5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A franciaországi parlamenti választások eredményére tekintettel befolyásos német politikusok az ország és az EU meggyengülését jósolják. Német külpolitikai szakértők arra figyelmeztetnek, hogy Párizs cselekvésképtelenséggel és megosztottsággal néz szembe, Macron pedig egész Európát válságba sodorhatja. Káncz Csaba jegyzete.

Franciaország törvényhozási lebénulását könnyebb lenne kezelni az EU számára, ha a francia-német motor másik fele jól működne. De ez nem így van.

Miután a német koalíció mindhárom pártja gyenge európai választási eredményt ért el, és együttesen a szavazatok mindössze 31 százalékát szerezték meg, Olaf Scholz kancellárnak sikerült megegyeznie a 2025-ös költségvetés tervezetéről, és ezzel - legalábbis egyelőre - elhárította a válságot, amely akár a kormánya bukását is okozhatta volna. Scholz ezt talán túlélte, de a belpolitikailag meggyengült Németország és Franciaország kérdéseket vet fel az európai vezetésről.

"Politikailag nagyrészt megbénul"

Ha a különböző pártok álláspontjai nem változnak, akkor nem látszik stabil kormány Franciaország számára, sőt Párizs "politikailag nagymértékben megbénulhat" - áll a berlini Nemzetközi és Biztonsági Intézet (SWP) közleményében.

Mi lesz veled Franciaország?
Mi lesz veled Franciaország?
Fotó: Depositphotos

Az SWP szerint egy "kisebbségi "Macron 2.0" kormány" "aligha tudna többséget szerezni politikai projektjeihez". Az elnöknek ezért "sokkal óvatosabban kell majd eljárnia az európai politikában", "el kell majd kerülnie a túlságosan nagyszabású reformkezdeményezéseket, és egy védekezőbb bizottsági menetrend mellett kell majd szavaznia".

Az agytröszt kiemeli, hogy Emmanuel Macron elnökként továbbra is vezető szerepet tölt be az európai, kül- és védelmi politikában. „Politikai ellenfelei azonban régóta azzal vádolják, hogy egy olyan EU mellett áll ki, amely Franciaország érdekeit sérti.

Macron ezért valószínűleg sokkal óvatosabban fog eljárni az európai politikában, visszariadva a nagyobb reformkezdeményezésektől, és egy védekezőbb bizottsági menetrend mellett voksolva. Egy franciaországi politikai patthelyzet Macron kínálatorientált helyzeti politikájának végét is jelentené - és súlyosbítaná a francia államadósság-válságot”.

Franciaország adósságállománya "évek óta irányíthatatlanul növekszik"; csak nemrégiben "az EU Bizottsága túlzottdeficit-eljárást indított Franciaország ellen". "Az EU-nak hamarosan komolyan foglalkoznia kell majd a közös adósságfelelősség kérdésével"- jósolja az SWP.

"Európa válságban"

Johann Wadephul, a CDU/CSU-frakció külpolitikáért felelős frakcióvezető-helyettese már közvetlenül az első szavazási forduló után pesszimizmusának adott hangot. Wadephul arra figyelmeztetett, hogy Franciaországnak "nem lesz stabil kormánya", az országot "cselekvésképtelenség és széthúzás" fenyegeti az elkövetkező években. "Macron egész Európát válságba rántja" - jósolta Wadephul - "Németország számára" - folytatta a CDU külpolitikai szakértője - "ez azt jelenti, hogy most még nagyobb vezetői felelősséget kell vállalnia Európában".

Norbert Röttgen, a CDU külpolitikai szakértője, a Bundestag külügyi bizottságának tagja szintén arra figyelmeztetett, hogy Franciaország "kormányozhatatlansággal" néz szembe. "Az ország megosztott a jobboldali és a baloldali radikálisok között, a centrum kisebbségben van" - mondta Röttgen: "Macron megbukott és elszigetelődött".

Ha összeadjuk "Macron és Biden viselkedését", az eredmény "a Nyugat önmaga által okozott gyengülése". Röttgen azt is követelte, hogy Olaf Scholz szövetségi kancellár "végre mutasson vezetői képességet"; ha ezt elmulasztja, "akkor ő is hozzájárul a Nyugat gyengüléséhez".

