6p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Törökország támogatása nélkül az ellenzéknek 12 nap alatt nem sikerült volna győznie. Aki a szíriai hatalmi pókerbe beszáll, az a jövőben nem fogja tudni megkerülni Ankarát. Káncz Csaba jegyzete.

Nem véletlen, hogy a Hajat Tahrir al-Sam (HTS) szíriai csoport ugyanazon a napon kezdte meg az Aleppó városára irányuló támadását, amikor Izrael és a Hezbollah tűzszünetet kötött a libanoni harcok befejezése érdekében. A Hamász által 2023. október 7-én elindított dominóhatás végigsöpör a Közel-Keleten, és ezen a hétvégén Bassár el-Aszad szíriai elnök zsarnoki rezsimjének látványos bukásához vezetett.

Az iszlamista HTS, valamint a Szíriai Nemzeti Hadsereg nevű, török támogatású milíciákból álló ernyő megérezte a lehetőséget, és arra játszott, hogy Aszad szövetségesei meggyengültek és szervezetlenek.

A lázadók győzelme új helyzetet teremtett
A lázadók győzelme új helyzetet teremtett
Fotó: MTI / AP

Csalóka stabilitás

Aszad rendszere stabilabbnak tűnt, mint amilyen valójában volt. De a Patyomkin-homlokzat mögött az állami intézmények szétesőben voltak, a korrupció és a klientelizmus szétmarta őket. Miközben az Aszad-klánhoz közel álló maffiabandák féktelenül gazdagodtak az államból, a lakosság mérhetetlen szegénységbe süllyedt.

Sőt, még a rezsim támogatói is régóta szenvedtek az inflációtól és a hiánygazdaságtól. Csak a Captagon amfetamin jövedelmező csempészete akadályozta meg, hogy a rezsim csődbe menjen.

Az arab országokkal való kapcsolatok normalizálása növelte az Aszad önbizalmát. Éppen tavaly kapott meghívást a rijádi Arab Csúcstalálkozóra, amely véget vetett a 12 évig tartó arab elszigeteltségnek. Mindez meggyőzte a rezsimet arról, hogy visszanyerheti tagságát és legitimitását a nemzetek közösségében, és gazdasági támogatást kaphat az újjáépítéshez anélkül, hogy engedményeket kellene tennie akár az arab országoknak, akár a szíriai ellenzéknek.

Beszorult Teherán

Bizonytalan, hogy mi következik Szíriában, amelynek még mindig mély belső és felekezeti problémákkal kell megküzdenie. Iránban azonban tisztább a kép: Ali Hámenei Legfőbb Vezető már nem tagadhatja, hogy Teherán politikai és katonai „Ellenállási Tengelye” összeomlott.

A szárazföldi híd, amely az iráni síita mullah-rezsimet Iránon és a libanoni Hezbollahon keresztül Irakon és Szírián keresztül kötötte össze, mára már a múlté.

Irán kénytelen lesz megerősíteni iraki proxijainak hálózatát és a jemeni húszi milíciához fűződő kapcsolatait, de döntő fontosságú, hogy már nincs közvetlen jelenléte vagy befolyása Izrael határainál. Ehelyett a nukleáris programjára összpontosíthat, de Donald Trump újraválasztása – aki első ciklusa alatt „maximális nyomásgyakorlást” vezényelt Teheránnal szemben – azt jelenti, hogy Hámeneinek óvatosan kell eljárnia, hiszen a kapcsolat akár tovább is romolhat.

Törökország felemelkedése Szíriában

Szíriában a nyilvánvaló kezdeti győztes a rohamosan iszlamizálódó Törökország, amely most Irán és Oroszország fölé emelkedett a térségben. Erdoğan szemszögéből nézve Törökország most abban a pozícióban van, ami jogosan megilleti: a Közel-Kelet muszlim nagyhatalma, beteljesítve neo-oszmán imperialista vízióját, amely Törökország száz éve elvesztett vezető szerepét állítja helyre a muszlim világban.

A kérdés az, hogy a HTS dzsihadistái az idő múlásával is hűségesek lesznek-e Erdoğanhoz? A szíriai lázadók szövetségei ugyanis összeomolhatnak.

A HTS szalafista csoport, az al-Kaida egyik ága. Az elsődleges csoport, amelyet Erdoğan támogatott, a Szíriai Nemzeti Hadsereg (SNA), egy lázadócsoport, amely mérsékeltebb és gyengébb lehet, mint a HTS.

A törökök által támogatott Szíriai Nemzeti Hadsereg mérsékeltebb és gyengébb, mint a Hajat Tahrir al-Sam
A törökök által támogatott Szíriai Nemzeti Hadsereg mérsékeltebb és gyengébb, mint a Hajat Tahrir al-Sam
Fotó: MTI / EPA

Vajon az erősebb HTS dzsihadisták felfalják ideiglenes SNA szövetségesüket? Törökország bárkivel együtt fog működni, aki lehetővé teszi számára, hogy elfoglalja Észak-Szíriát, etnikailag megtisztítsa a szíriai kurdokat abból a régióból, és visszavezesse Szíriába azt a hárommillió szíriai menekültet, akik a polgárháború alatt Törökországban találtak menedéket.

Moszkvai végjáték

Oroszország mindent meg fog tenni, hogy megőrizze a latakiai Hmeimim légitámaszpontját és a földközi-tengeri Tartusz haditengerészeti kikötőjét. Moszkva természetesen továbbra is együtt fog működni Teheránnal az Ellenállás Tengelyének részeként, drónokat és rakétákat vásárol az ukrajnai háborújához, és ezzel a Legfelsőbb Vezető pénztárát gyarapítja.

Hogyan hat Aszad bukása a szomszédos Izraelre?

Izrael nagy éberséggel figyeli az északi szomszédjában, Szíriában zajló fejleményeket. Aszad bukását keserű csapásnak tekintik Izrael főellensége, Irán számára. Mivel az Irán és a Földközi-tenger közötti fontos szárazföldi összeköttetés megszűnt, az is valószínűtlen, hogy a Hezbollah, amely ellen Izrael a másfél héttel ezelőtti tűzszünetig háborút vívott, újra tudjon fegyverkezni. Mindez Izrael kezére játszik.

Izrael szempontjából Aszad uralmának összeomlása egy regionális láncreakció része, amely a Hamász és más szélsőséges csoportok 2023. október 7-i, Izrael elleni terrortámadásával kezdődött. Izrael a szíriai Golán-fennsík egyes részeire megelőző jelleggel erőket vezényelt, hogy megakadályozza a dzsihadisták megjelenését a határán.

Washington dilemmája

Az USA a maga részéről még mindig mintegy 900 katonát állomásoztat Szíriában, hogy harcoljon az IS terrorista milícia ellen. Ugyanakkor ők is egyfajta nyugati éket képeztek mélyen Irán befolyási övezetében.

Miután januárban Washingtonban hivatalba lép Trump – aki már 2019-re elrendelte az amerikai csapatkivonást Szíriából – ismét megváltozhatnak az ottani katonai erőviszonyok. Trump most világossá tette, nem akarja, hogy az USA bármilyen módon is belekeveredjen a szíriai válságba, mert ez nem az ő harcuk.

A leendő elnök leszögezte, nem akar beavatkozni a szír helyzetbe
A leendő elnök leszögezte, nem akar beavatkozni a szír helyzetbe
Fotó: MTI / AP / Alex Brandon

Az ország újjáépítése és az egység fenntartása

Erre azért is szükség van, hogy megakadályozzák egy újabb polgárháború kitörését – ezúttal a győztesek között. A HTS Politikai Ügyek Osztályának nemrégiben kiadott közleménye szerint az új Szíria az építkezésre és a megbékélésre fog összpontosítani.

Az új kormány célja, hogy kedvező feltételeket teremtsen a lakóhelyüket elhagyni kényszerült szíriaiak számára, hogy visszatérhessenek hazájukba, konstruktív kapcsolatokat alakítson ki a szomszédos országokkal, és prioritásként kezelje a gazdaság újjáépítését.

Szíria és az egész Közel-Kelet újkori történelmének új szakaszába lépett. Az idő majd megmutatja, hogyan alakul a geopolitikai dinamika, de egy dolog biztos: az már nem lesz ugyanolyan, mint régen.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Vasárnaptól betilthatják a TikTokot az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 19:31
Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága hatályban hagyta a TikTok közösségi alkalmazás amerikai működésének lehetséges betiltását is tartalmazó törvényt pénteken.
Nemzetközi Váratlan bejelentést tett Donald Trump a beiktatásáról
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 18:51
A megválasztott amerikai elnök közösségi oldalán közölte, hogy a nagyon hideg időjárás miatt nem szabadtéren, hanem fedett helyen tartják a beiktatási ceremóniát.
Nemzetközi A kínai elnökkel telefonált Donald Trump – még a TikTok is szóba került
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 17:55
A világ békéjének és biztonságának erősítését ígérte Donald Trump hamarosan hivatalba lépő amerikai elnök, miután pénteken telefonon egyeztetett Hszi Csin-ping kínai államfővel.
Nemzetközi Még szorosabb szövetségre lépett Putyin Iránnal
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 16:16
A két ország közti átfogó stratégiai partnerségi megállapodást írt alá pénteken a Kremlben Vlagyimir Putyin orosz és Maszúd Peszeskján iráni elnök.
Nemzetközi „Igazából se a Hamász, se Izrael nem szeretné ezt” – súlyos problémák vannak a gázai tűzszünettel az izraeli magyar újságíró szerint
Litván Dániel | 2025. január 17. 15:02
A megállapodást aláíró egyik fél sem szeretett volna tűzszünetet, csak a külső és belső nyomás kényszerítette rá erre őket. Nagyon törékeny lehet a béke. Az Izraelben élő magyar újságíró több súlyos kérdést is felvet a megállapodással kapcsolatban.
Nemzetközi Brutálisan megnöveli védelmi költéseit egy kis uniós ország
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 13:31
Litvánia 2026 és 2030 között a GDP-je öt és hat százaléka közötti összegre emeli védelmi kiadásait – jelentette be pénteken a balti ország elnöke.
Nemzetközi Elképesztő dolgot jelentett be Szijjártó Péter
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 12:54
34 millió dollárról van szó.
Nemzetközi Joe Biden sosem látott lépésre szánta el magát
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 12:18
Az amerikai elnök a ciklus utolsó heteiben sem pihent.
Nemzetközi Gázai tűzszünet: sokan inkább folytatnák a háborút
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 11:29
Inog az izraeli kormánykoalíció.
Nemzetközi Trump és Putyin összekacsint – Norvégia aggódik egy szigetcsoportja miatt
Káncz Csaba | 2025. január 17. 09:33
Trump kijelentéseit követően most Norvégia kezdett el (joggal) aggódni a Svalbard-szigetlánc miatt. Az oroszoknak is vannak területi ambícióik az Északi-sarkvidéken. Káncz Csaba jegyzete.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG