Az európai vezetők csütörtökön figyelmeztették az Egyesült Államokat, hogy ne kössön Ukrajna békemegállapodást Oroszországgal a hátuk mögött, miközben igyekeztek helyet szerezni a tárgyalóasztalnál, miután Donald Trump beszélt Vlagyimir Putyinnal és bejelentette a tárgyalások megkezdését — jelentette a Reuters. Trump lépése sokkolta az európai fővárosokat, amelyek központi szerepet akarnak a béketárgyalásokban, hiszen Ukrajna sorsa – amelyet három éve teljes körű orosz invázió sújt – közvetlen hatással van saját biztonságukra.
„Nyilvánvaló, hogy a hátunk mögött kötött megállapodás nem fog működni. Bármilyen egyezséghez szükséges, hogy Ukrajna és Európa is részese legyen annak” – mondta Kaja Kallas, az Európai Unió külügyi főképviselője.
Fotó: EPA/RAUL MEE
„Miért adunk meg Oroszországnak mindent, amit akar, még azelőtt, hogy a tárgyalások egyáltalán elkezdődtek volna?” – tette hozzá Kallas a NATO védelmi minisztereinek és ukrán kollégájuknak brüsszeli találkozója előtt. „Ez engedékenység. És az soha nem működött.”
Boris Pistorius német védelmi miniszter szintén úgy vélte, hogy Washingtonnak nem kellett volna már a tárgyalások kezdete előtt engedményeket tennie Moszkvának.
Kallas hangsúlyozta, hogy bármilyen egyezség, amelyben nem vesznek részt az európai országok és Ukrajna, kudarcra van ítélve, és Európa továbbra is támogatni fogja Kijevet, ha egy számára kedvezőtlen megállapodást akarnának rákényszeríteni.
Piszkos alku
„Bármilyen gyors megoldás valójában egy piszkos alku” – mondta Kallas.
Sébastien Lecornu francia védelmi miniszter arra figyelmeztetett, hogy nem szabad a „gyengeség által elért békét” választani, szemben a Trump-kormányzat „erő által elért béke” elvével. Dovile Sakaliene litván védelmi miniszter pedig kijelentette: Európának nem szabad abba az illúzióba ringatnia magát, hogy „Trump és Putyin majd megtalálja a megoldást mindannyiunk számára”.
Irreális elvárás?
Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter szerdán kijelentette, hogy irreális elvárás lenne Ukrajna számára a 2014 előtti határok visszaállítása, és hogy Kijev NATO-tagsága nem lesz része a békemegállapodásnak.
Oroszország 2014-ben megszállta, és annektálta Ukrajna Krím-félszigetét.