Különböző értelmezések

Párizs és Berlin eddig osztozott abban a meggyőződésben, hogy Ukrajna hosszú távú támogatása létfontosságú, de eltérően értelmezték a háborút. Franciaország úgy látta, hogy ez egy lehetőség Európa számára a szuverenitás megszerzésére, míg Németország mindenekelőtt azt látja, hogy nagymértékben be kell fektetni a NATO európai ágának megerősítésébe, és korlátozni kell az amerikai kivonulás lehetőségét.

Ez a stratégia tükröződik a Bundeswehr azon törekvésében, hogy Európa vezető hagyományos hadseregévé váljon, valamint az „European Sky Shield” kezdeményezésben. Ez az amerikai, német és izraeli felszerelésre épülő kezdeményezés irritálja Párizst.

Ez a konstelláció azonban az francia előrehozott választásokkal megváltozott. A szélsőbal ugyanis, amelyikkel Macron összefogott, eddig még meredekebben oroszpárti kijelentéseket tett az orosz-ukrán konfliktus ügyében, mint Le Pen.

Jean-Luc Mélenchon, aki az egyik esélyes a miniszterelnöki pozícióra, 2014-ben a kijevi kormányt "puccsista kalandoroknak" nevezte, "teljesen előreláthatónak" tartotta, hogy Oroszország "védelmi intézkedéseket" tesz a Krímben az új ukrán hatalommal szemben, és kijelentette: "A krími kikötők létfontosságúak Oroszország biztonsága szempontjából, teljesen előrelátható, hogy az oroszok nem hagyják magukat, védelmi intézkedéseket tesznek egy kalandor puccsista hatalom ellen, amelyben a neonácik rendkívül elítélendő befolyással bírnak".

Nos, egy ilyen álláspont előtt nem fognak megnyílni Brüsszel és Berlin ajtajai.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Marad az ellenőrzés a magyar határon – miért aggódik a szomszédos ország?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 19:31
A szlovén kormány csütörtöki ülésén további hat hónappal meghosszabbította a határellenőrzést a horvát és a magyar határon.
Nemzetközi Angela Merkel elárulta: ezért ellenezte Ukrajna gyors NATO-csatlakozását
Bózsó Péter | 2024. november 21. 19:07
A napokban jelenik meg az egykori kancellár emlékirata, amelyben Oroszország-politikája védelmére kel, és Donald Trumpról is kifejti véleményét.
Nemzetközi Szijjártó Pétert nagyon feldühítették
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 18:20
A miniszter indulatosan reagált az ICC döntésére.
Nemzetközi Benjamin Netanjahu mostantól nem nagyon megy az Európai Unióba?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 17:27
Erre utal Josep Borrell kijelentése.
Nemzetközi Újra gellert kaphat a gyermekbénulás járvány?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:19
A lengyel egészségügyi hatóságok gyermekbénulás elleni oltások számának növelését sürgetik a kicsik számára, miután novemberben Varsó szennyvizében észlelték a vírust. Idén ez már a második európai ország, ahol hosszú vírusmentesség után ismét kimutatták a kórokozót.
Nemzetközi Nem akármilyen ajándékot küldött Putyin – ez a hála az észak-koreai katonákért?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 15:40
Oroszország több mint 70 állatot, köztük egy afrikai oroszlánt, két barnamedvét és 45 fácánt szállított az észak-koreai főváros, Phenjan állatkertjébe.
Nemzetközi Orbán Viktor szövetségesének torkán a kés, de ezen is nyerhet a szélsőjobb
Bózsó Péter | 2024. november 21. 15:04
Amennyiben megszületik az ítélet, amely Marine Le Pent, a Nemzeti Tömörülés (RN) vezetőjét eltiltja a politizálástól, az előnyt jelenthet pártfogoltjának, a 29 éves, ambiciózus Jordan Bardellának, aki szabad utat kaphat az Elysée-palotához.
Nemzetközi Nagyon kiakadt az izraeli elnök
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 14:41
Isaac Herzog kritizálta az ICC lépését.
Nemzetközi Újabb vadászgépek érkeznek Magyarország szomszédjába
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 14:18
Megkötötték a kormányközi megállapodást csütörtökön Románia és az Egyesült Államok között az első 32 darab ötödik generációs F-35-ös lopakodó harci repülőgép beszerzéséről, a szerződést román részről Angel Tilvar védelmi miniszter, amerikai részről pedig Kathleen Kavalec bukaresti nagykövet írt alá.
Nemzetközi Kemény lépés: elfogatóparancsot adtak ki Benjamin Netanjahu ellen
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 13:57
Az izraeli miniszterelnököt és a Hamász-vezért is bíróság elé állítanák.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG