5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Donald Trump és Kamala Harris csatája több kulcstéma körül alakul, ezek egyike a bevándorlás. A választások előtt körbejártuk az egyes jelöltek hozzáállását ezen a területen az amerikai elnökválasztási sorozatunk 2. részében.

A bevándorlás különösen a csatatérállamokban kulcsfontosságú kérdés, hiszen befolyásolhatja a szavazókat, különösen az olyan államokban, mint Arizona, Texas és Florida, ahol a bevándorlási politika hatásait a legélesebben érzik. Egy 2024 elején készült felmérés szerint az amerikaiak 28 százaléka tartotta a bevándorlást az Egyesült Államok előtt álló legfontosabb kérdésnek, és az igennel válaszolók jelentős része pont a már említett államokban éltek. De nézzük, mit ajánlanak a jelöltek.

Donald Trump – a korábbi elnöki politika folytatása

Az átmeneti védelmi programok megszüntetése

Trump megszüntetné az olyan programokat, mint az ideiglenes védetti státusz, valamint a Dreamereket, tehát a 16 éves koruk előtt érkezett, legalább 5 évet az Egyesült Államokban élő bevándorlókat védő DACA-programot. Ezzel már hivatala ideje alatt is próbálkozott, csakhogy akkor a Legfelsőbb Bíróságban (SCOTUS) még nem a republikánus irányba húzó bírák voltak többségben, ez mostanra többek közt a Trump által kinevezett bíráknak köszönhetően megváltozott.

A legvadabb elképzelések szerint teljesen megszüntetnék ezeket a programokat, és a kedvezményezetteket deportálnák, ez akár több százezer ember kitoloncolását is jelenthetné.

A papírok nélküli bevándorlók munkavállalási engedélyének megszüntetése

Trump elnökként megszüntetné a papírokkal nem rendelkező bevándorlók munkavállalási engedélyét, megnehezítve ezzel a számukra az Egyesült Államokban való megélhetést. Ez magába foglalná a feltételes szabadlábra helyezési engedélyek és más, a Biden-kormányzat által bevezetett ideiglenes humanitárius intézkedések alapján kiadott munkavállalási engedélyek megszüntetését is.

Trump Amerikájában százezrek számára csak álom maradna egy amerikai útlevél
Trump Amerikájában százezrek számára csak álom maradna egy amerikai útlevél
Fotó: Pixabay

A menekültprogram felfüggesztése

Trump ígéretet tett arra, hogy teljesen felfüggeszti az amerikai menekültprogramot, ami túlmutat a korábban végrehajtott drasztikus csökkentéseken. Elnöksége alatt rekordalacsonyra, mindössze 15 ezer főre csökkentette a befogadható menekültek felső határát, ha pedig újraválasztanák, teljesen lenullázná a programot – azaz az Egyesült Államok lényegében nem fogadna be több menekültet.

Az idegen ellenségekről szóló törvény

A Trump-tábor bevándorlási javaslatainak egyik legfurcsábbikja az, amely egy 1798-as törvényhez nyúlna vissza: az 1798-as, ’Idegen ellenségekről’ szóló törvényt alkalmazva az ismert vagy feltételezett bandatagok és drogkartellek tagjait kitoloncolnák az Egyesült Államokból, megkerülve a rendes eljárási jogokat. Ez elsőre jól hangzik, megvalósítása azonban jogi akadályokba ütközhet, ugyanis a törvényt eredetileg háborús forgatókönyvekre tervezték, így elképzelhető, hogy egy megosztott kongresszus és szenátus mellett – amire a következő ciklusban rendkívül nagy az esély – a törvény alkalmazását sosem sikerülne elérni.

Donald Trump emellett egyébként azt is szeretné elérni, hogy a mexikói drogkartelleket nyilvánításák külföldi terrorista szervezetté, ez a besorolás kiszélesítené a kartell tagjai elleni bűnüldözési intézkedések körét.

A határfal megépítése és a biztonsági intézkedések fokozása

Trump megismételte ígéretét a határfal befejezésére, az illetékes szervek létszámának növelésére és a katonai erők bevetésére a határbiztonság megerősítése érdekében.

Kamala Harris – az emberarcú demokrata hozzáállás

Míg Trump intézkedései rendkívül keménykezűek, Harris tervei sokkal inkább a Demokrata Párt liberálisabb irányvonala mentén helyezkednek el. A téma mindazonáltal nagyon kellemetlen a jelenlegi alelnök számára, hiszen a migráció volt az egyik olyan kulcsterület, amelyet Joe Biden rábízott, és amellyel nagyon csúnyán kudarcot vallott. De mik a konkrét tervei?

 

Út az állampolgársághoz

Harris támogatja az állampolgársághoz vezető út létrehozását a papírokkal nem rendelkező bevándorlók, különösen a DACA-védelemben részesülők, a TPS-program által védettek és a mezőgazdasági munkások számára. Ez a megközelítés összhangban van a Biden-kormány kudarcot vallott, az átfogó bevándorlási reformtörvény elfogadására tett kísérleteivel.

A migráció kiváltó okainak kezelése

Harris többször hangsúlyozta, hogy a közép-amerikai országok körülményeinek javításával csökkenteni kell a migrációs nyomást. Az olyan országokban, mint Guatemala, Honduras és El Salvador, a segélyezés és a gazdasági lehetőségek megerősítésére irányuló kezdeményezések élére állt, amelyek célja, hogy a migránsok áramlását a forrásnál fékezze meg.

A menekültügyi védelem kiterjesztése

Harris azt tervezi, hogy növeli az amerikai menekültügyi rendszer finanszírozását, csökkenti az elmaradt ügyek számát, és biztosítja, hogy az erőszak és üldöztetés elől menekülők tisztességes lehetőséget kapjanak kérelmük előterjesztésére. Ez éles ellentétben áll Trump azon javaslatával, amely teljesen megszüntetné a menekültprogramot.

A kitoloncolási politikák felülvizsgálata

Harris a tömeges kitoloncolásokat ellenzi, különösen a családok és az alacsony szintű bűnelkövetők körében, az ilyen intézkedéseket sokkal inkább a nemzetbiztonsági fenyegetést jelentő személyekkel vetné be – álláspontja ebben a kérdésben egyébként nem áll messze Donald Trumpétól, igaz, a demokrata jelölt sokkal megengedőbben lépne fel.

Sorozatunk többi részét itt olvashatja vagy hallgathatja meg:

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Angela Merkel elárulta: ezért ellenezte Ukrajna gyors NATO-csatlakozását
Bózsó Péter | 2024. november 21. 19:07
A napokban jelenik meg az egykori kancellár emlékirata, amelyben Oroszország-politikája védelmére kel, és Donald Trumpról is kifejti véleményét.
Nemzetközi Szijjártó Pétert nagyon feldühítették
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 18:20
A miniszter indulatosan reagált az ICC döntésére.
Nemzetközi Benjamin Netanjahu mostantól nem nagyon megy az Európai Unióba?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 17:27
Erre utal Josep Borrell kijelentése.
Nemzetközi Újra gellert kaphat a gyermekbénulás járvány?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:19
A lengyel egészségügyi hatóságok gyermekbénulás elleni oltások számának növelését sürgetik a kicsik számára, miután novemberben Varsó szennyvizében észlelték a vírust. Idén ez már a második európai ország, ahol hosszú vírusmentesség után ismét kimutatták a kórokozót.
Nemzetközi Nem akármilyen ajándékot küldött Putyin – ez a hála az észak-koreai katonákért?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 15:40
Oroszország több mint 70 állatot, köztük egy afrikai oroszlánt, két barnamedvét és 45 fácánt szállított az észak-koreai főváros, Phenjan állatkertjébe.
Nemzetközi Orbán Viktor szövetségesének torkán a kés, de ezen is nyerhet a szélsőjobb
Bózsó Péter | 2024. november 21. 15:04
Amennyiben megszületik az ítélet, amely Marine Le Pent, a Nemzeti Tömörülés (RN) vezetőjét eltiltja a politizálástól, az előnyt jelenthet pártfogoltjának, a 29 éves, ambiciózus Jordan Bardellának, aki szabad utat kaphat az Elysée-palotához.
Nemzetközi Nagyon kiakadt az izraeli elnök
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 14:41
Isaac Herzog kritizálta az ICC lépését.
Nemzetközi Újabb vadászgépek érkeznek Magyarország szomszédjába
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 14:18
Megkötötték a kormányközi megállapodást csütörtökön Románia és az Egyesült Államok között az első 32 darab ötödik generációs F-35-ös lopakodó harci repülőgép beszerzéséről, a szerződést román részről Angel Tilvar védelmi miniszter, amerikai részről pedig Kathleen Kavalec bukaresti nagykövet írt alá.
Nemzetközi Kemény lépés: elfogatóparancsot adtak ki Benjamin Netanjahu ellen
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 13:57
Az izraeli miniszterelnököt és a Hamász-vezért is bíróság elé állítanák.
Nemzetközi Amerikából cáfolják az interkontinentális rakéta kilövését?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:13
Egy tisztviselő azt mondta, nem úgy történt, ahogy az ukránok állítják, sima ballisztikus rakétát lőttek ki az oroszok.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG