A francia választási kampányok finanszírozását ellenőrző Kampányszámlák Nemzeti Bizottsága (CNCCFP) nevű független szervezet vezetője, Christian Charpy elmondta, bár a magánszemélyek egy bizonyos összegig, előre megszabott feltételek mellett nyújthatnak hiteleket a pártoknak, az RN a legtöbb ilyen hitelt felhasználta. A párt összesen több mint 20 millió eurónyi (7,9 milliárd forint) hitelt kapott magánszemélyektől 2023 végéig, a legrégebbi pedig 2007-ben érkezett hozzá. Az Európai Ügyészség a héten szintén vizsgálatot indított az RN ellen az európai uniós pénzekkel való feltételezett visszaélés gyanúja miatt – írja a Politico.
A pártot jelenleg vezető Jordan Bardella a szerdai rendőrségi akciót a pluralizmus és a demokratikus változás elleni súlyos támadásnak nevezte.
Fotó: X/Marine Le Pen
Bardella az X-en azt közölte, hogy a házkutatás során a rendőrség lefoglalta a helyiségekben talált iratokat, többek között a párt teljes könyvelését. Szerinte egyelőre nem világos, hogy mit keres a rendőrség, mert mint írta, „minden, a legutóbbi helyhatósági, elnöki és európai parlamenti választásokkal kapcsolatos kampánydosszié a bíróság kezében van”. A pártelnök szerint „egyetlen ellenzéki párt sem ment keresztül ilyen üldöztetésen”, mint az RN.
2025 márciusában a bíróság első fokon bűnösnek találta a szélsőjobboldali Nemzeti Tömörülés akkori elnökét, Marine Le Pent a pártfinanszírozási törvények megsértéséért, miután kiderült, hogy Európai Parlamenti forrásokból fizették ki a brüsszeli pártalkalmazottakat. A vezetőre százezer eurós bírságot (kb. 40 millió forint) és négy év börtönt szabtak ki felfüggesztve. Emellett Le Pent eltiltották a közügyek gyakorlásától, ami akadálya lehet annak, hogy elnökjelöltként jegyeztesse be magát a 2027-ben esedékes államfőválasztásra.
A Nemzeti Tömörülés is tagja a Fidesz–KDNP európai pártcsaládjának, a Patriótáknak. Orbán Viktor az akkori ítéletet elsőként kommentálta, és azt írta: „Je suis Marine”.