A bevándorlás különösen a csatatérállamokban kulcsfontosságú kérdés, hiszen befolyásolhatja a szavazókat, különösen az olyan államokban, mint Arizona, Texas és Florida, ahol a bevándorlási politika hatásait a legélesebben érzik. Egy 2024 elején készült felmérés szerint az amerikaiak 28 százaléka tartotta a bevándorlást az Egyesült Államok előtt álló legfontosabb kérdésnek, és az igennel válaszolók jelentős része pont a már említett államokban éltek. De nézzük, mit ajánlanak a jelöltek.
Donald Trump – a korábbi elnöki politika folytatása
Az átmeneti védelmi programok megszüntetése
Trump megszüntetné az olyan programokat, mint az ideiglenes védetti státusz, valamint a Dreamereket, tehát a 16 éves koruk előtt érkezett, legalább 5 évet az Egyesült Államokban élő bevándorlókat védő DACA-programot. Ezzel már hivatala ideje alatt is próbálkozott, csakhogy akkor a Legfelsőbb Bíróságban (SCOTUS) még nem a republikánus irányba húzó bírák voltak többségben, ez mostanra többek közt a Trump által kinevezett bíráknak köszönhetően megváltozott.
A legvadabb elképzelések szerint teljesen megszüntetnék ezeket a programokat, és a kedvezményezetteket deportálnák, ez akár több százezer ember kitoloncolását is jelenthetné.
A papírok nélküli bevándorlók munkavállalási engedélyének megszüntetése
Trump elnökként megszüntetné a papírokkal nem rendelkező bevándorlók munkavállalási engedélyét, megnehezítve ezzel a számukra az Egyesült Államokban való megélhetést. Ez magába foglalná a feltételes szabadlábra helyezési engedélyek és más, a Biden-kormányzat által bevezetett ideiglenes humanitárius intézkedések alapján kiadott munkavállalási engedélyek megszüntetését is.
A menekültprogram felfüggesztése
Trump ígéretet tett arra, hogy teljesen felfüggeszti az amerikai menekültprogramot, ami túlmutat a korábban végrehajtott drasztikus csökkentéseken. Elnöksége alatt rekordalacsonyra, mindössze 15 ezer főre csökkentette a befogadható menekültek felső határát, ha pedig újraválasztanák, teljesen lenullázná a programot – azaz az Egyesült Államok lényegében nem fogadna be több menekültet.
Az idegen ellenségekről szóló törvény
A Trump-tábor bevándorlási javaslatainak egyik legfurcsábbikja az, amely egy 1798-as törvényhez nyúlna vissza: az 1798-as, ’Idegen ellenségekről’ szóló törvényt alkalmazva az ismert vagy feltételezett bandatagok és drogkartellek tagjait kitoloncolnák az Egyesült Államokból, megkerülve a rendes eljárási jogokat. Ez elsőre jól hangzik, megvalósítása azonban jogi akadályokba ütközhet, ugyanis a törvényt eredetileg háborús forgatókönyvekre tervezték, így elképzelhető, hogy egy megosztott kongresszus és szenátus mellett – amire a következő ciklusban rendkívül nagy az esély – a törvény alkalmazását sosem sikerülne elérni.
Donald Trump emellett egyébként azt is szeretné elérni, hogy a mexikói drogkartelleket nyilvánításák külföldi terrorista szervezetté, ez a besorolás kiszélesítené a kartell tagjai elleni bűnüldözési intézkedések körét.
A határfal megépítése és a biztonsági intézkedések fokozása
Trump megismételte ígéretét a határfal befejezésére, az illetékes szervek létszámának növelésére és a katonai erők bevetésére a határbiztonság megerősítése érdekében.
Kamala Harris – az emberarcú demokrata hozzáállás
Míg Trump intézkedései rendkívül keménykezűek, Harris tervei sokkal inkább a Demokrata Párt liberálisabb irányvonala mentén helyezkednek el. A téma mindazonáltal nagyon kellemetlen a jelenlegi alelnök számára, hiszen a migráció volt az egyik olyan kulcsterület, amelyet Joe Biden rábízott, és amellyel nagyon csúnyán kudarcot vallott. De mik a konkrét tervei?
Út az állampolgársághoz
Harris támogatja az állampolgársághoz vezető út létrehozását a papírokkal nem rendelkező bevándorlók, különösen a DACA-védelemben részesülők, a TPS-program által védettek és a mezőgazdasági munkások számára. Ez a megközelítés összhangban van a Biden-kormány kudarcot vallott, az átfogó bevándorlási reformtörvény elfogadására tett kísérleteivel.
A migráció kiváltó okainak kezelése
Harris többször hangsúlyozta, hogy a közép-amerikai országok körülményeinek javításával csökkenteni kell a migrációs nyomást. Az olyan országokban, mint Guatemala, Honduras és El Salvador, a segélyezés és a gazdasági lehetőségek megerősítésére irányuló kezdeményezések élére állt, amelyek célja, hogy a migránsok áramlását a forrásnál fékezze meg.
A menekültügyi védelem kiterjesztése
Harris azt tervezi, hogy növeli az amerikai menekültügyi rendszer finanszírozását, csökkenti az elmaradt ügyek számát, és biztosítja, hogy az erőszak és üldöztetés elől menekülők tisztességes lehetőséget kapjanak kérelmük előterjesztésére. Ez éles ellentétben áll Trump azon javaslatával, amely teljesen megszüntetné a menekültprogramot.
A kitoloncolási politikák felülvizsgálata
Harris a tömeges kitoloncolásokat ellenzi, különösen a családok és az alacsony szintű bűnelkövetők körében, az ilyen intézkedéseket sokkal inkább a nemzetbiztonsági fenyegetést jelentő személyekkel vetné be – álláspontja ebben a kérdésben egyébként nem áll messze Donald Trumpétól, igaz, a demokrata jelölt sokkal megengedőbben lépne fel.
Sorozatunk többi részét itt olvashatja vagy hallgathatja meg: