7p

A káoszba zuhant Haitinek jelenleg nincsen sem elnöke, sem működő parlamentje. A választások megtartása ebben a helyzetben nem lesz könnyű feladat, és nem is fogja megoldani a törvénytelenség mélyen gyökerező okait. Káncz Csaba jegyzete.

Haiti jövője napról napra bizonytalanabbá válik. A fegyveres bandák kihívást jelentenek az ország központi kormányának - amely az előző elnök 2021-es meggyilkolása óta választott elnök nélkül maradt -, tűzharcokat vívnak a rendőrséggel, és megpróbálják átvenni az ellenőrzést a repülőtér és más kulcsfontosságú épületek felett. Az előrelépés apró jeleként kedden Haiti bajba jutott ideiglenes elnöke, Ariel Henry bejelentette, hogy lemond - ezt a lépést a Biden-kormányzat és a partnerországok már korábban erőteljesen szorgalmazták.

A csontszegény karibi államnak, amelynek mintegy tizenkét millió lakosa van, jelenleg nincsenek választott nemzeti tisztségviselői - sem elnöke, sem parlamentje. Az országban legutóbb 2016-ban volt elnökválasztás, és jelenleg még ütemterv sincsen az új választásokra. Az elmúlt hat évben a haiti parlament megállt: egyetlen fontos törvényt sem fogadtak el, és csak egyetlen költségvetésről szavaztak.

Haitinek jelenleg sem elnöke, sem működő parlamentje nincs.
Haitinek jelenleg sem elnöke, sem működő parlamentje nincs.
Fotó: Depositphotos

Barbecue politikai babérokra tör

Az ENSZ szerint a bűnözői bandák már a jelenlegi erőszakhullám kezdete előtt is a főváros, Port-au-Prince mintegy 80 százalékát ellenőrizték. A helyzet február vége óta teljesen kiéleződött, és jelenleg országos szükségállapot van érvényben.

A két legerősebb banda összefogott, és Henry lemondását követelték - különben polgárháború lesz, fenyegetőzött a bandavezér Jimmy Chérizier alias "Barbecue". Az eredetileg rendőrtiszt, karizmatikus 47 éves férfi átállt a bandákhoz, amelyeket ellenőrizni kellett volna, és halálos szövetséget kötött. Most egyfajta Robin Hood-figuraként mutatja be magát - és további vérontást ígér, hacsak nem lesz része a Henry utáni átmenetnek.

A bandák mintegy 4500 foglyot is kiengedtek a börtönökből, az év eleje óta közel 1200 ember halt meg a fegyveres csoportok általi erőszakban.

Lebénult állam 

A banditák erőszakkal megbénították Haiti nagy részét: többek között rendőrőrsöket és repülőtereket támadtak meg. Nem véletlen, hogy több, mint egy hete törölték a Haitire érkező és onnan induló járatokat. Az EU és az USA diplomatái már elhagyták Haitit.

Haiti már most is humanitárius válsággal küzd. Latin-Amerika és a Karib-térség legszegényebb országai közé tartozik, a lakosság 90 százaléka a szegénységi küszöb alatt él. A közelmúltbeli erőszakhullámot követően pedig mintegy 15 ezer ember, akiket már korábban is belső menekülttáborokban szállásoltak el, kénytelen volt ismét elhagyni a várost.

Viharos történelem

Az erőszakos bandák nem új keletűek Haitin. Az országot 1957 és 1986 között a Duvalier család diktatúrája uralta. Az 1958-as sikertelen katonai puccsot követően François Duvalier a fegyveres erők megkerülésére törekedett, és létrehozta a "Tonton Macoutes" nevű személyes milíciáját.

A Macoutes írástudatlan fanatikusokból álló, félkatonai erőként működő fegyveresekből állt. Nem voltak elszámoltathatók semmilyen állami szervnek vagy bíróságnak, és teljes felhatalmazással rendelkeztek a paranoiás elnök ellenségeinek likvidálására.

A csoportot 1986-ban felszámolták, de tagjai továbbra is terrorizálták a lakosságot. A bandák azóta is részt vesznek mészárlásokban, munkabeszüntetések vagy parasztfelkelések elleni támadásokban és politikai indíttatású gyilkosságokban.

Haiti 1990-ben tette meg az első lépést a teljes demokratikus átmenet felé, amikor Jean-Bertrand Aristide-ot választották elnökké. Az Aristide-kormányt azonban a következő évben katonai puccs buktatta meg, és a haiti hadsereget ezt követően feloszlatták. A haiti hadsereg rendkívül korrupt volt, de a megszüntetése azt jelentette, hogy az ország nem tudott tovább küzdeni a szervezett bűnözés ellen.

Itt is domináns a drogkereskedelem

A haiti drogkereskedők ekkor már szorosan együttműködtek a kolumbiai Medellín kartellel. Megvesztegették a tisztviselőket és a rendőrséget, miközben több száz tonna kokaint szállítottak Kolumbiából Haiti eldugott dokkjaiba, majd onnan tovább az Egyesült Államokba. A kábítószer-kereskedelem kevéssé ismert, mégis jelentős bevételi forrássá vált Haiti politikai és üzleti elitje számára, akik védelmet és logisztikai támogatást nyújtottak a kábítószer-kereskedőknek.

Az egyes fegyveres csoportok, sőt a fegyveres erők feloszlatására irányuló erőfeszítések sem jártak teljes sikerrel. Soha nem fegyverezték le magukat, és szélsőjobboldali önbíráskodókká, például közösségvédelmi csoportokká és félkatonai alakulatokká alakultak át.

Haitit 2010-ben földrengés sújtotta. Ez lehetővé tette, hogy több ezer rab megszökjön az omladozó börtönökből, és átvegye az önvédelmi csoportok irányítását. Ezek a fiatalabb, politikailag kevésbé kötődő és lazán szervezett bandák olyan bűnszervezetekké fejlődtek, amelyek ma Haiti-szerte pusztítást végeznek.

A bandák által irányított állam

A bandák száma az elmúlt években rohamosan nőtt. Becslések szerint jelenleg mintegy 200 bűnbanda létezik Haitin, és csak a fővárosban, Port-au-Prince-ben mintegy 95. Ez széleskörű bizonytalansághoz, emberrablásokhoz és a rendőrség, politikusok, újságírók, valamint civilek elleni nagyszabású támadásokhoz vezetett.

A bandák mára két csoporthoz tartoznak. A legelterjedtebb bandaszerkezet a "G-9 and Family", amely kilenc bandából álló szövetség, és amelyet a "Barbecue" fedőnevű banda vezet. A 2020-ban alapított G-9-et Moise és Henry Haiti Tèt Kale Pártjával (Parti Haitien Tèt Kale - PHTK) hozták létre, akiknek a szövetség állítólag szavazatokat biztosított.

A G-9 főleg a zsarolásra és az emberrablásokra összpontosít. Átvette az ellenőrzést a kulcsfontosságú gazdasági tevékenységek felett, beleértve Port-au-Prince fő be- és kivezető pontjait, valamint a kritikus infrastruktúrát, például a kikötőket és az olajterminálokat, és "védelmi díjat" számít fel minden olyan intézménytől, amely ezeken a területeken működik.

A legutóbbi börtönszöktetések a "G-Pep"-el, egy másik bandaszövetséggel közös akciók voltak, amely korábban a PHTK politikai ellenfeleivel állt kapcsolatban.

Mi van a láthatáron?

Ahhoz, hogy a válság véget érjen, Haitinek választott kormányra van szüksége. De a választások megtartása ebben a helyzetben nem lesz könnyű feladata, és nem is fogja megoldani a törvénytelenség mélyen gyökerező okait. 

A szabad és tisztességes választások feltételei jelenleg nem adottak, és hiányzik az infrastruktúra, amely lehetővé tenné azokat. Hasonlóképpen, minden szabad és tisztességes választásnak olyan környezetben kellene lezajlania, ahol a bandák nem félemlítik meg a választókat, hogy egy bizonyos módon szavazzanak.

Tavaly októberben az ENSZ Biztonsági Tanácsa megszavazta, hogy egy kenyai vezetésű többnemzetiségű biztonsági erőt küldjön Haitire, hogy megfékezze a bandákat és az egyre növekvő erőszakot. Az Egyesült Államok 300 millió dollárt ajánlott fel a misszióhoz.

A békefenntartó misszió megérkezése azonban késik, és más országok nem jelentkeztek a béke helyreállításához szükséges erőforrások biztosítására.

Washington és a CARICOM regionális csoport egy hét szavazati joggal rendelkező tagból álló tanácsot támogat, amely többségi szavazással képes lesz végrehajtani bizonyos elnöki hatásköröket.

