6p

Harris még soha nem találkozott Trumppal, magyar idő szerint szerda hajnal lesz az első alkalom, hogy egy teremben tartózkodnak. A legnagyobb hiba, amit Trump elkövethet, hogy ha túlságosan magabiztosan és lekezelően lép föl a vita során. Káncz Csaba jegyzete.

Kedd este - magyar idő szerint már szerdán - a pennsylvaniai Philadelphiában tartandó tévévita lesz az első összecsapás a két amerikai elnökjelölt között. Aki hajlik arra, hogy alábecsülje a televíziós elnökjelölti viták befolyását a választói attitűdökre, az ne feledje, hogy a legutóbbi, június 28-i vita az elmúlt évtizedek legnagyobb választások előtti politikai földrengését eredményezte az Egyesült Államokban.

A Donald Trumppal folytatott tévévitában nyújtott katasztrofális teljesítmény önmagában nem távolította el Joe Bident az elnökjelöltségért folyó versenyből. De ha erre a vitára nem került volna sor, valószínűleg ma is Biden lenne a demokrata jelölt, nem pedig az alelnöke, Kamala Harris.

A szeptember eleji választói attitűdök alapján a vitának várhatóan nem lesz jelentős hatása. Bár a regisztrált szavazók háromnegyede mondta azt, hogy megnézi a 90 perces vitát, csak valamivel kevesebb mint 30 százalékuk mondta azt, hogy nagyon, vagy valamennyire fontos lesz a szavazatuk eldöntésében.

Nagy hiba lenne, ha Trump elbízná magát
Nagy hiba lenne, ha Trump elbízná magát
Fotó: EPA/Doug Mills

Ráadásul szinte minden eltökélt szavazó (Kamala Harris 96 és Donald Trump 95 százaléka) azt mondta, hogy már eldöntötte, kire fog szavazni, és ez nem fog változni. De miért kell ezeket az adatokat fenntartásokkal kezelni?

Miért hasznos a televíziós vita?

Hiszen ha most, két hónappal a választások előtt ennyire szilárdan elszántak, akkor miért is van szükség a tévévitára? Pontosabban, miért tesznek a választási táborok olyan nagy erőfeszítéseket, hogy felkészítsék jelöltjeiket egy hagyományos televíziós műsorra, amely nélkül a kampány lehetetlen lenne?

Nos azért, mivel joggal kételkedhetünk abban, hogy a választók valóban szilárdan meg vannak győződve arról, hogy kire fognak szavazni, ahogyan azt ma állítják.

A kampánystratégák jól tudják, hogy a televíziós viták gyakran maradandó benyomást hagynak a választókban, és potenciálisan befolyásolhatják a politikai preferenciáikat.

Az 1988 és 2016 közötti elnökválasztások rövid története megerősíti, hogy a televíziós viták bizony nagyban formálták a választók hozzáállását. Mind a nyolc ciklusban, kivéve 1996-ot (Clinton/Dole), a választók mintegy kétharmada mondta azt, hogy a televíziós viták segítettek abban, hogy eldöntsék, kire szavazzanak.

Ha a két elnökjelölt közötti televíziós leszámolást látványosságnak tekintjük, amely meghatározza a győztest és a vesztest, anélkül, hogy mélyen belemerülnénk az elhangzottak tartalmába, akkor észszerűnek tűnik, hogy Trumpnak nagyobb esélye van.

Trump sértegeti Harrist

A Harris elleni provokatív sértegetések eddig uralják Trump kampányát, és ez egyértelműen kifizetődőnek tűnik, tekintve a még mindig magas támogatottságát.

Egy rövid tévépárbajban, amelyben technikailag 45 perc áll a rendelkezésére, több hely jut Trump számára az ellenfele elleni verbális támadásaihoz, mint politikájának hosszabb kifejtésére. Ez egy olyan terület, ahol a volt elnök jól érzi magát, mert nemcsak a színpadi szerepléshez van tehetsége, hanem erős egójával erős verbális ütéseket tud kiosztani.

Ugyanakkor Trump fegyelmezetlensége - ahogyan nem követi stratégái tanácsait - jelentős kockázatot jelent, és potenciálisan elszalasztja az esélyt, hogy megnyerje a bizonytalan szavazókat, ami mindkét párt számára kulcsfontosságú cél.

A legnagyobb hiba, amit Trump elkövethet a mai vitán, hogy ha túlságosan magabiztosan lép föl. Az előző, június 28-i, Bidennel való leszámoláskor kiütötte ellenfelét, és kirúgta őt a versenyből.

De a mai vita nem fog hasonlítani a június végihez. Hiszen a demokraták lecserélték jelöltjüket, és Harrisnek megfelelő kampányt terveztek. Biden már nem Trump ellenfele, de vajon Trump tényleg tisztában van ezzel az alapvető változással?

Harris kockázatai

Harris még soha nem találkozott Trumppal, most lesz az első alkalom, hogy egy teremben tartózkodnak. Ez hátrányt jelenthet az amerikai alelnök számára.

Harris hetek óta nyomás alatt áll, amiért nem hajlandó sajtótájékoztatót tartani, így elkerüli a kérdések záporát. Ez azt a látszatot kelti, hogy bizonytalan a politikájának védelmében. A CNN-nek adott legutóbbi interjúja nem sokat változtatott ezen a benyomáson.

Ebben a tekintetben a televíziós vita nem fog változtatni semmin, mert korlátozza a közvetlen konfrontációt (a mikrofonok elnémulnak, amíg az ellenfél beszél). A legnagyobb kezdeti előnye a demokrata párti jelöltnek azonban éppen az, hogy megválaszthatja, milyen megközelítéssel száll szembe Trumppal. Bármit is választ, az meglepetés lesz a republikánus jelölt számára.

Trump az elmúlt időszakban következetesen lekicsinyelte Harrist, és a mostani tévévitában könnyen megismételheti korábbi sértéseit („holdkóros”, „kommunista” és „szemét”).

Harrisnél viszont fennáll a veszélye annak, hogy a vitában megismétli a legegyszerűbb kérdésekkel kapcsolatos zavarodottságát és kitérési manővereit, ami a CNN-en történt vele, amikor láthatóan küszködött egy egyszerű kérdésnél: „Mit fog tenni az első napon, ha Ön lesz az Egyesült Államok elnöke?”

Hogyan állnak most?

A The New York Times új közvélemény-kutatást tett közzé, amely szerint Trump 48, Harris pedig 47 százalékon áll - azok körében, akik nemcsak szavazásra jogosultak, hanem valószínűleg szavazni is fognak november 5-én.

A felmérés szerint a potenciális szavazók 28 százaléka mondta azt, hogy többet szeretne tudni Harrisről, míg Trumpról csak 9 százalék. Emellett a valószínű szavazók 47 százaléka szerint Harris túl baloldali, míg a valószínű szavazók 32 százaléka szerint Trump túl konzervatív.

A New York Times/Siena közvélemény-kutatásait különösen megbízhatónak tartják, és az elmúlt években kiemelkedő szerepet játszottak az amerikai politikában - különösen az adománygyűjtésben bekövetkezett fordulatokhoz kötik őket.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Mi történt? Elon Musk eggyel hátrébb lép
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 19:23
A Politico értesülései szerint Elon Musk visszavonul egy időre kormánybiztosi pozíciójából. 
Nemzetközi További szankciókat lengetett be Brüsszel a gyülekezési törvény szigorítása miatt
Wéber Balázs | 2025. április 2. 19:01
Újabb szankciókat helyezett kilátásba az Európai Bizottság az Európai Parlament (EP) plenáris ülésén Strasbourgban, a gyülekezési jog magyarországi korlátozásáról tartott vitán. A lengyel uniós elnökség képviselője szintén azt hangoztatta, hogy az EU-nak megvannak az eszközei az értékei megvédésére. A vitán magyar politikusok is összecsaptak.
Nemzetközi Nagy tüntetésre készülnek Szlovákia városaiban
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 18:17
Csütörtökön és pénteken tüntetések lesznek Szlovákia városaiban a demokrációt veszélyeztető törvények bevezetése miatt. 
Nemzetközi Itt az Európai Bizottság döntése a Pfizer vakcinájáról
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 17:20
Engedélyezte az Európai Bizottság a Pfizer RSV elleni oltását a fokozott kockázatnak kitett, 18-59 év közötti felnőttek számára. Ezzel a gyógyszergyár jelentős előnyhöz jut a GSK-val szemben.
Nemzetközi Műsorváltozás: később érkezik Netanjahu Budapestre
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 16:58
Mégsem szerdán, hanem csütörtökön érkezik Budapestre az izraeli delegáció, ezért a tervezett forgalmi változások időpontjai is módosulnak.
Nemzetközi Halálbüntetés vár a legnagyobb amerikai egészségbiztosító fejét meggyilkoló férfira
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 16:07
Az amerikai főügyész indoklása szerint Luigi Mangione előre megfontolt, hidegvérű, egész Amerikát sokkoló merényletet követett el, ami politikai erőszaknak tekinthető.
Nemzetközi Barnamedve-vendetta jöhet Szlovákiában
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 15:23
Szlovákia számos járásában rendkívüli helyzetet hirdetnek, valamint bővítik a barnamedvék kilövésére adható potenciális engedélykeretet – erről hozott döntést a szlovák kormány szerdai pozsonyi ülésén. A kabinet honlapján is nyilvánosságra hozott határozat jóváhagyására néhány nappal egy emberéletet követelő medvetámadás után került sor.
Nemzetközi Aggasztó lépésre szánta el magát Putyin – mi áll a háttérben?
Wéber Balázs | 2025. április 2. 15:07
Oroszország 14 éve nem rendelt el akkora sorozást, mint a napokban.
Nemzetközi A Le Pen-ügy bírója halálos fenyegetést kapott
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 14:48
A Le Pen-ügy bírója halálos fenyegetés után kapott rendőrségi védelmet.
Nemzetközi „Grönland megszerzéséről beszélni nem tiszteletreméltó” – mondja az ország miniszterelnöke
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 13:59
Dánia miniszterelnöke szerdán Grönlandra látogat, hogy megbeszéléseket folytasson a soron következő kormánnyal, miután Donald Trump amerikai elnök ismételten kifejezte érdeklődését a sarkvidéki sziget ellenőrzése iránt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG