Az angolai és amerikai delegáció közötti hivatalos tárgyalások megnyitóján, amerikai kollégája, Joe Biden jelenlétében az angolai államfő elmondta, hogy szeretné, ha a védelem és biztonság téren is fokozódna az együttműködés. Különösen az amerikai katonai iskolákba való bejutás, angolai kiképzés, valamint több közös hadgyakorlat terén — számol be róla az angolai hírügynökség az Angop.
João Lourenço elnök fokozott együttműködésre szólított fel a tengeri biztonsági programokban, mint a Guineai-öböl és az Atlanti-óceán déli részének védelme, valamint az angolai fegyveres erők újbóli felszerelése és modernizálása.
Biden látogatása történelmi, mivel ez az első amerikai elnöki vizit Angolában.
Orbán Viktor is készült oda
A magyarok előtt sem lehet ismeretlen az angolai elnök neve. Szijjártó Péter 2019. március 13-i angolai utazása során jelentette be, hogy a kormányfő ugyanazon hónap végén hivatalos látogatást tesz az afrikai országban. Március 26-án a Magyar Hírlap be is jelentette az aznapi utazást, de az hirtelen meghiúsult — írta az akkori Index.
A portugál Expresso hetilap értesülése szerint João Lourenço angolai elnök mondta le a legfelsőbb szintű magyar-angolai találkozót. A portugál lap emlékeztet rá, hogy bár hivatalosan naptáregyeztetési nehézségek akadályozták meg a találkozót, valójában prózaibb ok volt, João Lourenço elnök nem akarta fogadni a portugál lap szerint „xenofób és szélsőjobboldali európai vezetőt” — tette hozzá az Index.
Legalább 15 milliárd forintos üzlet hiúsult meg 2019-ben Orbán Viktor angolai útján – értesült annak idején az Index. Magyarország egy mezőgazdasági beruházással az Egyesült Államokkal és Kínával került volna egy ligába, az utolsó pillanatban azonban a konkurencia meggyőzte a luandai kormányt — tudta meg a lap.
Meglehet, Orbán inkább az angolai ellenzékkel tartja a kapcsolatot, hiszen a miniszterelnök honlapja szerint a kormányfő és egyben Fidesz-elnök 2022. május 19-én a Karmelita kolostorban fogadta az angolai ellenzéki erő vezetőjét, Adalberto Costa Júniort, a Nemzeti Egység Angola Teljes Felszabadításáért (UNITA) párt elnökét, a CDI nemzetközi konzervatív pártszövetség alelnökét.
Bezzeg az amerikaiak állami projektekben vesznek részt
Az angolai elnök keddi beszédében hangsúlyozta néhány folyamatban lévő állami beruházási projekt fontosságát, amelyeket az amerikai Eximbank, a CITI Capital és a International Development Finance Corporation (DFC) finanszírozott olyan amerikai társaságokkal, mint a SUN Africa, az Africell, a Mayfair Energy, az Acrow Bridge, a GATES Air.
João Lourenço kiemelte a már évtizedek óta Angolában tevékenykedő Chevron és ESSO olajtársaságok jelentőségét, valamint számos, ezen a területen szolgáltató amerikai vállalat befektetéseit.
Nagyfeszültségű vezetékekre van igény
João Lourenço kifejezte azon óhaját is, hogy amerikai befektetők is részt vegyenek a nagyfeszültségű távvezetékek építésében, a köz- és a magánszféra közötti partnerségi rendszer keretében. Ezekkel összekötnék az országot a Zambiában és a Demokratikus Kongóban található rézövezettel, valamint a dél-afrikai fejlesztési országok (SADC) villamosenergia-hálózatával.
Lourenço azt is elmondta, hogy partnerének elkötelezettsége a Lobito-vasútvonal fejlesztése mellett, valamint a fosszilis energiahordozókról való leválás, az energiaátmeneti programhoz való hozzájárulása a dél-angolai napelem-parkok építése révén mindig is „jelentős hozzájárulásként” marad meg az élelmiszerellátás, az energiabiztonság, valamint Angola és a dél-afrikai régió gazdasági és társadalmi fejlődésének történelmében.
Itt lesz az USA-Afrika csúcs jövőre
Beszédében Lourenço méltatta, hogy 2025 júniusában Luanda ad otthont az amerikai-afrikai csúcstalálkozónak, amelyen politikusok, üzletemberek, tudósok, valamint amerikai és afrikai civil szervezetek találkoznak.