Az Európai Parlament (EP) 418 szavazattal, 185 ellenében és 67 tartózkodás mellett elfogadta a 2025-ös költségvetést mai plenáris ülésén Strasbourgban. A tagállamokat tömörítő Európai Tanács november 25-én már jóváhagyta a megállapodást.
Az EP közleménye szerint a tagállamokkal november 16-án elért megállapodásban az EP-nek „sikerült megvédenie” az „ambiciózus költségvetést”, biztosítva, hogy a büdzsé megfeleljen a mostani kihívásoknak és javítsa a polgárok életét.
Emlékeztetnek, hogy 2024 februárjában, az EU hosszú távú költségvetésének felülvizsgálata során az EP jelentős emeléseket biztosított a kulcsfontosságúnak tartott prioritások, például az Ukrajnának nyújtott támogatás számára, és képviselőiknek sikerült fenntartaniuk a 2025-ös költségvetésben szereplő kiegészítéseket.
Biztosították továbbá az Európai Helyreállítási Eszköz (más néven a Helyreállítási Alap) visszafizetési költségeinek finanszírozását, amely majdnem kétszerese a 2025-re eredetileg előirányzott összegnek.
A közlemény szerint a képviselők további finanszírozást értek el az alapvető fontosságú programok számára.
Sikeres tárgyalásokat folytattak például a Bizottság eredeti javaslattervezetét meghaladó további 230,7 millió euróról, amely a kulcsfontosságú kezdeményezésekre, többek között a kutatásra, az éghajlat-politikai fellépésre, a humanitárius segítségnyújtásra és a határigazgatásra összpontosít.
Emellett – teszik hozzá – a korábbi megtakarításokból származó jelentős emelések is a 2025-ös költségvetés javát fogják szolgálni: az Erasmus+ programra például 422 millió euróval, a Horizont Európa programra pedig 20 millió euróval többet irányoztak elő.
Johan Van Overtveldt, a Költségvetési Bizottság elnöke szerint az a költségvetés „olyan sürgető kihívásokkal foglalkozik, mint az Ukrajna elleni orosz agresszió, a folyamatos migrációs nyomás, a közel-keleti válság eszkalálódása, a természeti katasztrófák hatása és különösen gazdaságaink versenyképessége.”
Szerinte a büdzsé biztosítja, hogy az EU hatékonyan tudjon reagálni ezekre a sürgető helyzetekre.
Victor Negrescu, az EU 2025-ös költségvetésének általános jelentéstevője azt emelte ki, hogy a jövő évi költségvetés közel 200 milliárd euró, azaz 6 százalékkal, 10 milliárd euróval nagyobb, mint a 2024-es.
„Ez a büdzsé lehetővé teszi, hogy reagáljunk az európaiak szükségleteire, miközben az EU a kulcsfontosságú programok megnyirbálása nélkül fizeti vissza a pandémiát követő gazdasági fellendülés finanszírozását”, mondta.
Az EU 27 országot szolgál ki, amelyek összlakossága 450 millió fő, ezt tekintetbe véve éves költségvetése viszonylag kicsi: 2021-27-ben évente átlagosan 160-180 milliárd euró. Ez nagyjából az 5,6 milliós Dánia nemzeti költségvetésének felel meg, és mintegy 30 százalékkal kisebb, mint a 38 milliós Lengyelország büdzséje, áll a közleményben.
Az Európai Bizottság szerint az uniós költségvetés több mint 90 százaléka olyan tevékenységeket finanszíroz az uniós országokban és azokon kívül, amelyek „a polgárok, a régiók, a mezőgazdasági termelők, a kutatók, a diákok, a nem kormányzati szervezetek és a vállalkozások javát szolgálják”, és elsősorban beruházásokra irányul, hogy növekedést és lehetőségeket teremtsen az egész EU-ban.
Az EP ma megszavazta a második von der Leyen-bizottságot is: