Finnország tavaly év végén lezárta szárazföldi határait Oroszországgal, miközben egyre többen érkeznek oda Szíriából és Szomáliából. Finnország azzal vádolja Moszkvát, hogy fegyverként használja a migrációt az északi nemzet ellen, amit a Kreml cáfol.
„A finn hatóságok ezt (a zárlatot) hosszú távra tervezik. Idén tavasszal nem láttunk semmi olyat, ami arra engedne következtetni, hogy a helyzet érdemben megváltozott volna" - mondta Mari Rantanen belügyminiszter közleményében, miután a kormány februárban azt közölte, hogy a határzár április 14-ig tart - jelentette a Reuters hírügynökség.
A határzár ellenére továbbra is érkezett néhány menedékkérő Oroszországból, és a kormány úgy véli, hogy a számuk a tavasz beköszöntével és a hőmérséklet emelkedésével jelentősen emelkedhet.
„Több száz, de talán több ezer ember van a finn határ közelében, az orosz oldalon, akiket Finnország ellen lehet felhasználni" - mondta Rantanen.
A migránsok a hibrid háború eszközei
A „felhasználni" kifejezéssel arra utalt, hogy Moszkva állítólagos migránsokat irányított a határra, hogy nyomást gyakoroljon Finnországra és az Európai Unióra az Ukrajnának nyújtott politikai és katonai támogatásuk miatt. Finnország tavaly azzal bosszantotta fel Oroszországot, hogy Moszkva ukrajnai inváziójára válaszul feladta régóta fennálló katonai semlegességét, és csatlakozott a NATO-szövetséghez. Az északi nemzet kétoldalú védelmi egyezményt is aláírt az Egyesült Államokkal.
A múlt hónapban a finn kormány ideiglenes törvénytervezetet terjesztett elő, amely lehetővé tenné a határhatóságok számára, hogy blokkolják az Oroszországból belépni szándékozó menedékkérőket. A kormány közölte, hogy három szabadkikötő bezárásáról is döntött– a balti-tengeri Santio és Haapasaari szigeteken, valamint Nuijamaa a két ország között fekvő tó partján, hogy megakadályozzák az „eszközként használt” migráció továbbterjedését a tavasz beköszöntével. „Ez veszélyes lenne a Finnországba belépni szándékozó emberekre, és megterhelné a tengeri kutatási és mentési műveleteket" - áll a minisztérium közleményében.
A finn határvédelmi hatóság tájékoztatása szerint tavaly augusztus és december között több mint 1300 menedékkérő érkezett Oroszországból, köztük Jemenből, Szomáliából és Szíriából. Ezt megelőzően a számok átlagosan napi egy főt jelentettek.