Közel 60 év után a Botswanai Demokrata Párt elvesztette többségét a parlamentben, így ez lett a legújabb, hosszú időn át domináns párt Afrika déli részén, amely kiesett a hatalomból. A Botswanát 1966-os függetlenné válása óta kormányzó párt elképesztő büntetést kapott a választóktól a héten a nemzeti választásokon, és először veszítette el többségét a parlamentben a péntek reggel kihirdetett még nem teljesen végleges eredmények szerint — számol be róla a The New York Times. Botswana 2,5 millió lakosú tengerparttal nem rendelkező többnyire sivatagos ország.
A számok azt mutatják, hogy a fő ellenzéki párt, a Demokratikus Változás Esernyője megszerezte a parlament 61 mandátumának többségét. Mivel a parlament tagjai választják meg az elnököt, az eredmény azt is jelenti, hogy Mokgweetsi Masisi elnök, a kormányzó Botswana Demokrata Párt jelöltje, nem kapja meg a második teljes mandátumát.
Zökkenőmentes hatalomátadás
Masisi a pénteki sajtótájékoztatón elismerte a vereséget. Elmondta, hogy biztosítja a zökkenőmentes hatalomátadást az ellenzéki vezetőnek, Duma Bokonak, aki Botswana következő elnöke lesz.
„Ígérem, hogy kiveszem a részemet egy erős ország felépítésében, és együttműködöm az új adminisztrációval annak érdekében, hogy minden botswanai polgár lehetőségeket kapjon” – mondta Masisi.
A brit gyarmati uralom vége után Botswana az egyik legsikeresebb gazdasági fordulatot vitte végbe, amit Afrikában valaha is tapasztalt. Gyémánttermelésből gazdagodott, és jó hírnevet szerzett az óvatos költségvetésével és a jó kormányzásával, ami azonban sokak szerint hanyatlóban van.
A kormánypárt elvesztette támogatottságát a gazdasági visszaesés közepette, amelyet nagyrészt a nemzetgazdaság legnagyobb részét kitevő globális gyémántkereskedelem lassulása okozta. A De Beers bányászati óriás kibányászott köveinek nagy részét Botswanából szerzi be, amelynek gyémánttermelése csak Oroszországé vetekszik.
A kritikusok a Botswana Demokrata Párt vezette kormányon belüli rossz gazdálkodást és korrupciót is hibáztatták Botswana gazdasági küzdelmeiért.
Nem elég a hősi múlt, a gazdaság közbeszól
A kormánypárt bukása felkerült Afrika déli részének régóta domináns politikai pártjainak azon listájára, amelyek az elmúlt években elvesztették a közvélemény támogatását. Májusban az Afrikai Nemzeti Kongresszus, amely az apartheid 1994-es vége óta kormányozta Dél-Afrikát, először vesztette el parlamenti többségét.
Elemzők szerint az a magasztos hírnév, amelyet sok afrikai politikai párt a gyarmatosítás elleni küzdelem során szerzett, már nem elég a fiatal szavazók növekvő népességének körében, akiket jobban foglalkoztatnak az olyan gondok, mint a jó oktatáshoz és a munkához való hozzáférés.
Botswanában a munkanélküliségi ráta közel 28 százalékra kúszott fel, a fiatalok körében pedig megközelíti a 38 százalékot. A Nemzetközi Valutaalap arra számít, hogy idén mindössze 1 százalékos növekedés várható az országban, szemben a 2022-es 5,5 százalékos növekedéssel, ami elsősorban a globális gyémántkereskedelem gyengélkedésének következménye.