Ugyan Donald Trump január 20-án esedékes beiktatásáig még hátravan néhány nap, az Egyesült Államokban folyamatosan zajlanak az események. Legyen szó akár a szürreálisabbnál szürreálisabb külpolitikai ötletekről, mint Grönland bekebelezése, akár a belpolitikáról, így a gyakorlatilag évről évre megismétlődő kaliforniai tüzekről.
Rossz ómen
A jelenleg is pusztító kaliforniai erdőtüzek viszonylag gyakori jelenségnek számítanak az államban, kirobbanásuk okait több tényezőben kell keresni. Egyrészt a Times cikke szerint az államban gyakori aszályok miatt a növényzet kiszárad és rendkívül gyúlékony lesz, miközben a dél-kaliforniai Santa Ana-szélhez hasonló erős szelek gyorsan terjeszthetik a tüzeket nagy területeken. A helyi erdők sajátossága az is, hogy nagy arányban felhalmozódott száraz növényi hulladék és jelentős az aljnövényzet, amely szintén ideális terepet jelent a lángok terjedéséhez.
Másrészt az emberi tényező is hozzájárul a tüzek erősségéhez, a gyújtogatások mellett a város terjeszkedése is növeli a kockázatot, hiszen olyan területeken is megjelennek vezetékek, ahol egy szikra is elég a lángok kirobbantásához. Az elképesztő pusztításról laptársunk, a szintén a Klasszis Média által kiadott Mfor részletesebben is írt cikkében.
Politikai tényező
Az óriási károk mellett az erdőtüzek politikai szempontból is jelentősek, ugyanis Kalifornia az egyik demokrata fellegvár, ráadásul az Egyesült Államok legnagyobb tagállamaként 52 képviselőt ad az amerikai törvényhozásba a két szenátor mellett – annak, aki demokrata színekben választást akar nyerni, létfontosságú és kötelezően megnyerendő államról van szó.
Kalifornia kormányzója ráadásul az a Gavin Newsom, aki a jelenlegi állás szerint 2028-ban a demokrata elnökjelöltség legkomolyabb várományosa lehet. Ahogy arról korábbi cikkünkben is írtunk, egy olyan politikusról van szó, aki egyáltalán nem fél beleállni a vitákba, szórakozásból is összecsap a republikánusokkal, ráadásul miután nem támogatta kifejezetten nyíltan Kamala Harris elnöki törekvéseit, nem azonosították a jelenlegi alelnökkel. Szövetségi szintű politikai ambíciói mostanra nyílt titokká váltak, az ismétlődő kaliforniai erdőtüzekre adott válaszai meghatározhatják vezetői örökségét és befolyásolhatják a Kalifornián túlmutató politikai ambícióit.
Lehetőségek
A buktatók mellett az erdőtüzek elméletileg lehetőséget nyújtanak Newsom számára, hogy vezetői képességeit bizonyítsa. A hatékony válságkezelés—mint például az erőforrások gyors mozgósítása, a szövetségi segély biztosítása és a tűzoltási erőfeszítések összehangolása—megerősítheti hírnevét, mint kompetens vezető. Az olyan proaktív intézkedések, mint az erdőgazdálkodás javítása és a tiszta energiára irányuló kezdeményezések támogatása pedig tovább szilárdíthatják a környezetvédelmi hitelességét.
Ha Newsom sikeresen állítja be az erdőtüzeket az éghajlatváltozás következményeként, tovább lendítheti a progresszív klímapolitikát képviselő programjának támogatottságát. Ezen törekvéseire utal az is, hogy a napokban egyébként Donald Trumpot is kiosztotta e téren, közösségi oldalán közzétett üzenetében lényegében megüzente neki, hogy aki nem hisz a globális felmelegedésben, ne dumáljon bele a kaliforniai tüzekbe.
People are literally fleeing. Kids have lost their schools. Communities have lost their churches. Families have lost their homes. Some have even lost their lives.
— Gavin Newsom (@GavinNewsom) January 9, 2025
And the President-Elect’s response is to politicize it.
We’ll continue to focus on what matters: saving lives and… pic.twitter.com/DPJLsKxHDW
Kockázatok
A válság nem megfelelő kezelése azonban alááshatja a bizalmat, és árthat Newsom politikai karrierjének. Az erdőgazdálkodás körüli kihívások, valamint a nem megfelelő tűzmegelőzési intézkedések jelentősen befolyásolhatják a megítélését: Los Angeles polgármestere, Karen Bass már beleszaladt ebbe, ugyanis Donald Trump köreibe tartozó kritikusok azért támadták, mert a város tűzoltóságától forrásokat vontak el. Newsom esetében a legfőbb kritikák elsősorban az állami vízgazdálkodás hiányosságairól szólnak, ugyanis állandó probléma, hogy a tűzcsapokban nincsen megfelelő mennyiségű víz.
Az erdőtüzek gazdasági hatása—beleértve a milliárdos károkat, az állami erőforrások megterhelését, valamint az olyan iparágakra gyakorolt hatásokat, mint a mezőgazdaság és a turizmus—tovább fokozhatja a választók elégedetlenségét, ha ezeket a kihívásokat nem kezelik megfelelően. Ezenkívül a tûzveszélyes területeken történő lakásépítés és a biztonsági szabályozások közötti kényes egyensúly kezelése szintén elidegenítheti a szavazókat, ráadásul a majdani újjáépítés is kihívásokat rejt.