Hogy pontosan kik lesznek a tanács tagjai, még nem tudni, de a csoport magját valószínűleg a főbb haiti szereplők politikai pártjai alkotják majd, köztük Jean-Bertrand Aristide volt elnök, Claude Joseph volt miniszterelnök és Jean-Charles Moise volt szenátor pártjai.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Egyre félelmetesebbek az észak-koreai kiberbűnözők
Káncz Csaba | 2025. január 10. 09:31
A megnövekedett kiberrablások táplálják a rezsim bővülő katonai ambícióit, beleértve a tengeralattjáró-fejlesztést, az űrprogramot és a drónkezdeményezéseket. Mivel az észak-koreai informatikai szakemberek egyre inkább Oroszországba költöznek, a kiberműveletek várhatóan eszkalálódni fognak. Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Súlyos hiányról számolt be Tánczos Barna, Románia pénzügyminisztere
Privátbankár.hu | 2025. január 10. 09:06
A román költségvetési hiány tavaly elérte a GDP 8,6 százalékát, jelentette be a román kormány RMDSZ-es minisztere.
Nemzetközi Megható esemény történt Carter elnök temetésén
Privátbankár.hu | 2025. január 10. 08:44
A százévesen elhunyt Jimmy Carter gyászszertartásán az Egyesült Államok valamennyi, még élő elnöke részt vett.
Nemzetközi Tovább tombol a kaliforniai tűzvész
Privátbankár.hu | 2025. január 10. 07:12
Egyre több területet evakuálnak Los Angeles környékén, emelkedik a halálos áldozatok száma is.
Nemzetközi Mégis összejön a Trump–Putyin-csúcs?
Privátbankár.hu | 2025. január 10. 06:25
A megválasztott elnök azt mondja, már szervezi a találkozót orosz kollégájával.
Nemzetközi Bod Péter Ákos: A lengyel EU-elnökség – jelentős ország kormánya moderál fontos vitákat
Bod Péter Ákos | 2025. január 10. 05:47
A 2024-es magyar EU-elnökség felemás mérleget hagyott maga után: a schengeni bővítés sikere kiemelkedő eredmény, ám a magyar prioritások jelentős része érdemi előrelépés nélkül maradt. A belpolitikai és ideológiai célok, valamint az uniós konszenzus megteremtésére való alkalmatlanság jelentősen korlátozták az elnökségi munka hatékonyságát. Ezzel szemben a lengyel elnökség erősebb pozícióból, biztonságfókuszú programmal veszi át a stafétát 2025-ben. Bod Péter Ákos közgazdász, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnökének elemzése.
Nemzetközi Ukrajna dróngyártáshoz kér segítséget
Privátbankár.hu | 2025. január 9. 19:43
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök harci drónok gyártásához kérte partnerei segítségét az Ukrajnát támogató nemzetközi összekötő csoportnak a németországi Ramsteinben tartott ülésén.
Nemzetközi Tényleg lerohanhatja Trump a Panama-csatornát?
Wéber Balázs | 2025. január 9. 19:03
A Panama-csatorna katonai úton történő visszaszerzése óriási imázsveszteséget jelentene az Egyesült Államoknak, ráadásul a csatorna helyzetét is bizonytalanná tenné. A megválasztott amerikai elnök fenyegetésének célja az amerikai hajókra (is) kivetett díjak csökkentése lehet – kérdés, hogy ez szimplán verbális intervencióval sikerül-e neki.
Nemzetközi Újabb ország szeretne az Európai Unió tagja lenni
Privátbankár.hu | 2025. január 9. 18:17
 Az örmény kormány csütörtökön jóváhagyta azt a törvényjavaslatot, amely elindítaná az egykori szovjet tagköztársaságnak az Európai Unióhoz való csatlakozás folyamatát.
Nemzetközi Zelenszkij bemondott egy számot: ennyi észak-koreai katona halt meg Ukrajnában
Privátbankár.hu | 2025. január 9. 17:08
Az Ukrajna ellen harcoló észak-koreai csapatok veszteségei mostanra elérték a négyezer főt, azaz nagyjából ennyien haltak vagy sebesültek meg – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a németországi Ramsteinben lévő amerikai légitámaszponton az Ukrajna támogatására alakult nemzetközi kontaktcsoport 25. ülésén.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG