5p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A franciaországi parlamenti választások eredményére tekintettel befolyásos német politikusok az ország és az EU meggyengülését jósolják. Német külpolitikai szakértők arra figyelmeztetnek, hogy Párizs cselekvésképtelenséggel és megosztottsággal néz szembe, Macron pedig egész Európát válságba sodorhatja. Káncz Csaba jegyzete.

Franciaország törvényhozási lebénulását könnyebb lenne kezelni az EU számára, ha a francia-német motor másik fele jól működne. De ez nem így van.

Miután a német koalíció mindhárom pártja gyenge európai választási eredményt ért el, és együttesen a szavazatok mindössze 31 százalékát szerezték meg, Olaf Scholz kancellárnak sikerült megegyeznie a 2025-ös költségvetés tervezetéről, és ezzel - legalábbis egyelőre - elhárította a válságot, amely akár a kormánya bukását is okozhatta volna. Scholz ezt talán túlélte, de a belpolitikailag meggyengült Németország és Franciaország kérdéseket vet fel az európai vezetésről.

"Politikailag nagyrészt megbénul"

Ha a különböző pártok álláspontjai nem változnak, akkor nem látszik stabil kormány Franciaország számára, sőt Párizs "politikailag nagymértékben megbénulhat" - áll a berlini Nemzetközi és Biztonsági Intézet (SWP) közleményében.

Mi lesz veled Franciaország?
Mi lesz veled Franciaország?
Fotó: Depositphotos

Az SWP szerint egy "kisebbségi "Macron 2.0" kormány" "aligha tudna többséget szerezni politikai projektjeihez". Az elnöknek ezért "sokkal óvatosabban kell majd eljárnia az európai politikában", "el kell majd kerülnie a túlságosan nagyszabású reformkezdeményezéseket, és egy védekezőbb bizottsági menetrend mellett kell majd szavaznia".

Az agytröszt kiemeli, hogy Emmanuel Macron elnökként továbbra is vezető szerepet tölt be az európai, kül- és védelmi politikában. „Politikai ellenfelei azonban régóta azzal vádolják, hogy egy olyan EU mellett áll ki, amely Franciaország érdekeit sérti.

Macron ezért valószínűleg sokkal óvatosabban fog eljárni az európai politikában, visszariadva a nagyobb reformkezdeményezésektől, és egy védekezőbb bizottsági menetrend mellett voksolva. Egy franciaországi politikai patthelyzet Macron kínálatorientált helyzeti politikájának végét is jelentené - és súlyosbítaná a francia államadósság-válságot”.

Franciaország adósságállománya "évek óta irányíthatatlanul növekszik"; csak nemrégiben "az EU Bizottsága túlzottdeficit-eljárást indított Franciaország ellen". "Az EU-nak hamarosan komolyan foglalkoznia kell majd a közös adósságfelelősség kérdésével"- jósolja az SWP.

"Európa válságban"

Johann Wadephul, a CDU/CSU-frakció külpolitikáért felelős frakcióvezető-helyettese már közvetlenül az első szavazási forduló után pesszimizmusának adott hangot. Wadephul arra figyelmeztetett, hogy Franciaországnak "nem lesz stabil kormánya", az országot "cselekvésképtelenség és széthúzás" fenyegeti az elkövetkező években. "Macron egész Európát válságba rántja" - jósolta Wadephul - "Németország számára" - folytatta a CDU külpolitikai szakértője - "ez azt jelenti, hogy most még nagyobb vezetői felelősséget kell vállalnia Európában".

Norbert Röttgen, a CDU külpolitikai szakértője, a Bundestag külügyi bizottságának tagja szintén arra figyelmeztetett, hogy Franciaország "kormányozhatatlansággal" néz szembe. "Az ország megosztott a jobboldali és a baloldali radikálisok között, a centrum kisebbségben van" - mondta Röttgen: "Macron megbukott és elszigetelődött".

Ha összeadjuk "Macron és Biden viselkedését", az eredmény "a Nyugat önmaga által okozott gyengülése". Röttgen azt is követelte, hogy Olaf Scholz szövetségi kancellár "végre mutasson vezetői képességet"; ha ezt elmulasztja, "akkor ő is hozzájárul a Nyugat gyengüléséhez".

Különböző értelmezések

Párizs és Berlin eddig osztozott abban a meggyőződésben, hogy Ukrajna hosszú távú támogatása létfontosságú, de eltérően értelmezték a háborút. Franciaország úgy látta, hogy ez egy lehetőség Európa számára a szuverenitás megszerzésére, míg Németország mindenekelőtt azt látja, hogy nagymértékben be kell fektetni a NATO európai ágának megerősítésébe, és korlátozni kell az amerikai kivonulás lehetőségét.

Ez a stratégia tükröződik a Bundeswehr azon törekvésében, hogy Európa vezető hagyományos hadseregévé váljon, valamint az „European Sky Shield” kezdeményezésben. Ez az amerikai, német és izraeli felszerelésre épülő kezdeményezés irritálja Párizst.

Ez a konstelláció azonban az francia előrehozott választásokkal megváltozott. A szélsőbal ugyanis, amelyikkel Macron összefogott, eddig még meredekebben oroszpárti kijelentéseket tett az orosz-ukrán konfliktus ügyében, mint Le Pen.

Jean-Luc Mélenchon, aki az egyik esélyes a miniszterelnöki pozícióra, 2014-ben a kijevi kormányt "puccsista kalandoroknak" nevezte, "teljesen előreláthatónak" tartotta, hogy Oroszország "védelmi intézkedéseket" tesz a Krímben az új ukrán hatalommal szemben, és kijelentette: "A krími kikötők létfontosságúak Oroszország biztonsága szempontjából, teljesen előrelátható, hogy az oroszok nem hagyják magukat, védelmi intézkedéseket tesznek egy kalandor puccsista hatalom ellen, amelyben a neonácik rendkívül elítélendő befolyással bírnak".

Nos, egy ilyen álláspont előtt nem fognak megnyílni Brüsszel és Berlin ajtajai.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Magyarország kiléphet a Nemzetközi Büntető Bíróságból (ICC)
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 18:06
A Szabad Európa információi szerint a Külgazdasági és Külügyminisztériumban a múlt héten tartott nagyköveti értekezleten beszélt erről a meghívott diplomatáknak Tuzson Bence igazságügyi miniszter.
Nemzetközi A katonai együttműködés erősítésérről állapodott meg Szerbia és Magyarország
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 17:33
A két fél a 2025-ös évre vonatkozó tervről szóló megállapodást írt alá – jelentette be Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter kedden Belgrádban.
Nemzetközi Szijjártó Péter a komáromi Pingvinben az autóvámokról is egyeztetett
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 17:01
Szerinte Brüsszel durván elhibázta a vámpolitikai együttműködést is az Egyesült Államokkal.
Nemzetközi Trump tömeges elbocsátásokat kezdett az egészségügyi ügynökségeknél
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 16:31
A létszámcsökkentés a Betegségmegelőzési és Járványügyi Központot (CDC), az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatalt (FDA) és az Országos Egészségügyi Intézetet (NIH) érintette.
Nemzetközi Orosz-kínai csúcstalálkozó lesz májusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 16:03
A májusra tervezett orosz-kínai csúcstalálkozót készíti elő a jelenlegi külügyminiszteri tárgyalás – jelentette ki Szergej Lavrov, az orosz diplomácia vezetője, amikor kedden Moszkvában fogadta kínai hivatali partnerért, Vang Jit.
Nemzetközi Kína, Japán és Dél-Korea közösen reagál az amerikai vámokra – állítja a kínai állami média
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 14:10
Szöul azonban ezt „némi túlzásnak” nevezte, míg Tokió szerint ilyen megbeszélés nem történt.
Nemzetközi Putyin nyitott a Finnországhoz fűződő kapcsolatok normalizálására
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 13:21
Ha Helsinki újjá akarja építeni a kapcsolatokat – nyilatkozta a moszkvai vezetés.
Nemzetközi Dánia tombol, Putyin viszont támogatja Trump grönlandi tervét
Káncz Csaba | 2025. április 1. 09:32
A Signal-botrány, a vámok bejelentése és Grönland annektálása mind ugyanannak a politikának, a globális káosz politikájának a megerősítése. De miért támogatja Putyin Trumpot Grönland ügyében? Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Meglepetés lehet a kanadai választásokon
Bózsó Péter | 2025. március 31. 19:29
Kanadában április 28-án előrehozott parlamenti választásokat tartanak. Az az alapján felálló új kormány felveheti a harcot Donald Trump vámjaival és annektálási fenyegetéseivel.
Nemzetközi Elon Musk a Le Pen-botrányról: a radikális baloldal visszaél a jogrendszerrel
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 18:12
Megszólalt Donald Trump fontos embere.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG