonlítási alapom, és az állapotáról kapott információk valóságtartalmát sem tudom ellenőrizni – mondja Yaro Patrice.
– De az biztos, hogy ez nem a valóságtól elrugaszkodott feltételezés, valószínűleg nincs túl jó állapotban, ez egészen nyilvánvaló.”
Ha pedig ez a helyzet, akkor hatványozott jelentőséggel merül fel a kérdés, hogy mi lesz, ha újra megválasztják Donald Trumpot? Képes lesz kormányozni? Yaro Patrice arra hívja fel a figyelmet, hogy Joe Bidenen is láttuk, milyen állapotban van, de az amerikai kormányzat működik, sőt például kiváló gazdasági adatokat produkál az ország.
Az mindenesetre legalábbis érdekes, hogy miután a republikánus kampány kíméletlenül foglalkozott Joe Biden mentális és fizikai állapotával, Donald Trump nem hajlandó nyilvánosságra hozni orvosi vizsgálatainak adatait. Kamala Harrisék természetesen nem hagyták ki a magas labdát: az 59 éves demokrata elnökjelölt nyilvánosságra hozta a maga egészségügyi felülvizsgálatának eredményét, amelyből kiderült, hogy a legnagyobb problémát a szezonális allergiája, és a csalánkiütései okozzák.
Több mint 230 orvos, ápoló és egészségügyi szakember írta alá azt a nyílt levelet, amelyben Trumpot arra szólítják fel, hogy hozza nyilvánosságra orvosi adatait.
„Donald Trump egészégügyi állapotára vonatkozó információk hiányában kénytelenek vagyunk nyilvános szereplései alapján következtetéseket levonni. És ezek alapján Trump aggasztóan távol van a hivatal betöltéséhez szükséges bármilyen mércétől, és figyelmeztető jeleit mutatja a szellemi hanyatlásnak”
– fogalmaznak a levélben.
„A probléma az lehet, hogy ha Trump nyer, és a kora vagy egy komolyabb leépülés miatt teljesen alkalmatlanná válik, akkor a helyét ugye a helyettese, J. D. Vance veheti át, akinek minimális politikai tapasztalata van, végrehajtói pedig semmi. Kérdés, ez mennyire érdekli a szavazókat, egyelőre úgy tűnik, nem túlzottan érdekli” – hívja fel a figyelmet Yaro Patrice.
Előre el nem ismert vereség
Sajnos azonban egyáltalán nem biztos, hogy a következő nagy amerikai alkotmányos válságig a Trump megválasztása utáni egy-két évig „kell várni”. Ha ugyanis elveszíti a választást, akkor a helyzet nagyon gyorsan eszkalálódhat, és a republikánus jelölt egyáltalán nem rejti véka alá, mit fog lépni, ha nem őt hirdetik ki győztesnek.
„Ha veszítek – megvallom ez lehetséges. Mert csalnak. Ez az egyetlen módja annak, hogy veszítsünk, mert ők csalnak”
– mondta Trump egy michigani kampányeseményén szeptemberben. Trump tehát előre kijelenti, hogy veresége esetén nem fogja elfogadni a választás eredményét. Emlékezhetünk, 2021. január 6-án vér folyt, és egy ember meg is halt, mikor a választási csalásokat emlegető Trump által feltüzelt tömeg megrohamozta a Capitoliumot.
Yaro Patrice is ezt tartja igazán aggasztónak, sőt arra is felhívja a figyelmet, hogy még ha esetleg Trump maga nem is lenne hajlandó a polgárháború küszöbére taszítani az országot, az ő kezéből is kicsúszhatnak az események
„Ez itt a tágabb probléma, hogy itt egy választás, ahol az egyik fél azt mondja, hogy csak akkor fogadja el az ereményt, ha nyer – hívja fel rá a figyelmet Yaro Patrice. – Nyilván, ha esetleg Harris simán nyer, akkor nehezebb dolga lenne Trumpnak, de szűk különbségnél biztos, hogy csalást fog kiáltani, újraszámolások, bírósági ügyek jönnek – és az igazi nagy kérdés, hogy miként fogja a szavazóit hergelni. És ebben a helyzetben Amerika ellenségei is figyelnek, és a mai világban különösen nagyon könnyű akár kívülről is uszítani az embereket. Ezért kifejezetten veszélyes ez a helyzet.”
A Privátbankár amerikai elnökválasztással foglalkozó cikkeit, elemzéseit, podcastjait itt találja összegyűjtve: