4p

A multinacionális cégek már most vakarhatják a fejüket. Évek óta tudni lehet, hogy Kína elképesztő bűncselekményeket hajt végre Hszincsiangban, az Egyesült Államok és az Európai Unió pedig importkorlátozásokkal reagál. Melyik ujjukba harapjanak a cégek? Precedensértékű vizsgálat indult.

A kínai Kereskedelmi Minisztérium a múlt héten bejelentette, hogy vizsgálatot indított a PVH vállalatcsoport, a Calvin Klein és Tommy Hilfiger márkák anyavállalata ellen. Az amerikai céget azzal vádolják, hogy „diszkriminatív intézkedéseket„ hozott a Hszincsiangból származó termékekkel szemben. Ez a nyugat-kínai régió a világ gyapottermelésének egyötödét adja, írta meg a New York Times. A kérdés az, hogy a PVH megsértette-e a kínai törvényeket azzal, hogy elállt a Hszincsiangból származó gyapot és ruházati termékek vásárlásától. Az ügy azonban ennél sokkal messzebbre, a globális gazdaság és az ellátási láncok problémájáig vezet.

2021 januárjában az Egyesült Államok Külügyminisztériuma egyértelműen kijelentette, hogy Kína népirtást és emberiség elleni bűncselekményeket követ el az ujgurok és más muszlim kisebbségek ellen Hszincsiangban. Azóta számos oknyomozás alátámasztotta, hogy a kínai kormány széles körben alkalmaz elnyomó intézkedéseket, beleértve a kényszermunkatáborokat és a kényszersterilizációt is. Mike Pompeo külügyminiszter már 2021-ben kijelentette:

„Ez egy folyamatban lévő népirtás, szemtanúi vagyunk a kínai pártállam az ujgurok megsemmisítésére irányuló kísérletének.” Joe Biden – még elnökjelöltként – már 2020-ban népirtásnak nevezte azt, ami Hszincsiangban történik. Kína azóta is folyamatosan tagadja a vádakat, és azt állítja, hogy intézkedéseik a terrorizmus elleni küzdelem részét képezik.

A Hszincsiang-Ujgur Autonóm Terület Kínán belüli elhelyezkedése
A Hszincsiang-Ujgur Autonóm Terület Kínán belüli elhelyezkedése
Fotó: Wikimedia Commons


2021-ben a H&M, a Nike és más márkák komoly kritikával szembesültek a kínai fogyasztók részéről, amikor a cégek bejelentették, hogy megszakítják kapcsolataikat Hszincsianggal. 2022-ben Washington betiltotta az ujgur fogolytáborokban kényszermunkával készült áruk importját, idén pedig az Európai Parlament Jogi Bizottsága  jóváhagyta az uniós kormányokkal egyeztetett törvényjavaslatot, amely betiltja a kényszermunkával készült termékek behozatalát, a célkeresztben Kínával és Hszincsianggal:

A mostani az első alkalom, hogy Peking a négy évvel ezelőtt bevezetett, „Megbízhatatlan Entitások Listája” szabályzatot használja egy olyan vállalattal szemben, amely egy másik ország tilalmával összhangban hozott intézkedéseket. Sean Stein, az Amerikai Kereskedelmi Kamara kínai ágának elnöke szerint a vizsgálat precedensértékű és minden iparágban arra készteti a cégeket, hogy újragondolják helyzetüket. „Sokan egyre nagyobb kockázatot látnak" – tette hozzá.

Töréspont jöhet

Az Egyesült Államok és az Európai Unió növekvő számú, Hszincsiangot célzó importkorlátozásai még kuszábbá teszik a helyzetet a multinacionális vállalatok számára.

Ahogy a PVH vizsgálata is mutatja, Kína nem tolerálja a Hszincsiang elleni bojkottot. A vállalatok azonban kettős nyomás alatt állnak: ha megszakítják kapcsolataikat Hszincsianggal, szembekerülhetnek a kínai kormány és fogyasztók haragjával. Ha maradnak, akkor viszont a hazai és nemzetközi piacokon számíthatnak következményekre.

„Larry Fink, a BlackRock vezérigazgatója kijelentette, hogy a globális vállalatoknak újra kell értékelniük kínai befektetéseiket, mivel Kína Oroszország legnagyobb gazdasági támogatója" – mutatott rá Stein nemrégiben konferencián.

A német BASF és a Volkswagen már bele is kezdett ebbe a folyamatba, utóbbi azt is vizsgálja, hogy hogyan tervezhetnek a régióban lévő kisvállalkozásaikkal. Ahogyan korábbi cikkünkben bemutattuk, az Egyesült Államok idén több ezer Volkswagen autót foglalt le a kikötőiben, miután egy importőr olyan kínai alkatrészt talált a járművekben, amely megsértette a kényszermunka elleni törvényeit. A Volkswagen tagadta, hogy bármiféle jogsértést követett volna el, de vizsgálatot indított, mivel sajtóhírek szerint szerint vegyesvállalata kényszermunkát alkalmazott egy tesztpálya megépítéséhez

A PVH ellen indított kínai vizsgálat eredménye megpecsételheti a nemzetközi vállalatok sorsát. Ha a PVH-nál jogsértést állapítanak meg, pénzbírsággal sújthatják, illetve utazási korlátozásokat vethetnek ki a cég alkalmazottaira, sőt akár a teljes, Kínából induló exporttevékenységét is leállíthatják.

Nury Turkel, az Ujgur Emberi Jogi Projekt volt elnöke szerint a kényszermunka és a kisebbségek elnyomása jelenleg is tart, a világ országainak össze kell fogniuk, hogy szigorítsák a Hszincsiangból származó termékek betiltására vonatkozó szabályozásokat. A kínai kormány azonban tagad, a munkaerő-programokat pedig a szegénység enyhítésére tett lépésekként magyarázza.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Sorsdöntő hét jön az EU számára, megszólalt egy diplomata
Privátbankár.hu | 2025. július 6. 16:31
Az EU csak korlátozott megállapodásra számíthat Trump vámfenyegetései közepette.
Nemzetközi Kína az orvosi eszközökkel üt vissza az Európai Uniónak
Privátbankár.hu | 2025. július 6. 15:49
Peking megtorló lépésekkel válaszolt az EU korlátozásaira.
Nemzetközi Kizárják a szexmunkások szolgáltatásait igénybe vevő tagjaikat a spanyol szocialisták
Privátbankár.hu | 2025. július 6. 13:54
Új szabály tiltja a Spanyol Szocialista Munkáspárt tagjainak, hogy szexmunkások szolgáltatásait vegyék igénybe.
Nemzetközi Ennyiből él havonta egy szegény és egy gazdag német család
Privátbankár.hu | 2025. július 6. 12:59
Sokan rosszul látják jövedelmi helyzetüket.
Nemzetközi Zelenszkij meglepő kijelentést tett, miután Trumppal beszélt
Privátbankár.hu | 2025. július 6. 11:56
Olvad a jég?
Nemzetközi Izrael nemet mond a Hamász feltételeire
Privátbankár.hu | 2025. július 6. 11:29
Újabb gázai légicsapások után Izrael és a Hamász még mindig vitázik a tűzszünet feltételeiről.
Nemzetközi Nem mindenki ijedt meg Trump határidejétől
Privátbankár.hu | 2025. július 6. 10:49
A piacok meglehetősen nyugodtak.
Nemzetközi Oroszország több tucat ukrán drónt lőtt le, Ukrajna katonai repülőteret támadott
Privátbankár.hu | 2025. július 6. 10:32
Voronyezsben ukrán támadás ért egy orosz katonai repülőteret.
Nemzetközi Forrongó Kaukázus: Erdogan osztja a lapokat
Káncz Csaba | 2025. július 6. 09:59
A Zangezur-folyosót most már többnek kell tekinteni, mint egy regionális logisztikai projektnek. A dél-kaukázusi geopolitikai tájkép kulcsfontosságú elemévé vált. Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Nem csak fenyegetés volt: Elon Musk pártot alapított
Privátbankár.hu | 2025. július 6. 09:10
Az X-en jelentette be.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG