6p

Megbukott a szociáldemokrata-zöld-liberális német kormány – a kérdés már csak az, hogy jövő márciusban vagy még azelőtt lesznek-e előrehozott választások. A népszerűtlen koalíciót végül költségvetési viták robbantották szét. Ukrajna lassan kezdhet aggódni: miközben az Egyesült Államokban Donald Trump nyerte a választást, egyik legfontosabb európai szövetségese hosszú hónapokra lebénulhat.

Szerdán késő este robbantotta a német kormánykoalíciót a levegőbe repítő bombát Olaf Scholz: a német kancellár ugyanis közölte, hogy – a költségvetési politikát érintő viták miatt – menesztette pénzügyminiszterét, Christian Lindnert, aki egyben a Német Szabaddemokrata Párt (FDP) vezetője is. Helyét a kancellár eddigi tanácsadója, a szociáldemokrata Jörg Kukies veszi át a pénzügyi tárca élén.

Előrehozott választások jönnek

Lindner menesztése – amelyet a vezető német gazdasági lap, a Handelsblatt a német köztársaság történetének legkeményebb kirúgásaként aposztrofált a véleménycikkében – beláthatatlan kimenetelű dominóeffektust indított el: az FDP bejelentette, hogy miniszterei lemondanak, azaz a párt felmondja a koalíciót. (Az egyetlen kivétel Volker Wissing, aki továbbra is közlekedési miniszter akar maradni, és kilép a liberális pártból.)

Az FDP távozásával a már eddig is ingatag lábakon álló kormány kisebbségbe került – még úgy is, hogy a Zöldek maradnak.

A szociáldemokrata kancellár mindenesetre folytatni kívánja a kormányzást, januárban pedig bizalmi szavazást kér majd a német törvényhozás alsóházában, a Bundestagban.

Nem finomkodott – Olaf Scholz  sajtóértekezlete közben a berlini kancellári hivatalban 2024. november 6-án
Nem finomkodott – Olaf Scholz sajtóértekezlete közben a berlini kancellári hivatalban 2024. november 6-án
Fotó: MTI/AP/Markus Schreiber

Jelen állás szerint borítékolható, hogy a Bundestag megvonja majd a bizalmat a még megmaradt koalíciótól. Innentől kezdve Frank-Walter Steinmeier német államfőnek 21 napja van a parlament feloszlatására, az előrehozott választásokat pedig 60 napon belül kell kiírni – a németek tehát márciusban járulhatnak majd az urnákhoz („menetrend szerint” jövő ősszel lettek volna a parlamenti választások).

Könnyen lehet azonban, hogy végül márciusig sem kell várni: Friedrich Merz, az ellenzéki Kereszténydemokrata Unió (CDU) – egyben a legerősebb párt – vezetője ugyanis azonnal bizalmi szavazást sürget a kormány ellen. Ugyanezt követeli a menesztett liberális miniszter is.

Merz úgy véli, hogy az előrehozott választásokat már januárban meg kellene tartani, mivel – mint mondta – Németország nem engedheti meg magának, hogy több hónapig többség nélküli kormánya legyen.

De pontosan mi vezetett a koalíció kimúlásához, és milyen hatása lehet ennek nemzetközi téren?

Vita az adósságfék és Ukrajna miatt

A pénzügyminiszter kirúgásához alapvetően a költségvetési politikával kapcsolatos vita vezetett: a liberális párt a hazai és a nemzetközi válság ellenére is ki akart tartani az államadósság keretek között tartását célzó adósságfék intézménye mellett – és ezzel szembement a kancellár akaratával.

Német sajtóhírek szerint Scholz – amellett, hogy „széleskörű gazdasági reformokat” ajánlott fel Lindnernek – azt szerette volna elérni, hogy biztosítsanak a költségvetésből további, milliárdos nagyságrendű támogatást Ukrajna számára. A pluszpénzre ugyanis – tekintettel Donald Trump győzelmére az amerikai elnökválasztáson – szükség lesz a kancellár szerint.    

A Zöldek vezetői pedig egyenesen azt állítják, hogy az ukrajnai segítségnyújtás növelése lenne az adósságfék kiiktatásának fő indoka. Az újabb tánogatás válasz Trump újbóli elnökségére.          

A pénzügyminiszter ezt a javaslatcsomagot elutasította – állította egy bennfentes –, ehelyett előrehozott választásokat javasolt. A kancellár ezt követően választás elé állította Lindnert: a koalíció költségvetési vészhelyzetet hirdet 2025-re, és egyúttal hatályon kívül helyezi az adósságfék intézményét, vagy Lindnernek mennie kell.

Lindner ezzel szemben Scholzot okolja a történtekért. Szerinte a gazdaság beindítására tett javaslatait nem vették komolyan, a kancellár kérését – az adósságfék kiiktatását – pedig azért nem teljesíthette, mert azzal „hivatali eskümet szegtem volna meg”.

Az ellentéteket nem sikerült feloldani, a szakítás pedig enyhén szólva sem sikerült szépre.

A kancellár a szerda esti sajtótájékoztatóján „nyugodt hangon, de nagy haraggal” sújtott le Lindnerre: többek között egoizmussal, a bizalom eljátszásával és kompromisszumra való képtelenséggel vádolta meg – szerinte így lehetetlen komoly kormányzati munkát végezni.

Megviselték a történtek – Christian Lindner érkezik a berlini kancellári hivatalba 2024. november 6-án
Megviselték a történtek – Christian Lindner érkezik a berlini kancellári hivatalba 2024. november 6-án
Fotó: MTI/EPA/Filip Singer

Mindeközben Lindner, akit német sajtóbeszámolók szerint érezhetően feldúlt volt a történtek miatt, is élesen támadta Scholzot, és azt, hogy az előrehozott választások azonnali lehetővé tétele helyett inkább színpadiasan kirúgta őt.

Fájhat Zelenszkij feje

Németországban tehát áll a bál, és ennek egyik legnagyobb vesztese Ukrajna lehet. Kijev számára eleve aggasztó hír, hogy az Egyesült Államokban – amely az ukrán hadsereg legnagyobb fegyverszállítója – egy olyan elnök került hatalomra, aki korábban a  fegyverszállítások „átdolgozását” és jelentős csökkentését is kilátásba helyezte a háború befejezése és Kijev kompromisszumra kényszerítése érdekében.

Most pedig mélynek tűnő politikai válságba csúszott egyik legfontosabb európai szövetségese és fegyverszállítója, Németország is – és fennáll a veszély, hogy hónapokra cselekvésképtelenné válik.

A történtek hátteréhez hozzátartozik az is, hogy a kormánykoalíció népszerűségi mutatói a mélyben vannak: a szociáldemokratákat a választók 15-16, a Zöldeket 10 százaléka támogatja, a liberálisok pedig 3-4 százalékon állnak – azaz jelen állás szerint be sem kerülnének a parlamentbe.

A jobbközép CDU/CSU-szövetség toronymagasan vezeti a népszerűségi rangsort 30 százalékkal, mögötte a második helyen pedig a tőle jobbra álló Alternatíva Németországnak (AfD) párt van. És egyre erősebb a baloldali Sahra Wagenknecht új mozgalma is (8 százalék) – utóbbi két párt ellenzi az ukrajnai fegyverszállításokat.

A német politikai és gazdasági válság (a legnagyobb autógyártó, a Volkswagen például óriási leépítéseket jelentett be nemrég) persze Magyarországnak sem jön jól. A német piac ugyanis a fő exportpiacunk, az autó- és akkumulátorgyártásunk fontos megrendelője. Az ugyanakkor nem igaz, amire Orbán Viktor miniszterelnök utalt nemrég, miszerint abban, hogy az egymás utáni második évben recesszióba süllyedtünk, csak a német ipar a ludas.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Moszkvába menekül a szír vezetés
Káncz Csaba | 2024. december 8. 09:35
A szír hadsereg drámai összeomlást produkál az elmúlt napokban. Milyen pozíciót vesz föl ebben a helyzetben Oroszország, Irán, Izrael és Törökország? Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Dél-Koreában letartóztatták a volt védelmi minisztert, az elnök távozni készül
Privátbankár.hu | 2024. december 8. 09:14
Kim Jonghjun volt védelmi miniszternek szerepe lehetett Jun Szogjol elnök múlt heti hadiállapot kihirdetésében.
Nemzetközi Ide nem hívták meg Orbán Viktort, de a pápa sem volt jelen
Privátbankár.hu | 2024. december 8. 07:59
Mintegy negyven állam- és kormányfő részvételével, öt és fél évvel a tűzvész után megnyílt az újjáépített párizsi Notre-Dame.
Nemzetközi A szíriai felkelők megdöntötték az oroszbarát Aszad elnök kormányát
Privátbankár.hu | 2024. december 8. 06:49
Bassár el-Aszad szíriai elnök elhagyta a fővárost, Damaszkuszt.
Nemzetközi Összefoghat a szélsőjobb: ez felforgathatja Romániát
Bózsó Péter | 2024. december 8. 05:56
Egyesítenék erőiket az Európa-ellenes frakciók az erősödő megosztottság közepette.
Nemzetközi Női kancellárjelöltet állít a német választáson az AfD
Privátbankár.hu | 2024. december 7. 16:11
Alice Weidel közgazdászt jelöli a kancellári posztra a németországi előrehozott választáson a radikális Alternative für Deutschland.
Nemzetközi Kulcsfontosságú esemény történhet hamarosan Szíriában (frissítve!)
Privátbankár.hu | 2024. december 7. 15:34
Már szinte csak karnyújtásnyira vannak Damaszkusztól a szíriai lázadók egyes csoportjai. Parancsnokuk a támogatásukra szólította fel a szíriai vallási közösségeket és kisebbségeket.
Nemzetközi Pravda: Georgescu a szuverenitásért vívott harc mártírja
Privátbankár.hu | 2024. december 7. 14:39
Az orosz Pravda szerint a „globalisták” nagy hibája volt megsemmisíteni a román elnökválasztás első fordulójának eredményét, mert ezzel legfeljebb időt nyerhetnek, ráadásul ez tovább erősítheti „az egészséges nacionalizmust” és az ortodox egyház pozícióit, illetve tiltakozást válthat ki az emberekből.
Nemzetközi Első körben megúszta a botrányt a dél-koreai elnök
Privátbankár.hu | 2024. december 7. 14:05
A konzervatív Népi Erők Pártjának bojkottja miatt érvénytelen lett a Jun Szogjol megbuktatására kiírt parlamenti szavazás.
Nemzetközi Először szólalt meg a puccsal kísérletező dél-koreai elnök
Privátbankár.hu | 2024. december 7. 12:32
Jun Szogjol dél-koreai elnök szombaton bocsánatot kért a belpolitikai válságot kiváltó szükségállapot miatt, ám nem mond le, holott saját pártja is ezt szorgalmazza.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG