A hatóságok azt is tanácsolták, hogy a szigeten ne tartsanak „nagy találkozókat zárt térben” – Santorini az a népszerű turisztikai célpont, amely fehérre meszelt épületeiről és kék kupolás templomairól ismert.
Hétfőn a sziget északkeleti részén 4,9-es erősségű rengéseket regisztráltak, az elmúlt napokban pedig 4,3-as és 3,9-es erősségű rengéseket jelentettek a közelből.
Santorini az úgynevezett görög vulkáni íven található – a lemeztektonika által létrehozott vulkáni szigetek láncolatán –, de az utolsó nagyobb kitörés az 1950-es években volt.
A görög hatóságok azt mondták, hogy a közelmúltbeli kisebb földrengések a vulkáni tevékenység helyett a tektonikus lemezmozgásokhoz kapcsolódnak, és a Santorini-kalderában – a sziget körüli vulkáni medencében – továbbra is hanyatlóban van az aktivitás.
Vulkáni földrengés akkor következik be, amikor a vulkánkitörések a magmát és a folyadékokat a Föld felszíne felé mozgatják, ez pedig tektonikus lemezek mozgásához vezet, ami a felszínen földrengésként vagy rengésként érezhető – magyarázza a BBC cikkében.
A geológusok által rögzített rengések enyhének számítanak, de a hatóságok számos megelőző intézkedést javasoltak az iskolák bezárása mellett. Többek között arra kérték a hajókat, hogy kerüljék el Ammoudi és Fira kikötőit.
A nagy tengerjáró hajók gyakran horgonyoznak Fira régi kikötője közelében, és az utasokat kisebb hajókon viszik a partra. A közeli Anafi, Ios és Amorgos szigeteken is felszólították az iskolákat, hogy zárjanak be.
Az Athéni Egyetem Szeizmológiai Laboratóriuma szerint az elmúlt 48 órában több mint 200 földrengést regisztráltak a görög szigeteken.
Kiriakosz Mitosztakisz miniszterelnök vasárnap rendkívüli értekezletet tartott a Maximosz-palotában a görög földrengés-tervezési és -védelmi szervezet (OSAP) vezetőjével, Efthimios Lekkasszal és Vasszilisz Kikiliász polgári védelmi miniszterrel.
A Szantorini és Amorgos közötti területen zajló folyamatos földrengések átbeszélése miatt tartott találkozót követően Kikilias közölte, hogy a kormány továbbra is éber, és arra kérte az érintett szigeteken élőket, hogy kövessék a hatóságok utasításait.
Azt tanácsolták az embereknek, hogy kerüljék az elhagyott épületeket és azokon az útvonalakat, ahol földcsuszamlások fordulhatnak elő. Bár a közelmúltbeli rengések nem valószínű, hogy nagyobb kitörés előfutárai lennének, egy erősebb földrengés lehetősége sem zárható ki.
Kostas Papazachos, a Thesszaloniki Arisztotelész Egyetem geofizika professzora azt mondta az ERT közszolgálati műsorszolgáltatónak, hogy az óvintézkedések „pontosan egy erősebb földrengés hatásának korlátozására irányultak”.
Általános készenlétbe helyezték a dél-égei-tengeri regionális tűzoltóságot, és a mentőcsapatokat, valamint a regionális parancsnokot Santoriniba küldték.
Bár a sziget lakossága körülbelül 15 500, évente több millió turistát fogad. Az Egyesült Királyság külügyminisztériuma vasárnap frissítette tanácsait a brit turistáknak, megismételve a közelmúltbeli intézkedéseket, és arra utasította a látogatókat, hogy kövessék a helyi tisztviselők útmutatásait.