Közleményt tett közzé a dalai láma a Facebookon, amelyben a vasárnap 90. életévét betöltő tibeti buddhista vezető leszögezte, hogy lesz utódja.
A nyilatkozatban felidézte egy 2011-es bejelentését, amikor is egyebek között kilátásba helyezte, hogy 90 éves kora körül konzultálni fog a tibeti buddhista hagyományok magas rangú vezetőivel, a tibeti közvéleménnyel és más tibeti buddhista követővel, hogy újraértékeljék, folytatni kell-e a dalai láma intézményét. Bár a kérdésről nem nyilvános vitákat folytatott, közlése szerint „az elmúlt 14 évben Tibet spirituális hagyományainak vezetői, a száműzetésben lévő tibeti parlament tagjai, egy különleges közgyűlés résztvevői, a Központi Tibeti Közigazgatás tagjai, nem kormányzati szervezetek, buddhisták a Himalája régiójából, Mongóliából, az Oroszországi Föderáció buddhista köztársaságaiból és Ázsiából, beleértve a szárazföldi Kínát is, írtak nekem indoklással, komolyan kérve a dalai láma intézményének folytatását.”
Mindemellett más tibetiektől is kapott felhívást ugyanezzel a kéréssel. Így hát mindezek fényében megerőstette, hogy a dalai láma intézménye folytatódni fog.
A buddhista vallási vezető leszögezte, hogy a leendő új dalai láma elismerésének folyamata és felelőssége kizárólag a dalai láma hivatalának, a Gaden Phodrangnak a tagjait terheli, akiknek konzultálniuk kell a tibeti buddhista hagyományok különböző vezetőivel és a megbízható, eskü alatt álló illetékesekkel, akik elválaszthatatlanul kötődnek a dalai lámák leszármazási vonalához. Vagyis ezzel a vezető kimondatlanul is egyértelművé tette, hogy a kommunista Kína nem szólhat bele a folyamatba.
A Gaden Phodrang kizárólagos hatáskörrel rendelkezik az új dalai láma elismerésében, senki másnak nincs felhatalmazása arra, hogy ebbe az ügybe beavatkozzon – szögezte le. (The Guardian)