Egy palesztin popénekes, Bashar Murad képviselheti Izlandot a májusi Eurovíziós Dalfesztiválon a svédországi Malmőben. Az észak-európai ország szombaton tartja a helyi finálét, azaz ekkor dönt majd arról, hogy kit indít a versenyen, adta hírül az Al Jazeera.
Murad reméli, hogy rá esik majd a választás, és dalával hangot adhat a palesztinok ügyének a nagy nyilvánosság előtt és illusztrálhatja a nehézségeiket.
Szerinte ugyanis „minden mainstream platformról” ki vannak zárva.
A palesztin művész Einar Stefanssonnal, az izlandi Hatari nevű együttes tagjával közösen írt dallal száll versenybe. A Hatari többek között arról ismert, hogy egy palesztin zászlót mutatott fel a 2019-es dalfesztiválon.
Az izlandi kvalifikáción bármilyen nemzetiségű versenyző indulhat, amennyiben izlandi nyelven adja elő a szerzeményét. Murad a megszállt Kelet-Jeruzsálemben született és él, de megtanulta a dalát izlandiul. Az izlandi média szerint a verseny egyik esélyesének számít.
Bár a jelentős érdeklődéssel kísért Euróvízió elvileg politikamentes esemény, mégis időről időre átpolitizálódik. 2022-ben például Oroszországot kitiltották az eseményről, miután számos ország kezdeményezte ezt az Ukrajna ellen indított háborúja miatt.
Az ide Eurovízióról Izraelt szerette volna kitiltani uniós politikusok egy csoportja – köztük európai parlamenti képviselők és a spanyol baloldali párt, a Podemos politikusai – arra hivatkozva, hogy szerintük Izrael részvétele „tisztára mos egy olyan rezsimet, amely etnikai tisztogatást, háborús bűnöket és népirtást követ el a palesztinok ellen” a Gázai övezetben.
Idén januárban pedig mintegy 1400 finn művész izlandi művészekkel közösen kezdeményezte a zsidó állam kitiltását az eseményről ugyanerre hivatkozva.
Mindeközben az Euróvízió szervezői azt közölték, hogy vizsgálják az izraeli versenyző, Eden Golan Októberi eső című dalát, mivel az a feltevések szerint utalásokat tartalmaz a palesztin Hamász tavaly október 7-i terrortámadására, és ezzel véthet a versenyszabályok ellen. Izrael azzal fenyegetődzött, hogy kiszáll a versenyből, amennyiben nem engedik ezzel a dallal indulni.
A Hamász terrortámadásaiban mintegy 1200-an haltak meg, a szélsőséges iszlamisták emellett több mint 200 embert túszul ejtettek. A válaszul megindított, jelenleg is zajló izraeli hadműveletekben eddig mintegy 30 ezer palesztin vesztette életét gázai közlések szerint, mintegy kétharmaduk nő és gyerek.